Když El Salvador oznámil, že legalizuje Bitcoin (BTC) jako zákonné platidlo, začalo se prakticky okamžitě spekulovat o tom, jaký vliv to může mít i na zahraniční daňovou politiku. Hlavním tématem bylo to, zda status Bitcoinu jako zákonného platidla ve středoamerické zemi nezmění vnímání Bitcoinu i z pohledu IRS (Úřadu pro daňovou správu USA).
Zákon IRS hovoří o tom, že při transakcích s cizími měnami je možné uplatnit si osvobození až do výše 200 dolarů. Bitcoineři proto začali kalkulovat, že pokud Bitcoin získá status cizí měny (protože El Salvador ho legalizuje jako svou oficiální měnu), bude možnost aplikování si možnosti osvobození automaticky spojena i s ním.
Rodger Brown, bývalý hlavní poradce IRS, který je v současnosti hlavním vedoucím daňových a regulačních záležitosti blockchain společnosti Lukka, však tyto naděje krotí. Upozornil, že IRS se na to tímto způsobem velmi pravděpodobně dívat nebude.
doporučujeme: El Salvador schválil zákon o Bitcoinu. Zde jsou jeho detaily
Brown tvrdí, že zákon byl napsán z důvodu, aby omezil vlivy fluktuací měn v osobních transakcích. Jako příklad takových transakcích uvedl nákup šálky kávy nebo automobilu. Bitcoin je však v současnosti primárně používán jako spekulativní nástroj obchodování a nikoli prostředek pro platby. IRS se proto bude na něj dívat jinak, než zní formulace zákona týkající se jiných zahraničních měn.
V současnosti platí, že pokud zaplatíte Bitcoinem například za nákup automobilu, tak zaplatíte daň z kapitálových výkonů – a to až 37% z rozdílu mezi částkou, kterou jste za danou kryptoměnu zaplatili a její tržní cenou v době platby za auto.
Brown na druhou stranu přiznal, že s možností legalizace Bitcoinu současné zákony nepočítali. ,,Rozhodnutí Salvadoru je budíkem, který předsouvá otázku, co dělá z něčeho měnu (zákonné platidlo),“ konstatoval.
IRS v roce 2014 vydala sdělení, že kryptoměny jsou pro federální účely daně z příjmu dříve majetkem jako měnou. Agentura tehdy také obhájila tuto svou definici tím, že Bitcoin nikde na světě není zákonným platidlem, což je podmínka pro to, aby ho IRS označila jako měnu. Když to však El Salvador udělá, tato podmínka již nebude platit.
Přesto si Brown nemyslí, že IRS by brala tuto změnu extrémně vážně. Země jako El Salvador totiž nemá takovou silnou ekonomickou pozici, aby vzbuzovala celosvětovou pozornost. Není ani na úrovni Evropské unie a ani na úrovni jiné významné ekonomiky, upozornil.
,,Pokud by se však více zemí rozhodlo deklarovat zájem označit Bitcoin jako zákonné platidlo, pak by to IRS musela podrobněji řešit,“ přiznal. Na závěr však dodal, že IRS má možnost odmítnout Bictcoin jako měnu i z jiných důvodů a tedy má dostatek manévrovacího prostoru, aby situaci nechala ve stejné pozic jako je dnes.
zdroj: decrypt.co