Kryptoměnové burzy aktuálně drží jen 9,8 % všech bitcoinů v oběhu. To je přibližně 1 954 000 BTC z 19 940 000 BTC dosud vytěžených BTC. Uvádí to analytická platforma Santiment, která se specializuje na onchain data.
Toto číslo je nejnižší od února 2018. Je však při něm nutno zdůraznit, že v únoru 2018 bylo méně vytěženo BTC, než je dnes. Situaci lépe ilustruje stav z roku 2020, kdy u vrcholu v březnu bylo na burzách až 16 % tehdy vytěženo BTC. Od té doby toto procento neustále klesá.
📉 #Bitcoin's exchange supply has now fallen to its lowest level since February, 2018. Traders continue moving $BTC to self custody during the uncertainty surrounding #Binance & #Coinbase. As long as these #SEC lawsuits loom, this trend should continue. https://t.co/CBOxJ8oA07 pic.twitter.com/c7MQyMswgp
— Santiment (@santimentfeed) June 14, 2023
Odlivy pohánějí rizika spojená s burzami
Z uvedeného je zřejmé, že investoři dlouhodobě výrazně přesouvají své bitcoiny do vlastní úschovy, tedy na privátní peněženky. V posledních měsících je k tomu motivují zejména problémy centralizovaných burz.
Ve velkém k odlivu bitcoinů, ale i jiných kryptoměn, přispěl krach burzy FTX, který ukázal i mainstreamovým investorům, že držba kryptoměn na burzách není bezpečná. V posledních týdnech tomu přispívají i žaloby vůči burzám Binance a Coinbase ze strany Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC).
Vliv na cenu BTC
Z pohledu vlivu na cenu BTC mohou být tyto skutečnosti z určitého úhlu pohledu pozitivní. Na burzách je totiž méně bitcoinů, což znamená, že klesá prodejní tlak. Méně bitcoinů ke koupi zároveň může tlačit cenu nahoru.
Brian Quinlivan ze Santiment však upozornil, že tento fakt by mohl ovlivňovat tržní kapitalizaci BTC i negativně a to v případě, kdy by se snížila efektivita bitcoinové sítě, čili výrazně klesla jeho okamžitá likvidita. Jinak řečeno kdyby trh nedokázal absorbovat prodejní tlak, laicky řečeno neuměli byste okamžitě prodat vaše bitcoiny, mohlo by jít o špatný signál pro investory.
Pro ilustraci když společnost Tesla v únoru 2021 koupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů, o měsíc později prodala 10 % BTC s cílem ověřit si likviditu bitcoinové sítě. Jinak řečeno, zda je schopna zbavit se těchto aktiv okamžitě, když to potřebuje. Bitcoin to tehdy zvládl bez problémů a Elon Musk uznal, že bitcoin je vysoce likvidní.
,,Dokud existuje zdravé množství výměnné aktivity, obecně by to mělo stačit k odstranění tohoto negativního vlivu současného fenoménu,” vysvětlil Quinlivan.
Z dlouhodobého hlediska se zdá, že odlivy bitcoinů z burz vnímá trh pozitivně. Od března 2020, kdy je bylo na burzách po tzv. burze. „černém čtvrtku“ až 16,1 % celkové nabídky, stoupla cena bitcoinu o 283 %.
Zdroj: cointelegraph.com