K dnešnímu dni existuje až 44 aktivních blockchainů na druhé vrstvě Ethereum (ETH). Z dat analytické platformy L2Beat vyplývá, že tyto blockchainy mají společně celkovou uzamčenou hodnotu (TVL) o hodnotě 36,92 miliardy USD.
Na prvním místě je Arbitrum (ARB) s TVL 14,5 miliardy USD.
Ne všechny přežijí
Spoluzakladatel společnosti Manta Pacific, Kenny Li, tvrdí, že pouze několik z blockchainů postavených na druhé vrstvě Ethereum bude existovat i za pět let.
Podle Liho budoucnost patří modulárním blockchainům jako jsou Manta, Celestia a Cosmos. Kritici tohoto názoru však tvrdí, že úspěch sítě nesouvisí s jejím přístupem k vývoji a škálovatelnosti.
Li v rozhovoru porovnal příliv nových druhých vrstev na síti ETH s různými hard-forky Bitcoinu a Ethereum v minulosti, které podle něj neuspěly. Poukázal na příklady jako Bitcoin Cash a Bitcoin SV, které se pokusily o malé změny ve stávající technologii s cílem vytvořit něco lepšího než Bitcoin. Nakonec však v roce 2024 zůstal dominantním pouze původní Bitcoin.
Li zdůraznil, že hlavní problém forků na BTC a ETH spočíval v tom, že byly postaveny monoliticky, což znamená, že neumožňovaly rychlou integraci a adopci nové technologie. Podle něj se totéž stalo v roce 2016, kdy se nové sítě jako EOS a NEO pokusily předběhnout ETH jako takzvaní „Ethereum killeři“.
Monolitické blockchainy upřednostňují architekturu jednoho systému, která zvládá všechny úkoly v rámci jedné vrstvy sítě. Oproti tomu modulární blockchainy jsou sítě, které delegují své hlavní úkoly (realizaci transakcí, konsensus a dostupnost údajů) na externí blockchainy, což nabízí větší flexibilitu designu.
Li tvrdí, že Manta, která byla spuštěna 18. ledna, by se dala popsat jako „první a největší“ modulární vrstva spuštěná na druhé vrstvě ETH. V době psaní tohoto je Manta čtvrtou největší druhou vrstvou z hlediska TVL.
„Nebudujeme monolitickým způsobem. Sami jsme v podstatě nevybudovali nic, co by se týkalo jaderné architektury. Zajímáme velmi modulární přístup, což znamená, že jsme schopni v podstatě zapojit a hrát s různými technologiemi, které jsou k dispozici v různých časech, takže můžeme nadále přizpůsobovat měnícím se požadavkům,“ vysvětlil Li.
Jedná se jen o marketingový trik
Austin Federa, vedoucí strategie nadace Solana, popsal debatu o modulárních a monolitických systémech jako marketingový trik zavedený společností Celestia. Podle něj mnozí chápou modulárnější architekturu Ethereum, která spoléhá na druhé vrstvy, pokud jde o provádění specifických úkolů jako přímý kontrast k monolitické povaze jiných sítí s vyšší propustností. Jako příklady uvedl Solana nebo Avalanche.
„Pravda je, že něco takového jako modulární systém neexistuje a neexistuje ani monolitický systém,“ prohlásil Federa.
Federa varoval, že monolitická síť je jen „integrovaný“ blockchain, kde jsou úkoly zpracovávány v jedné vrstvě, zatímco modulární blockchainy vykonávají stejné funkce přes vícero vrstev a výrazně nepřispívají k úspěchu nebo výsledků dané sítě.
„Myslím, že nastavovat tyto věci jako protiklady není obzvláště užitečný nebo přesný způsob, jak o těchto systémech přemýšlet. Jsou to jen různé výběry softwarové architektury, které nejsou na konci dne vlastně až tak odlišné,“ dodal.
Zdroj: cointelegraph.com