Se zvyšujícím se zájmem mainstreamu stoupá i zájem podvodníků, kteří chtějí zneužít nevědomost nováčků v sektoru kryptoměn.
Důkazem toho je i podvodná aplikace, která se tvářila jako oficiální peněženka oblíbené hardwarové kryptopeněženky Trezor. Na Google Play byla umístěna několik dní a přestože v rámci platformy vypadala důvěryhodně, po její instalaci neobsahovala žádné informace o Trezoru.
Podvodná aplikace tvrdila, že umožní jejím uživatelům vytvořit peněženky na ukládání kryptoměn. Software byl navržen tak, aby je oklamal a přinutil převést kryptoměny na adresy, které vlastní autoři tohoto podvodného softwaru. Podle společnosti ESET si ji stáhlo více než 1000 uživatelů před tím, než ji Google Play odstranil ze své nabídky.
Odborníci na softwarovou bezpečnost se shodují v tom, že s trendem růstu ceny Bitcoinu se bude na Google Play objevovat stále více podvodných aplikaci. Riziko budou představovat zejména pro nováčky, kteří častokrát nedokážou rozpoznat rozdíl mezi bezpečným a škodlivým softwarem.
Společnost Trezor k falešné kryptopeněžence poznamenala, že v tomto okamžiku by neměla představovat bezpečnostní hrozbu pro majitele peněženek Trezor, ale má obavy, aby získané informace o uživatelích, především jejich emailové adresy, nebyly v budoucnu použity v rámci phishingu.
Loni Trezor informoval o tom, že podvodníci se začaly pokoušet vyrábět falešné verze jejich hardwarových peněženek. Programátor Lukas Štefanko zas objevil v Google Play čtyři různé podvodné kryptopeněženky, které se tvářily jako oficiální software pro kryptoměny NEO a Tether, respektive pro službu Metamask.
Abyste si byli jisti, zda aplikace skutečně patří výrobci tak jak je to prezentovány v rámci jejího popisu, zkontrolujte si, zda na ni daný výrobce odkazuje i na svých oficiálních stránkách. Stahujte a instalujte si jen aplikace, které mají dobré reference a to nejen v rámci Google Play, ale i na portálech, které tyto služby hodnotí a recenzují.
zdroj:cointelegraph.com