Kvantitativní analýza provedená na populární blockchainové stránce Etherscan ukazuje, že konsensuální vrstva (dříve jsme jí říkali Ethereum 2.0) již překonala kapacitu 10 milionů stakovaných ETH.
Na konsenzuální vrstvě (ETH 2.0) bylo zaznamenáno od 4. listopadu loňského roku 184 441 transakcí v celkové hodnotě 10.2 milionů ETH, které se na ní aktivně stakují. V současnosti to představuje hodnotu kolem 26 miliard dolarů. Matematické výpočty naznačují, že milník 10 milionů stakovaných ETH byl dosažen 8. března při bloku 14 348 729.
JUST IN: The amount of #Ethereum staked in ETH 2.0 has surpassed 10 million ETH.
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) March 11, 2022
Konsensuální vrstva je pojem, který se používá od konce ledna, kdy Ethereum Foundation oznámila změnu terminologie sítě. Současná vrstva známá dosud jako Ethereum 1.0 resp. ETH1 má nyní označení ”realizační vrstva“ (execution layer) a Ethereum 2.0 resp. ETH2, na které se plánuje kompletní přechod v roce 2022, je označováno jako „konsenzuální vrstva“ (consensus layer).
Ten, kdo se chce už nyní zapojit do konsenzuální vrstvy, musí vlastnit alespoň 32 ETH. Když je uzamkne skrze oficiální Ethereum Launchpad, může se k těmto ETH dostat nejdříve po oficiálním spuštění konsenzuální vrstvy. Mezitím se však tyto ETH stakují, což znamená, že jejich počet se pomalu navyšuje.
Po přechodu Ethereum z realizační vrstvy na konsenzuální vrstvu dojde k zásadnímu milníku. Namísto Proof-of-Work konsensu, který vyžaduje práci těžařů (minerů) totiž bude fungovat na konsenzu Proof-of-Stake. Pokud však jde o škálování Ethereum, vysoké transakční poplatky či pomalejší realizaci transakcí v porovnání s jinými PoS kryptoměnami, tento problém se tím zcela nevyřeší. Další fází bude dokončení tzn. shardingu, který by měl udělat z první vrstvy Ethereum velmi rychlý blockchain s nízkými transakčními poplatky.
Zdroj:cointelegraph.com