Cena Bitcoinu (BTC) je aktuálně výrazně vzdálená svým historickým maximům 64 000 USD a je dost pravděpodobné, že BTC po šesti měsících poprvé uzavře měsíční svíčku červené barvy, čili na nižší ceně, než měsíc odstartoval. Některé indikátory zároveň naznačují, že na trhu panuje strach.
Mezi ostře sledované indikátory nálady na trhu patří takzvaný Crypto Fear & Green index (CFGI), který je aktuálně jen na 27 bodech ze 100, tedy na úrovni, která reflektuje „strach“. Na takových nízkých hodnotách byl naposledy 29. dubna 2020, tedy krátce poté, co se v březnu 2020 po vypuknutí pandemie koronaviru propadl na krátký čas až k cenám pod 4000 dolarů.
Today's Cryptocurrency Fear And Greed Index: 27
Ranking: Fear#Crypto #Bitcoin #Ethereum
— Crypto Fear And Greed Bot (@FearAndGreedBot) April 26, 2021
Ačkoliv se na první pohled v případě tohoto indikátoru může zdát, že strach na trhu znamená signál k prodeji a naopak, když je na trhu dobrá nálada, signál ke koupi, historie naznačuje, že to funguje přesně opačně. Ve většině případů kdy byl tento indikátor „přehřátý“, tedy na trhu byl extrémně velký optimismus (greed = chamtivost), cena Bitcoinu měla tendenci v nejbližším období padnout a naopak období strachu (fear) se ukázalo jako výborným obdobím pro nákup – podobně jako v březnu a dubnu 2020 (krátce předtím, než cena vystřelila z 5000 USD na 10 000 USD) či v tomto roce 22. ledna, kdy se index propadl na 40 bodů a Bitcoin se prodával za méně než 35 000 USD (krátce na to přišlo období dalšího výrazného růstu ceny).
Korekce ceny resetovala indikátory
Analytik Lex Moskovski zveřejnil na Twitteru aktuální tabulku, ve které porovnal stav ostře sledovaných on-chain indikátorů, ze které je zřejmé, že korekce ceny BTC přispěla k „vychladnutí Bitcoinu“. Z dlouhodobého hlediska při předpokladu pokračování bullrunu to znamená, že Bitcoin má lepší a zdravější podmínky pro další růst.
K těmto indikátorům patří modely postavené na NUPL, MVRV, SOPR, Puell mulptiple, rezervním riziku či Stock 2 flow modelu, přičemž při jejich kombinaci je Bitcoin aktuálně pouze na 40% v porovnání s nejvyššími hodnotami dosaženými v bullrunu 2017.
https://twitter.com/mskvsk/status/1385969015290466308
Možné důvody nervozity na trhu
K současné panice na trhu přispělo více zpráv, od méně významných typu predikce Scotta Minerda z firmy Guggenheim, který avizuje propad Bitcoinu až k hodnotám mezi 20 000 USD – 30 000 USD, až po zprávy o možném výrazném zvyšování daní z kapitálových výnosů. Bitcoin má však z historického pohledu tendenci dělat 20% či dokonce i přes 30% cenové korekce i během býčích trhů a občas nejsou podloženy ani konkrétními zprávami, které by s takovými korekcemi mohly souviset. Pravdou je, že trh se jevil být v posledním období přehřátý a do značné míry ovlivněn nezkušenými retailovými investory, kteří sahaly i po mimořádně riskantních investicích. Nedobře také působily extrémně přehřáté hodnoty míry financování futures kontraktů (funding rates) či Kimchi premium, čili prémiová cena Bitcoinu na jihokorejských trzích, kde se BTC obchodoval o více než 20% dražší, než na ostatních trzích. Korekce se tedy podle všeho žádala sama o sobě.