Marius Kramer, který odpovídá na otázky týkající se kryptoměn na platformě Quora, sestavil na základě podnětu od publika pořadí nejdecentralizovanejších blockchainů podle toho, jak je zná a co všechno si o nich nastudoval. Rozdělil je do čtyř kategorií.
Nejhorší decentralizované
Nejprve shrnul ty najcentralizovanejší – čili z tohoto úhlu pohledu nejhorší. Absolutně hroznou decentralizaci mají podle něj NEO, ICON, WTC, EOS a špičkou ledovce je TRON (TRX). První čtyři zmíněné kryptoměny kontroluje jen několik nodů. Tron zas udělal údajně obrovskou chybu, když vyměnil svou původní PoS blockchain výměnou za rychlejší transakce a škálovatelnost. Podle Kramera se tak stal nejméně decentralizovanou známou kryptoměnou vůbec (aktuálně mají Tron v rukou 27 volení superreprezentanti, kteří jsou snadno zmanipulovat autory projektu). Mezi špatně centralizované kryptoměny zařadil ještě Ark, Lisk, VeChain a Nuls.
Špatně decentralizované
Do druhé kategorie kryptoměn, které jsou již více decentralizované, ale stále jsou výrazně ovlivnitelné centralizovanou mocí, patří Ethereum, Bitcoin Cash, litecoin, Dogecoin, Monero, či Verge. A hlavně Bitcoin. Důvod je ten, že nad nimi mají výraznou kontrolu mining pooly. V podstatě Bitmain plus ještě jeden by mohli teoreticky udělat pokus o 51% útok.
Ve stejné kategorii vidí i Dash, DigiByte, Hashgraph, Stellar a XRP. U Stellaru zmínil, že 80% tokenů je stále kontrolovaných Stellar, ale přiznal, že zcela nerozumí tomu, jak to má Stellar vymyšlené. XRP funguje na základě 120 validujících nodů, avšak více než 52% všech XRP je stále pod kontrolou jediné firmy, tedy Ripple.
Dobře decentralizované a nejdecentralizovanejší kryptoměny
Mezi dobře decentralizované kryptoměny zařadil tři: Nano, Cardano a Decred.
No a na závěr uvedl ty, které jsou podle něj na tom úplně nejlepší z pohledu decentralizace. Zařadil sem Tezos, IOTA, Holochain, Quarkchain, Zilliqa a Elastos. Tezos konstantně mění hlasující nody, IOTU kontrolují miliony entit, stejně jako Holochain. Quarkchain používá takzvaný sharding Consensus, který je údajně skvělý v decentralizaci. Zilliqa také používá sharding a Elastos kontrolují miliony entit.
Závěr
Marcus Kramer na závěr dodal, že decentralizace není všechno a kryptoměna nebude úspěšná jen díky tomu, že dosáhne nejvyšší úroveň decentralizace. Proto konstatoval, že z jeho pohledu jsou na tom aktuálně nejlépe Tezos, IOTA, Holochain a Elastos, protože mají vysokou míru decentralizace, ale řeší i problémy škálovatelnosti. Naopak Tezos se na tento problém údajně vůbec nesoustředí. Zatímco Tezos dokáže realizovat jen 300 TPS (transakcí za sekundu), IOTA, Holochain a Elastos jsou schopny milionů.
Nepřehlédněte
O tématu decentralizace kryptoměny Cardano jsme se nedávno povídali s odborníkem na toto téma Jaromírem Tesařem. Rozhovor si můžete přečíst zde. Významný milník směrem k decentralizaci zas oznámila jen tento týden kryptoměna IOTA, o čem se dočtete v tomto našem článku.
https://www.kryptonovinky.sk/rozhovor-o-cardano-s-jaromirom-tesarom-maximalni-decentralizace/
zdroj: quora.com