Analytici z Whale Alert dospěli k závěru, že Satoshi Nakamoto vytěžil více než milion Bitcoinů s primárním cílem ochránit ho před potenciálním 51% útokem.
Whale Alert dospěl k tomuto závěru na základě vlastní analýzy předchozího výzkumu, který realizoval nezávislý cryptographer Sergio Lerner. Obě strany se shodly na tom, že první Bitcoiny, které mají dnes hodnotu kolem 10,9 miliardy dolarů (celkem 1 125 150 BTC), vytěžil těžař s označením „Patoshi“, kterým byl podle nich samotný záhadný zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto.
Rovněž se shodují v tom, že Satoshi realizoval tuto těžbu z důvodu, aby ochránil Bitcoin v době, kdy byl nejzranitelnější před potenciálním 51% útokem, neboť díky tomu, že do těžby zapojil 48 počítačů a jeden z nich určil na koordinaci celé těžby, byl schopen ovládat v ranní době existence Bitcoinu více než 60% celkového hashrate, tedy výpočetní síly využité na jeho těžbu.
Těžař Patoshi (= Satoshi) svou těžbu přerušil v bloku 53 316, kdy síť považoval už za dostatečně decentralizovanou. Jinak řečeno celkový hashrate byl v té době již dostatečně vysoký a rozdělený mezi dostatečné množství těžařů.
Autor původní studie Sergio Lerner je přesvědčen, že Satoshi těžil tyto Bitcoiny s úmyslem chránit síť a nebyl tedy finančně motivován, aby je mohl v budoucnu draze prodat. Tuto tezi podporuje zejména fakt, že v současnosti mají zmíněnou hodnotu více než 10 miliard a pokud by byl Satoshi finančně motivován, pravděpodobně by přistoupil k jejich prodeji, ale on neprodal ani jeden z nich.
Od roku 2011, ke kterému se datuje poslední digitální zmínka o Satoshim, přesto zůstává nezodpovězena otázka kdo to vlastně byl a zda existuje teoretická možnost, že začne svými Bitcoiny někdy v budoucnu hýbat. Ačkoliv obecně převládá přesvědčení, že by tak neučinil, jiní se ptají, proč v tom případě vytěžené Bitcoiny jednoduše „nespálil“ (coin burn), čímž by zamezil přístup k těmto Bitcoinů i sobě samému. Je dost možné, že odpověď na tuto otázku se nikdy nedozvíme.
zdroj: cointelegraph.com