Kombinace dvou faktorů vedla k tomu, že náklady na vytěžení jednoho bitcoinu klesly na desetiměsíční minimum. Vyplývá to z nové analýzy, kterou zveřejnil Wall Street gigant JP Morgan Chase.
Analytik specializující se na kryptoměny od giganta JP Morgan Chase Nikolas Panigirtzoglou zveřejnil 13. června studii, v rámci které informoval, že náklady na vytěžení jednoho bitcoinu (BTC) díky efektivnějšímu těžebnímu hardwaru v kombinaci s 6,7% nižším mining difficulty (obtížností těžby) oproti historickým maximům vedla k tomu, že aktuální náklad na vytěžení 1 BTC činí přibližně 13 000 USD . Na začátku června to přitom bylo 24 000 USD .
13 000 USD za 1 BTC z pohledu nákladů je nejnižší hodnota od září 2021, přičemž přichází v době, kdy obtížnost těžby ( mining difficulty ) klesla z květnových ATH 31,25 T za 29,15 T.
Poznámka: Mining difficulty ovlivňuje hashrate, tedy celkovou výpočetní sílu vynaloženou na těžbu BTC. Pokud hashrate stoupá, tak se mining difficulty upravuje směrem nahoru a naopak. Úprava probíhá zhruba jednou za 2 týdny a zajišťuje, že inflace bitcoinu se nemění.
Pozitiva a negativa
Pokud jsou výpočty analytika JP Morgan správné, pro bitcoinový trh to může být v tomto okamžiku pozitivní zpráva. Znamenalo by to totiž to, že pro těžaře je stále těžba BTC rentabilní, jelikož cena 1 BTC je kolem 20 tisíc USD. Jinak řečeno nemusí být nuceni prodávat své zásoby, respektive vypínat stroje pro těžbu, v důsledku čehož by klesl hasharate .
Analytici JP Morgan však upozorňují, „že efektivnější těžba vedoucí k poklesu výrobních nákladů může být vnímána i jako negativní pro výhled cen bitcoinu směrem do budoucnosti.“
Výrobní náklady na 1 BTC jsou některými analytiky totiž vnímány jako spodní hranice cenového rozpětí bitcoinu na medvědím trhu a je-li pravdou, že díky efektivnější těžbě klesají, znamená to, že klesá i úroveň zmiňované spodní hranice.
Poznámka: Náklad 13 000 USD za vytěžení 1 BTC je nutno brát s velkou rezervou. Prakticky každý jeden těžař má tento náklad jiný vzhledem k odlišným pořizovacím cenám hardwaru na těžbu BTC či odlišným nákladům na energii. Například pro těžaře v Paraguayi může být náklad na vytěžení 1 BTC ještě výrazně nižší než 13 000 USD, zatímco pro těžaře v Praze nemusí dávat těžba BTC v tomto momentě smysl.
Klesla také celková spotřeba energie při těžbě BTC
Index spotřeby energie při těžbě BTC podle Cambridge University uvádí, že odhadovaná denní spotřeba bitcoinové sítě je aktuálně kolem 9,59 gigawattů , což představuje pokles o 33% za poslední měsíc a pokles o 40% oproti maximální poptávce v únoru 2022, kdy byla spotřeba až na úrovni 16 GW. Přestože tato data jsou pouze orientační, ukazují, že spotřeba energie při těžbě BTC klesá výrazněji, než samotný hashrate bitcoinu, který sice od maxim na úrovni 231 EH/s klesl na cca 200 EH/s, ale nejde o 30 či 40% propad.
Odůvodnit to lze tím, že v posledních měsících značnou část starého hardwaru pro těžbu BTC nahradily u velkých těžařů efektivnější stroje. Podle Asicminervalue například nový Bitmain Antminer E9 , který byl vydán v tomto měsíci, je schopen generovat hashovací sílu rychlostí 2,4 GH/s při spotřebě 1920 wattů.
Těžaře BTC tedy může těšit, že umí těžit bitcoiny efektivněji, ale fundamentem, kromě klesající ceny BTC, který hraje proti nim, jsou neustále rostoucí ceny energii a to především v rámci „západního světa“.
Zdroj: cointelegraph.com