Jedním z nejdůležitějších témat posledních týdnů v sektoru kryptoměn je připravovaný návrh odcházejícího amerického Ministra financí Stevena Mnuchina, který chce přimět kryptoměnové směnárny a burzy, aby měly povinnost identifikovat totožnost soukromých peněženek, na kterých se realizují transakce.
Existovaly jen dva způsoby, jak mohl Mnuchin tento zákon zavést do praxe ještě před odchodem z úřadu. Ten konvenčnější by byl „jen tak tak“ na chlup. V jeho případě by totiž musel návrh zákona zveřejnit už minulý týden, aby proběhla 30 denní povinná lhůta pro jeho slyšení a následně schválení a to ještě předtím, než opustí 20. ledna svůj post a přenechá žezlo novému Ministrovi financí.
Druhou alternativou, která by tento proces urychlila, bylo uplatnění výjimky z tzv. „dobrého důvodu“. Mnuchin by však musel mít opravdu pádný důvod, aby dokázal tuto výjimku prosadit. Muselo by jít o něco, co je neprodlené a je to ve veřejném zájmu.
,,Takovou výjimku lze použít například při snaze zabránit šíření pandemie koronaviru. Ministerstvo financí by tedy muselo formulovat, proč je tento zákon „pro dobrou věc“. Například může ukázat, že rychlá implementace zamezí mimořádnému množství trestných činností. Je to velmi nepravděpodobné, ale kdoví,“ okomentoval tento způsob ještě 17. prosince právník Jason Cavilleri.
Reálnější tedy působil první, tedy konvenčnější způsob s 30denní lhůtou, u kterého by bylo sporné, zda se vše nakonec stihne i realizovat. Do platnosti však přece jen nakonec prošla rychlejší 15-denní lhůta, během níž je možné zákon prosadit ještě před Mnuchinovým odjezdem.
Matt Odell, který se specializuje na Bitocin a blockchain technologie, přiznal, že samotný návrh zákona není takový hrozný, jak se původně spekulovalo. ,,(Oni) vlastně jen vyžadují, aby se hlásili výběry Bitcoinů v hodnotě více než 10 000 USD. Já jsem si vlastně myslel, že něco takového už i existuje. Zdálo se mi, že obavy, o kterých mluvili Armstrong a Davidson, byly mnohem horší. Možná konečný návrh ovlivnilo veřejné mínění. Pokud je to pravda, je to velmi býčí (pro Bitcoin),“ uvedl.
Odell tím naznačoval, že prvotní fámy hovořily o možnosti nutné identifikace jakékoliv adresy, na kterou se převádějí kryptoměny v jakékoliv hodnotě. Návrh však takové KYC vyžaduje pouze u transakcí nad 3000 USD za den, přičemž směnárny a burzy by musely FinCENU hlásit pouze převody v hodnotě nad 10 000 USD.
S návrhem Mnuchina pochopitelně mnozí nesouhlasí. Kathryn Haun z firmy a16z se nelíbí zejména to, že všechno má proběhnout ve zrychleném řízení. Přesto chtějí do 4. ledna, kdy je deadline k připomínkám, dodat sérii argumentů, proč je tento návrh špatný.
Souhlasí s tím i Cynthia Lummisová, která se stane novou senátorkou státu Wyoming. Ta na Twitteru konstatovala, že takový zákon by USA výrazně uškodil v konkurenčním boji v oblasti FinTech s Ruskem a Čínou. Pokud se prosadí, podle jejího názoru půjde o zbytečné utrácení vládních zdrojů a takříkajíc gól do vlastní brány. Souhlasí s ní i jiní američtí politici včetně členů kongresu Warrena Davidsona, Toma Emmert, Teda Budda či Scotta Perryho, nuže a obdobný názor má i členka americké komise pro cenné papíry a burzu Hester Peirce.
zdroj: cointelegraph.com , cryptoslate.com