Tento návod je určen pro začátečníky, kteří se rozhodli, že chtějí vlastnit reálný Bitcoin (BTC), respektive jiné kryptoměny. Rovněž je určen pro nováčky, kteří chtějí s kryptoměnami aktivně obchodovat na burze.
UPOZORNĚNÍ: Investice do kryptoměn jakýmkoliv způsobem je rizikové, jejich cena se může náhle změnit různými směry. Investujte do kryptoměn vždy jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. V žádném případě si neberte na investici do kryptoměn půjčky.
KOUPĚ KRYPTOMĚN
Pokud jste se rozhodli, že chcete reálně vlastnit Bitcoin či jiné kryptoměny a že s nimi chcete manipulovat, tedy obchodovat s nimi na burzách, nebo je použít jako platidlo, budete muset jako první splnit tyto dva úkoly:
- Zvolit způsob, jak si je koupit
- Vytvořit peněženku, kqm si je pošlete
Jelikož je tento článek určen především pro začátečníky, doporučujeme, abyste zvolili pro první nákup kryptoměn nejjednodušší a zároveň bezpečnou cestu, kterou je americká kryptosměnárna Coinbase, jejímž prostřednictvím zvládnete obě úlohy najednou.
Dalšími doporučenými možnostmi, pokud již máte vlastní peněženku pro Bitcoin, nebo si ji plánujete vytvořit, jsou léty ověřená česloslovenská směnárna SimpleCoin (recenze zde) nebo nová směnárna Finex.cz kryptosměnárna Finex.cz (recenze zde).
Kryptoměny na Coinbase: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), XRP, Ethereum Classic (ETC), Bitcoin Cash (BCH), Ox (ZRX), Basic Attention (BAT), Zcash (ZEC), Ripple (XRP), Stellar Lumens (XLM), Compound, DAI, Maker, a mnohé ďalši.
Kryptoměny na SimpleCoin: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Zcash
Kryptoměny na Finex.cz: Bitcoin, Ethereum, XRP, Cardano, Chainlink, Tron …
Výhody Coinbase:
- Poskytne vám možnost koupě Bitcoinu a dalších popredních kryptoměn včetne Litecoin, Ethereum, Ethereum, Bitcoin Cash či XRP převodem SEPA nebo platební kartou
- Automaticky vám poskytne první peněženku, kde se vámi koupená kryptoměna odešle
- Podle ratingu IcoRating je Coinbase nejbezpečnější kryptosměnárnou na světě. Podle informace z roku 2019 má pojištěny hot Wallets do hodnoty 225 milionů dolarů. Většinu kryptoměn má však bezpečně uloženou na cold Wallets.
- Pokud použijete před registrací tento link a nakoupíte přes Coinbase kryptoměny v hodnotě alespoň 100 dolarů, dostanete bonus 10 dolarů (přibližně 8 eur). Stejný bonus dostane i naše stránka.
- Coinbase má vlastní burzu Coinbase Pro, na kterou si můžete odeslat kryptoměny z vaší peněženky na Coinbase s nulovým poplatkem
- Coinbase je rychle rozvíjející se společnost, která se již plnohodnotně zaměřuje i na institucionálních investorů
- Hodnota Coinbase byla v říjnu 2018 oceněna na 8 miliard dolarů (CNN). Je jedním z nejrychleji se rozvíjejících startupů v USA
Rozhodli jste se pro Coinbase? Pokud ano, pročtěte si dva důležité návody, které jsme pro vás napsali:
Návod jak si vytvořit účet na Coinbase a verifikace
Návod jak na Coinbase koupit kryptoměny a odeslat je dále
Zvažujete i jiné kryptosměnárny? Podívejte se na naše hodnotení nejznámejších kryptosměnáren.
CO CHCETE S KRYPTOMĚNAMI DĚLAT?
Pokud jste zvládli první krok, už reálně vlastníte nějaké kryptoměny. Nyní se musíte rozhodnout co dál.
Možnosti jsou:
A: Chci koupit další kryptoměny, které nejsou v nabídce na Coinbase ani na SimpleCoin a bezpečně je uložit
B: Chci s kryptoměnami aktivně obchodovat na kryptoburze (trading)
C: Chci kryptoměny bezpečně držet (Hodl) a čekat na jejich budoucí cenový vývoj
Možnost A – kupujeme další kryptoměny
Musíte zamířit na kryptoměnovou burzu, která nabízí kryptoměny, které si chcete koupit. Většina burz nenabízí možnost přímé koupě dané kryptoměny za dolary či eura. To však není problém, protože pokud už máte koupený Bitcoin na Coinbase, můžete jej odeslat na tuto burzu a za Bitcoin nakoupit kryptoměny, které chcete vlastnit. Pak si je musíte z burzy odeslat do vašich peněženek, ke kterým máte privátní klíče. O tom píšeme v textu k MOŽNOSTI C.
Možnost B – obchodujeme
Stejně jako v případě Možnosti A musíte jít na kryptoměnovou burzu. Naše hodnocení burz s kryptoměnami naleznete zde. Na větších kryptoměnových burzách se nacházejí stovky kryptoměn, se kterými můžete obchodovat vůči hodnotě Bitcoinu (BTC). Na největších burzách jsou dostupné i možnosti obchodování vůči Ethereum (ETH), americkému dolaru či takzvaným stable Coin (nejznámější je USDT), které mají kopírovat aktuální hodnotu dolaru.
Pro MOŽNOST A a MOŽNOST B musíte být registrován na kryptoburze. Těch je mnoho, ale my doporučujeme burzu Binance, která je velmi populární, nabízí obrovský výběr kryptoměn a uživatelsky je příjemná. Také má přehlednou a rychlou mobilní aplikaci. Binance je velmi rychle se rozvíjející společnost, která spouští decentralizovanou burzu Binance DEX, která bude využívat na transakce Binance Coin, což je populární kryptoměna vydána přímo touto burzou. Binance má také vlastní směnárnu Binance Jersey a umožňuje nákup kryptoměn platební kartou přímo přes burzu. Pokud jde o bezpečnose, Binance nabízí odměnu 250 tisíc dolarů (v hodnotě kryptoměny Binance Coin) za poskytnutí informácí o každém hackrovi, který se pokusí burzu napadnout a pro tyto důvody vyčlenila bokem 10 miliónů dolarů (v hodnote Binance Coin). Důležité je však vědět, že když jsou vaše kryptoměny přímo na burze, bez ohledu na to či jde o Binance, Bittrex, či jnou burzu, nikdy nejsou přímo vaše. Burzy jsou napadnutelné hackry. Proto se všeobecně doporučuje, aby nebyli úschovnou pro kryptoměny. Jinak řečeno mějte na nich jen ty kryptoměny (resp. jejih část), s kterými aktívně obchodujete. Pokud kryptoměny jen držíte, odešlete si je do peněženky, ke které máte privátné klíče (víc v texte k MOŽNOSTI C). Pozor, každou kryptoměnu je třeba odeslat do peněženky pro ní určenou. Takže Bitcoin do peněženky pro Bitcoin, Litecoin do peněženky pro Litecoin a podobně. Když oděšlete omylem Bitcoin do peněženky pro Litecoin, vaše bitcoiny budou nenávratně pryč.
Možnost C – „hodlujeme“
Pokud máte nakoupené kryptoměny, ale neplánujete s nimi dále obchodovat, čili je chcete jen držet (hodlají), nebo používat jako platidlo, nejbezpečnějším způsobem jejich úschovy je mít je v peněženkách, ke kterým máte privátní klíče. Takovou peněženkou například není peněženka Coinbase, protože k ní privátní klíč nemáte. To znamená, že pokud by teoreticky Hackl Coinbase, můžete přijít i o vaše kryptoměny. Coinbase je pravděpodobně nejbezpečnější kryptosměnárnou současnosti a přestože je pravděpodobnost „hacku“ malá, tuto informaci třeba uvést. Totéž platí, kdybyste drželi kryptoměny přímo na jakékoliv centralizované burze.
PENĚŽENKY PRO KRYPTOMĚNY
„Skutečné“ peněženky, tedy ty, ke kterým máte privátní klíče, rozdělujeme na:
Hot wallet – jde o peněženky, které jsou neustále připojeny na internet. Díky tomu hrozí o něco větší nebezpečí, ale mnohem snadněji se používají. Řadíme sem všechny peněženky na internetu, mobilní peněženky a peněženky v počítačích, které mají přístup k internetu.
Cold wallet – jde o peněženky, které nejsou připojeny na internet a k internetu je připojujeme, jen když chceme použít naše kryptoměny. Jsou bezpečnější, ale o něco méně praktické. Řadíme sem zejména populární hardware peněženky jako TREZOR či Ledger Nano S.
Chcete kryptoměny aktivně používat jako platidlo, je praktičtější používat Hot úschovny. Pokud je chcete dlouhodobě držet, je ideálně Cold Wallet. Ideální kombinace obou. Na mobilech jsou nejznámější peněženky Coinomi či Bread Wallet. Obě jsou dostupné pro Android i iOS.
Na počítačích je nejpopulárnější Electrum. Ta se dá použít na počítači, kteří není připojen k internetu, i jako vhodný cold úschovny.
Za nejbezpečnější řešení jsou však obecně považovány zmiňované hardware peněženky – na trhu jsou nejznámější TREZOR (Výrobcem je česká společnost SatoshiLabs) a Ledger Nano S.
Poslední diskutabilní a podle mnoha lidí ale i nejbezpečnější možností je papírová peněženka, kterou vám však jako nováčkovi nebudeme vysvětlovat a ani doporučovat. Existují zde totiž několik praktické rizika a proto je vhodná pouze pro pokročilejší.
UPOZORNĚNÍ: Do peněženky odesílejte vždy jen kryptoměny, které jsou danou peněženkou podporovány. Například do peněženky pro Bitcoin odesílejte vždy jen Bitcoin (BTC). Pokud byste do peněženky určené pro bitcioiny odeslali kryptoměnu litecoin (LTC), vaše litecoiny by byly nenávratně ztraceny.