Kryptoměny můžete hromadit různými způsoby, z nichž jednou možností je i obchodování, či anglicky – trading. Obchodováním můžete vydělat velmi mnoho, ale můžete hodně i ztratit. Pokud si však netroufáte obchodovat sami, můžete využít trading boty. Jsou to roboti, který podle vašich nastavení sami automaticky obchodují. Existuje množství platforem a poskytovatelů trading botů. V dnešním návodu se podrobně podíváme na trading botů od TradeSanta, kteří jsou vhodní i pro úplné začátečníky díky jednoduchosti nastavení.
Jak nastavit DCA robota na TradeSanta
Pokud jste se ještě neregistrovali na TradeSanta, a chcete si roboty vyzkoušet i vy, můžete se registrovat přes tento link. Pokud jste si již vytvořili účet na tomto webu, první krok, který je třeba udělat je vytvořit API propojení mezi burzou a „santou“. Na levé liště kliknete Access points, a následně kliknete Add access. Mezitím si na burze musíte vytvořit nové API, což najdete většinou ve zprávě profilu / nastaveních. Vložíte API key a API secret a hotovo! Propojení je úspěšně dokončeno a můžeme se vrhnout na nastavení vlastního DCA robota. Na boční liště si klikneme na DCA Bots a následně se nám zobrazí možnost Create bot (nemyslím tlačítko Create bot, které je připnuté na levé liště). Následně se vám otevře okno, které vidíte níže.
Access: Zvolíme si přístupový bod k našemu účtu na burze, který jsme si přes API přidali
Strategy: Máme na výběr long nebo short, záleží jakou strategii si chcete zvolit. Long robot v případě poklesu dokupuje a následně až cena stoupne tak všechno prodá v zisku. Short bot naopak během růstu ceny postupně prodává a při poklesu nakoupí levnější – rozdíl je čistý zisk.
Pair: Vyberete si jaký pár chcete obchodovat. (Zvolíme například pár ADA-USDT)
Take profit: Zadáme si libovolnou částku v % podle toho, v jakém velkém profitu chceme, aby robot udělal zisk. (Osobně využívám 0,5-1%, robot tak může profitovat často i na malých vlnkách)
Trailing take profit: Je prémiová funkce, kterou umožňují pouze výše balíčky Advanced a Maximum
Trailing take profit vám zvyšuje zisky tím, že v případě nárazového růstu hned neukončí obchod, ale sveze se na prudkém růstu a výsledný získ tak může být mnohem vyšší. Ideální nastavení této funkce je 0,1%.
Step of extra order: Tato hodnota představuje úrovně, které jsme si popsali v minulém článku. V případě Long bota představuje úrovně, na kterých bot dokupuje v případě propadu. Pokud mám například tuto hodnotu na 1%, tak pokaždé, když cena padne o 1%, robot nakoupí. Při short strategii je to přesně opačně – na těchto nastavených % robot prodává pravidelně. (Já využívám stejné hodnoty jako u take profit, není to však pravidlo).
Max count of extra orders: Představuje počet dodatečných nákupů (extra order), které robot provede. Maximálně může být tato hodnota v součtu extra Order 90%, tj v případě, že mám extra order nastaven na 1%, tak mohu zadat robotovi maximálně 90 extra Order (90 x 1% = 90%). Pokud mám extra order nastaven na 0,5%, tak mohu zadat maximum 180 extra Order (0,5% x 180 = 90%). Osobně nastavuji tuto hodnotu na maximum (tedy součet všech extra order 90%), protože chci aby robot dokupoval neustále.
Order Volume: Nastavení objemu na jeden obchod, většinou tam po výběru páru bývá přednastavená hodnota, která představuje minimální objednávku, v případě Binance je to 11 USD, takže není možné robota krmit nákupy a prodeji po 50 centech …
Na obrázku níže můžete vidět konkrétní nastavení robota, které u nás na telegram skupině používáme v podstatě všichni. Takový robot dokáže profitovat i na malých pohybech cen. Rovněž je důležité držet nějakou rezervu pro robota, v případě většího propadu. Pro robota s takovými nastaveními je vhodné mít k dispozici alespoň 300-500 USD. Je to proto, aby v případě propadu robot měl stále za co nakupovat a mohl tak průměrovat výsledný prodej, který se s každým nákupem snižuje.
Je důležité zdůraznit, že robota můžete bez problémů spustit i v případě, že nemáte dostatek prostředků na vyplnění všech extra Order, které nastavíte. Čili vzorový příklad: order volume na jeden obchod je 10 eur. Extra Order jsou nastaveny na 1 procento a tím pádem nastavuji 90 extra order což je součet 90 procent. Čili v případě dostatku prostředků bude robot kupovat až 90 procentní propad dané kryptoměny. Rovněž však takovému robotovi dáme k dispozici pouze 300 eur, což znamená že robot zvládne kupovat 30 extra Order a tím pádem propad 30 procent. Pokud to padne například o 40 procent, máte na výběr či robotovi dáte další prostředky a on za ně automaticky v sekundě dokoupí ten zbytek propadu co nenakupoval jelikož neměl za co. Tím pádem robot sníží průměrný sell order. Pokud však dáte fixní počet extra Order například 30, a padne to níže tak máte smůlu.
Další indikátory, které jsou zobrazeny při nastavování robota osobně nevyužívám a není třeba je vyplňovat. Takto nastavený robot je „blbý“ robot, který monotónně kupuje a prodává na předem nastavených hodnotách. Takto nastavený robot NEMŮŽE udělat obchod ve ztrátě a nikdy neudělá. Každý jeden ukončený cyklus (při longu zakončen prodejem, při shortu nákupem) je ziskový. Je tomu tak z důvodu absence stop-lossu. Nezrealizovaný profit bude většinu času svítit ve ztrátě, ale každý ukončený obchod bude vždy v plusu (podle našich nastavení).
Kde je háček? Je pouze jeden. Robot nejvíce profituje při vyrovnané volatilitě – to znamená, že mu nejvíce vyhovuje velká volatilita nahoru a dolů ve vyrovnaných vlnkách. Problém nastává, pokud jde cena monotónně jedním směrem, bez nějakého pohybu opačným směrem. Tehdy se robot může „zaseknout“. Píšu to v uvozovkách proto, že robot je nadále aktivní, ale například v případě long strategie pokud cena dlouho klesá bez růstu, robot stále jen přikupuje a čeká na prodej, který je stále dál a dál. V případě nepříznivých podmínek trhu může čekání na prodej trvat až několik týdnů. Zažil jsem takové období na jaře minulého roku, při strmém pádu kryptoměn, přičemž můj robot čekal téměř 2 měsíce, než prodal to, co nakoupil – samozřejmě v zisku. Toto riziko je možné částečně eliminovat výběrem kvalitních top coinů, u kterých je vysoce pravděpodobný jejich další růst, (respektive je minimální riziko, že budou padat a zaniknou). Mezi mé nejoblíbenější kryptoměny, které dávám obchodovat robotům jsou ADA, ETH, DOT, XLM (zřejmě ho ale vyřadím), BNB, LINK. Pokud se ptáte proč tam nemám BTC – odpověď je jednoduchá – nižší volatilita oproti altcoinům, a u robota je právě volatilita klíčová. Rovněž pokud cena dlouho klesá a robot přikupuje, tak to vnímám jako jakýsi hodl. Proto robotovi dávám obchodovat kryptoměny, kterým sám věřím a držel bych je / držím je v mém portfoliu.
Jak vybrat vhodný pár na obchodování?
Každého určitě zajímá nejvíce samotná statistika zisků. Nejčastější otázkou je to, že kolik vydělá robot za takové a takové období. Odpověď je stejná – je nemožné odhadnout přesné číslo, protože je tam tak mnoho faktorů, že to je prostě nepředvídatelné. Roboti mohou za měsíc udělat 300% nebo i nic.
Faktory, které ovlivňují ziskovost:
Cena a vývoj Altcoinů
Cena a vývoj BTC
Výběr vhodného páru pro robota
Nastavení parametrů pro robota
Diverzifikace portfolia
Dostupné prostředky pro robota
Nastavení robota vůči USD nebo BTC
Long nebo Short strategie
Statistika trading botů za únor, březen, duben
Abyste však měli konkrétní obraz o tom, kolik roboti mohou vydělat, podíváme se na statistiku za poslední 3 měsíce z pohledu trading botů.
Zisk za únor činil realizovaný profit 54,4%, zisk za březen byl na úrovni 23,5% a duben byl nejvýnosnější – realizovaný profit činil až 73,6%. Pokud by někdo spustil trading boty na začátku února a dal jim k dispozici 1000 USD, aktuálně by měl díky robotům 3306 USD (1000 × 1,544 × 1,235 × 1,736). Statistika za květen zatím není dostupná, protože v době psaní tohoto článku ještě měsíc neskončil. Avšak roboti, kteří dokázali nakupovat až do úplného dna aktuálně fungují dál bez problémů s krásným profitem, zatímco hodl portfolio je výrazně pozadu. V silném bull runu však hodl může být a často i je výhodnější než roboti. Problémem „hodlu“ je však vybrat si vhodnou kryptoměnu – některá může stoupnout jen pár procent, jiná o stovky procent a rovněž odhadnout správně načasovaný prodej. Při robotech tyto starosti odpadají.
Příklad – long robot SOL-BUSD
Na obrázku níže můžete vidět náhled na long robota SOL-BUSD, který byl aktivní něco málo přes 1 měsíc na přelomu dubna / května. Objem na 1 obchod měl nastaven na 11 USD, přičemž přikoupit na 0,7% a stejně profit byl 0,7%. Tato nastavení jsou identické s těmi, které najdete výše v tomto článku. Za 40 dní vydělal takový skromný bot přes 200 USD čistý profit, přičemž stihl udělat 3125 obchodů v celkové hodnotě přes 51000 dolarů.
Samozřejmě je třeba brát v úvahu i transakční poplatky, v případě Binance je to však jen 0,075%, což je pro takového robota téměř zanedbatelné.
Nízké poplatky jsou pro trading botů klíčové pro maximalizaci zisku. Kvůli nízkým poplatkům doporučujeme pro roboty právě burzu Binance. Pokud se registrujete přes TENTO ODKAZ na Binance, získáte ještě další doživotní slevu z poplatků, čili roboti budou ještě více efektivnější.
Pro-tip na závěr
Až budete nastavovat robota, ze zkušenosti doporučujeme si vypočítat objemy a % nákupy tak, aby robot zvládl neustále dokupovat v případě 30% propadu. Pokud máme pro robota k dispozici například 300 USD, a chceme nastavit extra Order na 1%, je fajn dát objem na jeden obchod 10 USD. Tím pádem zvládne 30x dokoupit a zvládne 30% plynulý propad. V případě, že dáte příliš vysoké objemy a cena se prudce propadne, robot nebude dále dokupovat a bude si držet sell-order na stejné úrovni, ačkoli cena bude klesat. Tím se může „zaseknout“ na ještě delší dobu. Proto je třeba nebýt chamtivý a nedávat příliš vysoké objemy – platí zde totiž dvojnásobně staré známé – pomalu dále dojdeš. Pokud si chcete být zcela jisti, že robot bude mít dostatek financí i v případě větších propadů jaké se udály nedávno, je vhodné držet rezervu 40-50% procent namísto 30%.
Rovněž je dobré v případě long botů dočasně je vypnout (stop bot without selling) v případě prudkého, nárazového exponenciálního růstu. Počkáte dokud to mírně padne a můžete jej zapnout opět. Robot se tak „nezasekne“ výsledným prodejem někde vysoko. Totéž platí u short botů – pokud něco prudce padá, je dobré tohoto short bota pozastavit a počkat na pullback směrem nahoru.
Futures trading boti
TradeSanta poměrně nedávno na svou platformu přidali i futures trading boty. Tito boti neobchodují na klasickém spotovém trhu a tedy v tomto případě je riziko vyšší z důvodu likvidace prostředků na účtu, což ve spotovém trhu nehrozí – maximálně proděláte, ale vždy vám něco zůstane. Využívat futures se doporučuje zejména zkušeným investorům, kteří dobře vědí co dělají a do čeho jdou. Kvůli možnosti obchodovat na páku je riziko skutečně vysoké, ale s rizikem přichází i možnost slušně zbohatnout. TradeSanta nabízí futures boty ve svém plánu Maximum. Je to zatím jen alfa verze, takže je tam několik chyb – některé páry například nejde vůbec spustit.
Jak koupit předplatné pro roboty TradeSanta
Pokud máte zájem zakoupit si předplatné pro roboty na TradeSanta, musíte jít na web TradeSanta, tam si po registraci na levé liště dole kliknete na „Subscription“. Následně klikněte na tlačítko „Top Up“, kde se vám zobrazí následující obrázek:
Zde máte následně na výběr možnosti platby několika kryptoměnami. Z hlediska transakčních poplatků a rychlosti se však jednoznačně vyplatí jeden z dvojice LTC a TRX. Když zadáte částku v USD, kterou tam chcete vložit na nákup předplatného, vyberte si kryptoměnu kterou chcete zaplatit, zaškrtněte souhlas níže a klikněte Top Up.
Následně vám to zobrazí přesné množství a adresu kam máte kryptoměny poslat. Nezapomínejte, že k tomuto množství si musíte ročně připočítat i transakční poplatek za výběr z burzy. Až provedete převod, v závislosti na dnu jsou prostředky přičteny nejpozději do pár hodin, takže žádný strach. Následně si již můžete zaplatit vybrané předplatné a hotovo.
Nejčastější otázky a problémy
Robot přestal pracovat – Zkuste nejdříve stopnout robota (without selling) a následně ho opět zapněte. Je to jakýsi restart, občas to pomůže. Pokud robot i tak nevytváří nové Order, třeba kontaktovat support TradeSanta na telegramu, přes mail to trvá několik dní, na telegramu je to na počkání
Robot se nechce spustit – Častý problém hlavně u nových účtů a nových API spojeních. Roboti často nechtějí začít obchodovat. Pomůže vytvoření nového API, případně chvíli počkat. Pokud nic z toho nepomáhá, je třeba kontaktovat jejich support.
Robot je ve ztrátě – Pokud používáte stop-loss, tak se nedivte. Tato strategie, kterou používám funguje bez stop-lossu, protože si vybírám kvalitní kryptoměny, které držím i na „Hodl“. Tím pádem mi nevadí, když mi je v případě většího propadu robot více nakoupí.
V případě většího kapitálu osobně doporučuji používat méně botů a raději jim zvednout objemy. Několik z vás využívají desítky botů, dokonce i přes 50. Osobně považuji takový počet za zbytečný – jednak ztrácíte úplný přehled a za druhé nemáte šanci všechny páry uhlídat. Také je mezi nimi často hromada shitcoinů, které v případě obratu trendu směrem dolů budou padat i k -90% a věřte mi, že budete plakat, když vám robot nakoupí hromadu takových shitcoinů. Právě proto je důležitý výběr kvalitních kryptoměn a právě proto jsem založil telegram skupinu, kde píšu páry, které používám.
Je důležité nebýt chamtivý a nenastavovat příliš mnoho robotů / velké objemy, pokud na to nemám kapitál. Je důležité držet si tu pomyslnou rezervu 30% na každého robota. Pokud mám tedy objem jednoho obchodu 100 USD a robot má extra Order po 1%, tak bych pro něj měl mít 3000 USD, které robot může využívat. Pokud nastavíte více robotů, tak v případě růstu budete citelně více profitovat, ale jakmile to padne o 10-20 a více procent (a to si pište, že padne), tak se vám roboti zaseknou a z praxe vím, že robot s menšími objemy a větší rezervou kvůli propadu z dlouhodobého hlediska vydělal víc.
Osobně nevyužívám žádné extra indikátory, ty často robotovi více uškodí než pomohou – zpomalují ho, nemusí nakoupit vždy, případně s nákupem déle čeká.
V případě supportu na telegramu pozor na podvodníky. NIKDY od vás nebude support žádat v případě problémů s botem převod vašich prostředků někam na odstranění chyby a podobně. Problémy s roboty jsou v API propojení burzy, nemá to nic společného s vašimi prostředky, takže ještě jednou – NIKDY je nikam neposílejte.
TradeSanta má i svou poměrně novou aplikaci, jež ještě chybí množství funkcí. Je proto vhodné řešit všechny nastavení přímo přes web, já osobně používám aplikaci jen na sledování celkového profitu.
Support TradeSanta vám na telegram NIKDY nenapíše do soukromé zprávy první. Pokud vás někdo kontaktuje v soukromé zprávě, je to podvodník a dále s ním NEKOMUNIKUJTE a už vůbec mu nedávejte žádné údaje a nikam neposílejte své kryptoměny.
Vlastní Telegram skupina
Abychom ještě více usnadnili využití trading botů pro začátečníky, byly vytvořeny 2 Telegram skupiny. Telegram skupina TradeSanta Bot CZ / SK má informační charakter, kde jsou zveřejňovány nastavení robotů, aktuální statistiky, tipy a podobně. Telegram skupina SantaBot CZ / SK Chat je otevřená skupina, kde můžete spolu komunikovat, ptát se na různé otázky a podobně. Skupina je orientována slušně, čili vám nehrozí žádné posměšky za jednoduché a základní otázky, proto se nebojte na cokoli zeptat. Vybudovala se super komunita lidí, kteří vám rádi pomohou.
Rovněž byla v této skupině vytvořena anketa ohledně spokojenosti s touto skupinou, trading boty a profitem, jaký tito roboti dělají. Můžete si tak vytvořit širší pohled na to, zda se vyplatí roboty vyzkoušet.
Shrnutí
Doufáme, že vám tento návod pomůže ve vašich začátcích s trading boty. Trading boti od TradeSanta jsou vhodní zejména pro začátečníky pro jednoduchost a přehlednost. Pokud hledáte pokročilejší možnosti a funkce, můžete využít trading boty od 3Commas.
Ještě jednou přikládám můj referral link na registraci na TradeSanta, pokud vás tito roboti zaujaly a chtěli byste si je sami vyzkoušet. Registrace a také vyzkoušení botů je zdarma, nejsou tam žádné skryté poplatky. Bezplatná zkušební lhůta pro boty je 3 dny. V případě zájmu o nákup předplatného robotů je třeba následně si na TradeSanta poslat kryptoměny (BTC, ETH, USDT, LTC, TRX), kterými se u nich dá platit (velká výhoda). Dávejte si však velký pozor na výběr sítě! Nejčastější chybou je posílání přes BEP20 BSC, která má nízké poplatky. Pokud však pošlete kryptoměny po této síti, můžete se s nimi rozloučit. Pozorně proto sledujte na TradeSanta, jakou síť máte vybírat na převod.
Berte prosím na vědomí, že kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Pečlivě si proto zvažte výšku vaší investice a neinvestujte více, než můžete ztratit. Trading boti vám mohou pomoci poměrně jednoduše profitovat na kryptoměnách, ale ani oni nejsou 100% zárukou profitu.