Analýza
Prvním krokem je ověření, zda kupujete správný token a ne nějakou jeho falešnou kopii. Vždy, když narazíte na doporučení na nákup tokenu, hledejte buď oficiální stránky projektu nebo odkaz na token na stránkách Coingecko/Coinmarketcap. Zde si ověřte název a adresu kontraktu a ujistěte se, že se shoduje s vaším zdrojem (viz obrázek). Berte na vědomí, že název tokenu může být stejný, ale adresa kontraktu je vždy jedinečná.
Po ověření „pravosti“ tokenu pokračujeme v jeho analýze podle předchozího článku. Mezi další nástroje, které nám mohou pomoci při rozhodování, zda token koupit nebo ne, můžeme zařadit například analytický web TokenSniffer. Na něm naleznete hodnocení bezpečnosti smart kontraktu (abychom předešli případným problémům s dodatečnou manipulací kontraktu přímo týmem a dalším věcem). Dále je užitečná stránka Dextools.io, kde můžeme najít další pomocné hodnocení projektu. Můžete sledovat i analýzy na Twitteru, ale vyhledávání na Twitteru bývá složité a je třeba si dávat pozor na placené promo příspěvky od „nezávislých“ influencerů.
Nákup
Pokud z analýzy vyplývá, že je token vhodný k nákupu, můžeme přejít k samotnému procesu nákupu. Na stránce Coingecko přejdeme na stránku konkrétní kryptoměny a posouváme se dolů, kde uvidíme seznam burz, na kterých se tato kryptoměna obchoduje. Zvolili jsem si decentralizovanou burzu Uniswap, která má zalistovanou většinu kryptoměn s nízkou tržní kapitalizací.
Na této stránce můžeme seřadit burzy podle nejvyššího objemu obchodu – většinou je výhodné nakupovat kryptoměny na burze s velkým objemem obchodu a podle sloupce +-2 % depth, který vám ukazuje, kolik peněz potřebujete na to, abyste posunuli cenu o 2 % (tímto způsobem si můžete ověřit, kde je pro vás nejlepší nakupovat, protože při vašem nákupu/prodeji nechcete zbytečně výrazně měnit cenu kryptoměny).
Potom, když si vybereme burzu, můžeme přejít k samotnému nákupu. Ukážeme si příklad na burze Uniswap. Pro detailnější popis nákupu tokenu na Uniswap můžete video níže (popis začíná v čase 4:47).
Po nákupu tokenu můžeme sledovat jeho cenový vývoj na již zmíněném webu Dextools nebo přes podobný web Dexscreener. Budeme-li chtít tokeny prodat, musíme se opět přihlásit na Uniswap se svojí peněženkou a tzv. „swapnout“ tokeny zpět na stablecoin nebo ETH a pak si už jen spočítat, jaký je náš zisk (či ztráta).
Závěr
Decentralizované směnárny (DEX) často umožňují obchodovat nové, ještě neobjevené projekty, které mohou mít potenciál zhodnocení i o tisíce procent. Velkou výhodou je i to, že celou dobu držíte své kryptoměny na vlastní peněžence a vyhýbáte se tak riziku ztráty peněz na centralizovaných směnárnách (např. FTX).
Nevýhodou však je, že nových tokenů je velmi vysoký počet, přičemž mnoho z nich jsou falešné kopie, případně podvody. Drtivá většina z nich skončí dříve či později na nule. Pokud vás ale zajímá hledání nových projektů na DEX, můžete se přidat na Discord WhaleZone, kde najdete řadu cenných informací (nejen) o tomto typu obchodování.
Disclaimer: Obchodování kryptoměn s sebou přináší rizika ztráty vašich prostředků. Vždy si dopředu zvažte všechna tato rizika. Investování do kryptoměn může skončit ztrátou. Neinvestujte proto víc, než si můžete dovolit ztratit.