Účelem článku není říci, do kterých kryptoměn se vyplatí investovat a do kterých ne. My ani nikdo jiný nezná budoucnost a nevíme, jak se budou ceny kryptoměn vyvíjet. Pointou tohoto článku je doporučit vám nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak se ke kryptoměnám dostat a poté je mít v bezpečí.
1. Koupě kryptoměn
Koupit kryptoměny lze několika způsoby. Některé jsou velmi jednoduché, rychlé a za nízké poplatky, jiné zase složitější, ale mají jiné benefity, například stále důležitější anonymitu. Shrneme si 4 možnosti, ze kterých si musíte vybrat tu, která vyhovuje nejvíce vašim preferencím.
1.1. Přes burzu respektive směnárnu
Nejběžnějším způsobem koupě kryptoměn je použití online burz respektive směnárny. Ty nejznámější a námi doporučené jsme popsali v tomto článku.
Při koupi kryptoměn přes burzy resp. směnárny musíte však počítat s tím, že budete muset o sobě poskytnout osobní údaje (KYC) v rámci pravidel Boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu (pravidla AML).
Výhodou takových burz je však jejich rychlost, jednoduchost a nízké poplatky a to ať už v případě koupě nebo následného prodeje kryptoměny.
1.2. Přes BTC/Krypto Automaty
Druhou možností je koupě kryptoměn přes bitcoinové resp. kryptoměnové automaty (bankomaty). Na Slovensku i v Česku je jich pár desítek a většinou jsou ve všech větších městech. Ty slovenské naleznete na této mapě, české zase zde.
Obrázek: Ilustrační obrázek BTC automatu (zdroj: bitcoinmat.sk)
Bitcoinové automaty jsou populární díky možnosti koupě a prodeje kryptoměn bez zadání osobních údajů, avšak v omezené částce do určitého maximálního limitu (např. do 1000 eur). Je však sporné, zda tento benefit zůstane platný i směrem do budoucnosti, protože přísnější regulace kryptoměnového sektoru v rámci Evropské unie jsou již na cestě.
Nevýhodou automatů je nižší nabídka kryptoměn (většinou jsou ideální zejména na BTC) a vyšší transakční poplatky, což znamená, že koupíte méně výhodně a také méně výhodně prodáte, než na burze. Přesto jsou kvůli anonymitě při menších transakcích do zmiňovaných limitů mnoha lidmi vyhledávány.
1.3. Přes P2P burzy
Ke koupi resp. prodej kryptoměn lze použít také P2P obchodně platformy. Tou nejznámější je pravděpodobně decentralizovaná burza Bisq.
Postup koupě Bitcoinu přes Bisq je však poměrně složitý a nejedná se o řešení vhodné pro mainstremovou adopci. Přesto, pokud si troufáte a toužíte po větším soukromí a online formě koupě kryptoměn, zvažte i tuto cestu. Pomoci vám může například tento článek o Bisq na Alza.cz.
Tip: Video o Bisq a o tom, jak na ní ušetřit poplatky z dílny slovenského bitcoinového propagátora Dušana Matušky:
1.4. Přes veksláka
V neposlední řadě je třeba zmínit i novodobé veksláky, kteří fungují zprostředkovaně na doporučení, nebo na různých fórech (např. Discord), na kterých je jejich důvěryhodnost ověřena samotnou komunitou.
Věksláci fungují v online prostoru, ale i ve fyzickém reálném (v rámci osobního setkání). Všechno funguje na bázi důvěry mezi oběma stranami, že obě splní předem dohodnuté podmínky. Hodnocení a pověst veksláka zde proto sehrává extrémně důležitou roli.
Zmínit se určitě vyplatí mobilní aplikaci Vexl, která se specializuje právě na P2P prodej a koupi bitcoinu skrze vekslování.
Alternativou k Vexl je například veksl skupina na private-focused Element (invite link zde), kde najdete pro-rodinnější prostředí bitcoinových fanoušků, ve které nekončí jen při samotné výměně (btc-fiat, btc-jiné krypto), ale pokračuje se i v budování intenzivnějších komunitních vztahů.
2. Přesun kryptoměny na privátní peněženku
Pokud jste sáhli po koupi kryptoměny u veksláka či na P2P platformě, předpokládáme, že již máte založenou i vlastní privátní peněženku.
Koupí kryptoměn na centralizovaných online burzách, jako jsou například Binance nebo Kraken si však mnozí lidé myslí, že už mají „hotovo“ a jen vyčkávají, až hodnota jejich kryptoměny resp. kryptoměn stoupne.
Tento postup však není bezpečný, protože kryptoměny při něm svěřujete do rukou třetí strany. Jinak řečeno vůči dané burze máte jen pohledávku a kryptoměnu nevlastníte přímo vy.
V roce 2022 na to například doplatili klienti platforem Celsius či FTX, dohromady přes 1,6 milionu retailových zákazníků, kteří po bankrotu těchto firem přišli o všechny kryptoměny, které jim spravovali.
Obrázek: Stránka dnes již zkrachovalé burzy FTX oznamující, že výběry z platformy byly pozastaveny. Přibližně milion klientů FTX tak přišlo o kryptoměny, které měli na této burze „uloženy“.
Ochránit se před tímto rizikem lze výběrem kryptoměn na zmiňované privátní peněženky. Návod jak na to správným způsobem jsme připravili v tomto článku.
Naleznete v něm postup jak vybrat kryptoměny z burzy Binance na hardwarovou peněženku Trezor, nebo softwarovou peněženku Trust Wallet. Pokud používáte jiné peněženky, postup je velmi podobný. Stačí pochopit princip.
3. Správné zabezpečení seedu
Po převodu kryptoměn na privátní peněženku je ještě nutné zajistit si seed k dané peněžence správným způsobem. Jedná se o 12 nebo 24 slov, které peněženka, ať už softwarová nebo hardwarová, vygeneruje při jejím zakládání.
Obrázek: Zapsaný seed vypadá například takto (verze s 24 slovy). Na rozdíl od autora této fotky si jej však vy v žádném případě nefoťte a ani neukládejte v žádné jiné digitální formě. Je určen pouze pro vás a pro vaše oči.
Ztráta nebo kompromitace tohoto seedu může vést k nenávratné ztrátě všech vašich kryptoměn. Z tohoto důvodu je zajištění těchto slov správným způsobem alfou a omegou bezpečné držby kryptoměn ve vlastní úschově.
4. Další tipy
- Zbytečně nesdílejte informace o tom, v jaké hodnotě kryptoměny (a jaké) vlastníte. Předpokládáme, že se nechlubíte ani tím, kolik peněz máte na osobním účtu v bance
- Dávejte si obrovský pozor na podvody cílené na kryptoměnové investory, abyste se nestali jejich další obětí. Ty nejběžnější jsme shrnuli v tomto článku.
- Do kryptoměn neinvestuje víc, než si můžete dovolit ztratit. Především by nemělo jít o peníze, které jsou vaší finanční rezervou nebo jsou určeny k platbě různých splátek, hypotéky, nájmu či na stravu nebo léky. Investice do kryptoměn je riziková a u mnohých vede ke ztrátám.
Co číst dál?
Vybíráme pro vás z našich nejzajímavějších článků zaměřených na nováčky a méně pokročilé investory:
- Nejlepší kryptoburzy a směnárny
- Nejlepší hardwarové peněženky
- Nejlepší softwarové peněženky
- Jak vybrat kryptoměny z burzy na privátní peněženku?
- Bezpečné držení krypto na privátní peněžence (ochrana seedu)
- Toto jsou nejtypičtější podvody ve světě kryptoměn – dávejte si pozor!