V ilustračním návodu jsme použili peněženku Trust Wallet, kterou jsme pozitivně vyhodnotili i v našem článku o nejpoužívanějších softwarových peněženkách. Berte na vědomí, že tento postup je v podstatě stejný u každé krypto peněženky.
Co je Trust Wallet peněženka
Krypto peněženka Trust Wallet je open source, decentralizovaná, mobilní krypto peněženka. Pro nové uživatele a investory je tato peněženka jednou z nejlepších peněženek vůbec. Podporuje více než 160 000 mincí a tokenů a umožňuje obchodníkům také úročit své kryptoměny.
Peněženka byla původně navržena tak, aby držela pouze tokeny ERC20 a BEP20 (tokeny kryptoměn Ethereum a Binance Coin, ale později byla vyvinuta podpora i pro ukládání jiných předních kryptoměn, jako je například Bitcoin. Peněženka má vestavěný prohlížeč Web3, který umožňuje uživatelům nakupovat nativní DEX (decentralizovaná burza). Uživatelům také umožňuje přístup k různým DApps (decentralizovaným aplikacím) postaveným na síti Ethereum nebo Binance Smart Chain přímo přes aplikaci Trust Wallet. Aplikaci Trust Wallet si můžete zdarma stáhnout z Apple Store nebo Google Play Store.
Co tato peněženka nabízí?
Velkou výhodou je integrace DApps, přičemž je to jedna z novějších funkcí pro Trust Wallet. Pomocí aplikace můžete přistupovat k Web3 aplikacím na síti Binance Smart Chain nebo síti Ethereum. Trust spolupracuje s vývojáři jednotlivých DApps, aby zajistili co nejlepší uživatelskou zkušenost. Z tohoto důvodu byla každá integrovaná aplikace DApp prověřena a optimalizována pro tuto peněženku.
Bohužel společnost stojící za Trust Wallet peněženkou musela tuto funkci odstranit pro své uživatele iOS, aby splnili pokyny pro Apple App Store. Uživatelů Androidu se to však netýká.
NFT jsou dalším prvkem podporovaným v této peněžence. Jedná se o „sběratelské tokeny“, které jsou někdy reprezentovány jako avataři nebo počítačem vytvořená umělecká díla. Tyto sběratelské předměty jsou spojeny s veřejnou adresou a jsou vedeny na blockchainu. Aplikace Trust Wallet vám poskytuje snadný způsob ukládání a přístupu ke všem vašim NFT.
Další velkou výhodou je integrovaný staking. Jedná se o vydělávání úroku z vaší kryptoměny, kterou poskytnete do sítě. Bohužel, ne každý token je k dispozici pro staking a získávání odměn. V současnosti můžete využívat staking pro kryptoměny EVMOS, DOT, SOL, KAVA, OSMOSIS, COSMOS, BNB, TOMO, XTZ a TRX.
Jak si založit softwarovou krypto peněženku Trust Wallet
Nyní si spolu projedeme detailní postup založení této krypto peněženky. Musíme podotknout, že stejné schéma založení peněženky mají všechny softwarové krypto peněženky. Odchylky jsou minimální a často jde jen grafické rozdíly.
Stažení aplikace do mobilu
Nejlepší místo ke stažení Trust Wallet je z Google Play nebo App Store. Společnost Trust nabízí také soubor APK ke stažení. Po stažení aplikace do mobilu.
Vytvoření peněženky
Po otevření aplikace kliknete na „Create a new wallet“ a dostanete se na okno se seed frází. Trust Wallet vám zobrazí vaši počáteční frázi (seed) spolu s pokyny, jak si ji zapsat.
V dalším kroku budete muset znovu zadat počáteční frázi. Toto je nejdůležitější krok při vytváření vaší peněženky – zálohování seedu.
Trust Wallet a mnozí další poskytovatelé peněženek doporučují zapsat si počáteční frázi na papír a uložit ji na bezpečné místo. Frázi si nefoťte a ani nijak jinak neuchovávejte online.
TIP: Tématu zacházení se seedem, jehož bezpečná úschova je alfou a omegou držení kryptoměn ve vlastní úschově, jsme věnovali tento podrobný článek.
Verifikace seedu
Po úspěšném zapsání vašeho seedu vás aplikace požádá, abyste ve správném pořadí tato slova poskládali opět dohromady. Účelem ověření seed fráze je zajistit, že jste si ji skutečně zálohovali. Zanedbáním zálohování vaší počáteční fráze jsou vaše kryptoměny náchylné ke ztrátě a krádeži a takto se ztratí nebo ukradnou miliony kryptoměn každý rok.
Pokud ztratíte přístup ke své peněžence, vaše počáteční fráze (seed) je jediným způsobem, jak k ní znovu získat přístup. Po úspěšném ověření seedu máte hotovo a vaši peněženku můžete začít používat.
Jak používat krypto peněženku Trust Wallet
Po úspěšném založení vaší krypto peněženky se podíváme také na základní úkony, které Trust Wallet nabízí.
Vytvoření vlastní identity & dalších pod-peněženek
Trust Wallet nabízí možnost vytvořit si více peněženek v rámci aplikace, přičemž si je můžete pojmenovat podle sebe. Abyste to mohli udělat, v aplikaci přejděte vpravo dole na nastavení a následně „Wallets“. Následně budete mít možnost přejmenovat stávající peněženky, nebo vytvořit nové postupem, který jsme si uvedli výše.
Také si tam umíte prohlédnout váš seed pomocí tlačítka „Show Recovery Phase“.
Jak přijmout a odeslat BTC pomocí peněženky Trust Wallet
Chcete-li si poslat Bitcoin do vaší Trust Wallet peněženky, musíte dávat pozor na správné nastavení sítě. Bitcoin zobrazený v základním nastavení po založení peněženky je BTC s nativní Bitcoin adresou. Abyste si jej mohli poslat, klikněte na „Receive„.
Následně si zkopírujte adresu tlačítkem „Copy„, nebo sesnímejte QR kód, který automaticky doplní adresu pro deposit. I přes kopírování si adresu před provedením transakcí vždy pečlivě zkontrolujte.
Na výběr můžete použít například burzu Binance. Při výběru je proces stejný, avšak obráceně. Ve vaší Trust Wallet peněžence klikněte na Bitcoin, následně na tlačítko „Send“. Chcete-li si poslat BTC na váš Binance účet, klikněte na „Deposit“ a u BTC označíte Network na „Bitcoin„.
Využívání peněženky pro Binance Smart Chain (BEP20)
V peněžence Trust Wallet musíte dávat pozor na to, kterou síť používáte. V případě využívání sítě Binance Smart Chain používejte výhradně BNB adresu, kterou vidíte na obrázku níže označenou jako Smart Chain, která začíná vždy „0x…“. BNB výše je nativní síť, která má odlišnou adresu a odeslání kryptoměn mezi těmito dvěma sítěmi může vést ke ztrátě vašich kryptoměn, proto vždy dávejte pozor, abyste využívali k přeposílání tokenů stejnou síť.
Přejete-li si poslat kryptoměny na peněženku Trust Wallet například z burzy Binance, nejprve klikněte na „Receive“ a zkopírujte adresu peněženky, nebo sesnímejte QR kód, jak je zobrazeno na obrázku výše.
Následně jděte na Binance a vyberte kryptoměnu, kterou si chcete poslat. Opět nezapomínejte na využití správné sítě, v tomto případě BEP20 (Binance Smart Chain). Vždy si poctivě zkontrolujte správnost adres i totožnost sítě.
Používání decentralizovaných aplikací
Trust Wallet nabízí interakci s decentralizovanými aplikacemi (dApps) přímo uvnitř peněženky přes vestavěný prohlížeč. Ty nejpopulárnější jsou výchozí, případně si můžete libovolně přes odkaz otevřít ledajaké jiné.
Vždy si dávejte pozor na to, kde připojíte svoji peněženku. Pokud jste začátečník, ignorujte neověřené a podezřelé stránky. Také si vždy zkontrolujte správnost adresy, zda se tam nenacházejí skryté překlepy a nejedná se tak o podvod.
Závěr
Dnes jsme se blíže podívali na to, jak vytvořit softwarovou krypto peněženka Trust Wallet. Softwarové peněženky představují v oblasti kryptoměn bezpečný přístav pro vaše kryptoměny, protože k nim máte přístup jen vy narozdíl od držení kryptoměn na burzách, které mohou zbankrotovat nebo být hacknuty.
Úplně nejlepší volbou jsou však hardwarové peněženky, které jsou nejbezpečnější. Ty nejpoužívanější jsme vyhodnotili zde.
Co číst dál?
Vybíráme pro vás z našich nejzajímavějších článků zaměřených na nováčky a méně pokročilé investory:
- Návod jak koupit kryptoměny poprvé a bez chyby
- Návod – Jak vybrat kryptoměny z burzy na privátní peněženku?
- Nejlepší hardwarové peněženky
- Nejlepší softwarové peněženky
- Nejlepší kryptomenové burzy
- Bezpečné držení krypto na privátní peněžence (ochrana seedu)
- Toto jsou nejtypičtější podvody ve světě kryptoměn – dávejte si pozor!