Cynthia Lummisová a Kristen Gillbrandová představily v úterý v Senátu Spojených států amerických dlouho očekávaný „Zákon o zodpovědné finanční inovaci“, který zahrnuje regulační rámec pro kryptoměny. Americké zákonodárkyně zároveň zveřejnily oficiální text tohoto 69stránkového dokumentu.
O zákonu z dílny dvou amerických političek, které zastupují stranu republikánů (Lummisová) i vládnoucích demokratů (Gillbrandová) se hovoří v kryptoměnové komunitě již delší dobu a to zejména ze strany Cynthie Lummisové, známé podporovatelky bitcoinu, která ho několikrát zmínila během projevů na akci, kde se diskutovalo o regulaci kryptoměn. Tím, že ho nyní představuje ve spolupráci se zástupkyní demokratů, mu vlévá větší naděje na schválení.
Today, I’m introducing the Responsible Financial Innovation Act alongside @SenGillibrand. The United States is the global financial leader, and it’s absolutely critical the U.S. plays a leading role in this new frontier. https://t.co/PziuTwn8Wd
— Senator Cynthia Lummis (@SenLummis) June 7, 2022
Kryptoměny by měla mít na starosti CFTC, Gensler nemusí souhlasit
Prvním podstatným bodem návrhu zákona z pohledu kryptoměn je požadavek, aby jejich regulaci v USA zastřešovala zejména Americká komise pro komoditní futures (CFTC) a ne Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC), která v současnosti ráda zasahuje do tohoto sektoru.
,,Vzhledem k tomu, že většina digitálních měn je více podobná komoditám než cenným papírům, zákon (návrh zákona pozn.red.) dává CFTC jasnou pravomoc nad příslušnými spotovými trhy digitálních aktiv. Zákon řeší jurisdikci CFTC a SEC, regulaci stablecoinů, bankovnictví, daňové zacházení s digitálními aktivy a koordinaci mezi agenturami,“ uvedly autorky ve svém prohlášení.
Pokud jde o přerozdělení odpovědnosti mezi CFTC a SEC, Lummisová pokračovala: ,,Snažíme se začlenit svět digitálních aktiv do našeho současného regulačního rámce. Strávili jsme spoustu času definicí moderního Howeyho testu.“ Následně doplnila, že ona i Kristen Gillbrandová měli v této věci osobní setkání i se šéfem SEC Garym Genslerem. ,,Budeme pokračovat ve spolupráci se SEC i CFTC, abychom se ujistili, že jsme našli správnou kombinaci použití Howeyho testu, abychom zjistili, která z těchto agentur může kryptoměny nejlépe regulovat. Myslíme si, že když použijeme Howeyho test, dopadne to dobře,“ doplnili.
Poznámka: Howey Test odkazuje na případ Nejvyššího soudu USA k určení, zda transakce splňuje podmínky jako „investiční smlouva“ resp. „cenný papír“, a proto by měla být považována za cenný papír a podléhat požadavkům na zveřejnění a registraci podle zákona o cenných papírech z roku 1933 a zákona o burze cenných papírů z roku 1934.
Názor šéfa SEC Garyho Gensela včera nezazněl, ale v minulosti se vyjadřoval v tom smyslu, že většinu kryptoměn – snad jen s výjimkou Bitcoinu – považuje za cenné papíry, což naznačuje, že s výkladem Lummisové a Gillbrandové nemusí souhlasit.
Transakce pod 200 dolarů osvobozené od daně?
Druhou důležitou součástí návrhu zákona je osvobození kryptoměnových transakcí v částce do 200 dolarů od povinnosti placení daně z příjmů. Jinak řečeno, pokud někdo zaplatí za službu nebo zboží například 150 dolarů v bitcoinech, nemusí řešit za jakou cenu v minulosti dané bitcoiny koupil, aby si vypočítal, jakou má zaplatit daň ze zisku (za předpokladu, že cena BTC, když jej kupoval, byla vyšší než v době, kdy jej použil jako platidlo). Pokud by tento návrh prošel schvalovacím procesem, mohlo by jít o důležitý základ uznání bitcoinu a kryptoměn jako platidla.
One day everyone will realize that #bitcoin is a wonderful idea, thanks to the efforts of @SenLummis and @SenGillibrand. pic.twitter.com/OT0QiW6B4Z
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) June 7, 2022
Další témata a pravděpodobnost schválení
Návrh zákona řeší i celou řadu jiných problémů souvisejících s kryptoměnami. Například objednává vypracování studie o vlivu digitálních aktiv na životní prostředí či nařizuje vypracování směrnic pro kybernetickou bezpečnost.
Jeho schválení je však v současnosti sporné. Nejprve musí projít procesem schvalování ve Výboru pro bankovnictví, zemědělství, zpravodajství a finanční služby v Senátu, aby se dostal do finálního procesu, přičemž na základě prvotních ohlasů je zřejmé, že větší šanci na schválení bude mít pravděpodobně až v roce 2023, kdy se po letošních listopadových volbách zvolí 469 nových zákonodárců v Kongresu – 34 v Senátu a 435 ve Sněmovně reprezentantů. Dá se proto předpokládat, že volební kampaně mnoha kandidátů do Senátu či Sněmovny reprezentantů budou ovlivněny i tématem kryptoměn.
Zdroj:cointelegraph.com