Cameron Winklevoss kritizoval Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) za její předchozí selhání. Zároveň poznamenal, že uplynulo deset let, co agentura obdržela první žádost o Bitcoinové (BTC) ETF a „zabila ji“.
Dvojčata Winklevossovi, která spoluzakládala kryptoburzu Gemini, poprvé požádala o spotový BTC ETF trust v červenci 2013. Tím chtěli jako první založit investiční nástroj, který sleduje cenu BTC a obchoduje se podobně jako akcie na burze Nasdaq.
SEC obě jejich žádosti zamítla
Počáteční podání Winklevossových spolu s druhým pokusem v roce 2018 nakonec SEC zamítla. Zatímco BTC ETF založené na futures od té doby dostaly v USA regulační zelenou, SEC tvrdí, že žádné dosud navržené spotové ETF nedostatečně chrání investory před podvodnými a manipulativními praktikami.
Při 10. výročí prvního podání tedy Winklevoss vyzval agenturu, aby uznala své chyby.
„Odmítnutí SEC schválit tyto produkty na desetiletí bylo pro investory v USA naprostou katastrofou. Neochota agentury ukazuje, jak je SEC neúspěšným regulátorem,“ řekl.
Today marks 10 years since @tyler and I filed for the first spot Bitcoin ETF. The @SECGov's refusal to approve these products for a decade has been a complete and utter disaster for US investors and demonstrates how the SEC is a failed regulator. Here's why:
-"protected"… pic.twitter.com/xmK1xo1iX8
— Cameron Winklevoss (@cameron) July 2, 2023
Tato selhání podle Winklevosse zahrnují odříznutí investorů od nejlepší investiční příležitosti za poslední desetiletí. Nebo, jak říká, udržování investorů „chráněných“ před vystavením se BTC.
BlackRock znovu vyvolal pozitivní sentiment
Když kryptotrh ustoupil po žalobách SEC proti Binance a Coinbase 5. června, pokus BlackRock o vytvoření spotového BTC ETF o dva týdny později znovu vyvolal optimismus. Po něm následovaly žádosti od jiných firem, včetně Invesco, Wisdom Tree, Valkyrie a Fidelity.
SEC se však domnívá, že nedávné žádosti od BlackRock a Fidelity na BTC ETF nejsou dostatečně jasné, uvádí zpráva Wall Street Journal.
Winklevoss tvrdí, že naprostý nedostatek možností pro spotové BTC ETF tlačil americké investory směrem ke Grayscale’s Bitcoin Trustu. Tento nástroj byl spuštěn ještě v roce 2013. Podíly v BTC trustu společnosti Grayscale se v současnosti obchodují se slevou v porovnání s tržní cenou BTC.
Winklevoss se připojil ke sboru kritiků, kteří tvrdí, že předseda SEC, Gary Gensler, nezvládá regulace kryptoměn. Poznamenal, že agentura vrazila investory do náruče FTX a učinila z nich oběť jednoho z největších finančních podvodů v moderní historii.
Sam Bankman-Fried, bývalý generální ředitel a zakladatel FTX, tvrdí, že není vinen z obvinění, kterým čelí za chování na zkolabované burze.
Nečinnost SEC investory poškozuje
Vysílání investorů do zahraničí při hledání lepších podmínek pro investování do BTC také vedlo k obchodování s nelicencovanými a neregulovanými subjekty, tvrdil Winklevoss.
Bratři Winklevossovi a SEC nemají zrovna nejlepší vztah. Regulační agentura obvinila Gemini z porušení zákonů o cenných papírech v lednu letošního roku. Zároveň tvrdila, že její produkt Gemini Earn představuje neregistrovanou nabídku cenných papírů. Retailoví investoři si dříve mohli půjčit své kryptoměny nyní již zkrachovalé firmě Genesis výměnou za úroky z vkladů.
Genesis a Grayscale jsou vlastněny skupinou Digital Currency Group (DCG). Genesis a Gemini byli zároveň zapojeni do sporu o půjčku ve výši 900 milionů USD, kterou Gemini poskytla věřiteli kryptomen.
Winklevoss začátkem letošního roku zvažoval žalobu proti DCG a jejímu generálnímu řediteli, Barrymu Silbertovi. Gemini, Genesis a DCG však dosáhly dohody v únoru. Společnost Gemini však uvedla, že DCG minulý měsíc zmeškala splátku úvěru ve výši 630 milionů USD a riskuje, že nesplní své závazky.
Winklevoss ukončil svůj příspěvek vyznamenáním pro všechny ty, kteří bojují za oživení amerických spotových BTC ETF.
Zdroj: decrypt.co