Společnost Grayscale, která dnes vlastní více než 600 000 BTC, se postupně stala v sektoru kryptoměn mimořádně důležitým, možná až nejdůležitějším hráčem. U některých si dokonce získala přezdívku „Král pump“, protože právě institucionální nákupy BTC přes její Grayscale Bitcoin Trust výrazným způsobem ovlivňovaly růst hodnoty Bitcoinu.
Institucionální možnost kupovat Bitcoiny přes Grayscale existuje již několik let a za posledních 5 let platilo, že Bitcoin se vždy obchodoval na této platformě za vyšší, tedy prémiovou cenu, v porovnání s jeho tržní hodnotou na burzách. Byla to jakási daň pro instituce, kterou ji byly ochotny zaplatit výměnou za to, že Grayscale jim tyto Bitcoin „ohlídá“ a umožní do něj investovat regulovanou formou (Grayscale Bitcoin Trust je regulován SEC).
Z Grayscale jinak řečeno se může stát jakási dražší alternativa k neexistujícímu Bitcoinu ETF, na který dosud Americká komise pro cenné papíry (SEC) nevydala povolení ani jednomu ze žadatelů.
And Grayscale #Bitcoin is trading at a discount!
h/t @caprioleio https://t.co/axRBd1QQsg https://t.co/QTo9zjFwQ7 pic.twitter.com/IMDBYerToe
— Rafael Schultze-Kraft (@n3ocortex) February 24, 2021
Bitcoin je nyní pro instituce se slevou
5letá nepřerušená série Bitcoinu s cenovou prémií na Grayscale skončila. Bitcoin se včera prodával na Grayscale se slevou -0,68%. To je jednak nevýhodné pro samotnou firmu a zároveň to může být interpretováno jako negativní signál pro celý trh.
Tuto skutečnost si totiž lze vyložit i tak, že instituce ztrácejí zájem kupovat Bitcoiny (nebo minimálně přes Grayscale) a kromě toho, pokud by trval tento trend déle, Grayscale může ztratit zájem kupovat další Bitcoiny, aby uměli pokrýt poptávku dalších institucí. Oba faktory tedy mohou mít negativní vliv na cenu Bitcoinu.
Nutné je však uvést, že Grayscale vzniká konkurence, která může tlačit jeho prémiovou cenu níže. V Kanadě vznikl Bitcoin ETF (dokonce dva), je tu firma Microstrategy, která se jeví být také jakousi alternativou k Bitcoinu ETF a spekuluje se i o možnosti schválení Bitcoinu ETF v USA. Tyto faktory mohou hrát svou roli i při strategickém plánování institucí, které chtějí akumulovat BTC.
Situaci využil na predikovaný pádu Bitcoinu jeho známý kritik Peter Schiff, který uvedl: ,,Pokud bude tento trend přetrvávat, nebude existovat další příliv a tedy Grayscale nebude kupovat další Bitcoiny. Odkud budou přicházet noví kupující, aby podpořili růst ceny, když se nezapojí největší denní kupující Grayscale?“
CIO společnosti QCP Capital, Darius Sit, řekl, že není důvod k obavám, když konstatoval, že i většina ETF produktů se obchoduje častokrát se slevou v porovnání s běžnými tržními cenami. Kromě toho naznačil, že mnohé instituce v minulosti byly ochotné kupovat BTC i za prémii, aby to mohli využít jako daňovou položku a ušetřené finance následně použít na další nákup.
Prémiová cena signálem institucionálního zájmu?
Co se týče prémiové ceny, ta byla v předešlém období dlouhodobě nad úrovní běžné ceny i na Coinbase. Naznačovalo to, že přes Coinbase nakupují Bitcoiny přímo do vlastní zprávy americké instituce a tím zvyšují obchodovanou cenu BTC na této americké směnárně. Tento trend se před poslední korekcí ceny zvrátil a na Coinbase se dokonce jeden okamžik obchodoval Bitcoin se slevou přes 1000 dolarů. Prémiové ceny na Grayscale a Coinbase tak opravdu mohou naznačovat vyšší poptávky amerických institucí po BTC a naopak.
Nutno však dodat, že ne každý to vnímá stejně. Například šéf analytické platformy Glassnode Rafael Schultze-Kraft vnímá nižší cenu Bitcoinu na Grayscale pozitivně, protože je prostě pro instituce aktuálně výhodnější než v minulosti.
zdroj: decrypt.co