Analytická společnost Santiment ve spolupráci s platformou CryptoRank zveřejnili report týkající se prací developerů na různých blockchainech v průběhu roku 2021. Na základě nich informovali, že nejvíce práce odvedli vývojáři kryptoměny Cardano (ADA). Při takových závěrech je však třeba být velmi opatrní.
Santiment a CryptoRank postavili svůj report na základě dat z GitHubu. Podle nich developeři kryptoměny Cardano učinili během uplynulých 12 měsíců více než 140 000 „eventů“ (různých zápisů do Githubu).
Vývojáři Cardano tak velmi těsně předběhli v tomto ukazateli vývojáře kryptoměn Kusama a Polkadot, což jsou projekty si velmi blízké (Kusama je canary network sítě Polkadot – zjednodušeně řečeno ostrá testovací síť Polkadot pozn. red.).
Podle těchto dat Cardano výrazně předběhlo v pracích i vývojáře konkurenčního Ethereum, kteří skončili „až“ na čtvrtém místě. Následovaly Gnosis, Solana, Status, IOTA, Flow Cosmos, Elrond, Chainlink, DefiChain, Hedera a NEAR.
The Most Developed Cryptos on @Github in 2021 🚀
According to @Santimentfeed, @Cardano, has become the most developed project in the industry, followed by @Kusamanetwork, and @Polkadot.
👉https://t.co/gjKPmOazyB pic.twitter.com/JHXmWSe0YS
— CryptoRank.io (@CryptoRank_io) January 3, 2022
Co se dělo na Cardano?
Pokud jde o „vítězné“ Cardano, vysokou aktivitu vývojářů tohoto blockchainu vícekrát potvrdil i zakladatel této kryptoměny a CEO Input Output, tedy hlavní vývojářské firmy stojící za ní, Charles Hoskinson. Ten jen krátce před Silvestrem prozradil, že v aktivním vývoji je v současnosti téměř 130 projektů, přičemž zhruba 20-30 z nich spatří světlo světa do 90 dnů.
Aktivita na blockchainu Cardano za uplynulých 12 měsíců však nesouvisí jen s budováním Dapps přímo na tomto blockchainu. To je spíše novinkou, jelikož smart kontrakty na Cardano byly uvedeny do provozu teprve před několika měsíci po hardforku s názvem Alonzo. Většina hlavních prací v prvních třech kvartálech 2021 tedy souvisela právě s přípravami éry Alonzo, ale například i s pracemi na řešení Hydra (škálování ADA na druhé vrstvě), jejíž dokončení je velkou prioritou pro rok 2022.
Cardano se také pyšní vývojem poměrně unikátního mechanismu financování nových kryptoprojektů, které vzniknou na jeho bedrech. Nese označení ISPO (Initial Stake Pool Offering). Jedná se o jakousi alternativu k ICO či IDO, u které investoři nemusí delegovat své tokeny přímo vývojářům DEX nebo platformám třetích stran, ale zůstávají na peněžence delegáta. To znamená, že se nezbavují svých privátních klíčů k mincím ADA. ISPO se tak jeví být jako nový typ bezpečnější formy investice do kryptoměnových startupů. Jeho potenciál a využití zřejmě naznačí už příští měsíce.
Data je třeba brát s rezervou
Na závěr upozorňujeme, že samotný počet zápisů do GitHubu až tak moc neříká. V mnoha případech se může jednat o malé a méně významné zápisy. Jinak řečeno laickým a zjednodušeným způsobem občas může mít jeden zápis „hodnotu“ i 50-ti jiných zápisů. Definitivně tedy tvrdit, že vývojáři Cardano, Kusama a Polakdot toho učinili v průběhu roku 2021 opravdu nejvíce, by mohlo být příliš odvážné konstatování.
Na druhou stranu je ale třeba přiznat, že Cardano a také Polkadot (včetně Kusama) opravdu disponují množstvím vývojářů, čili jejich vysoká aktivita není ani překvapením.
Zdroj: cointelegraph.com