S blížícím se rozhodnutím americké centrální banky (FED) o snížení úrokových sazeb, více analytici očekávají zvýšenou volatilitu na kryptoměnovém trhu.
Kam se pohne Bitcoin?
Australská kryptoměnová obchodní společnost Zerocap uvedla, že cena Bitcoinu (BTC) by mohla po tomto rozhodnutí klesnout na $53 000 nebo naopak vystoupit na $65 000.
Jonathan de Wet, hlavní investiční ředitel Zerocapu, tvrdí, že trh je připraven na pravděpodobné snížení sazeb o 50 bazických bodů (0,5 %), což již 13. září přispělo ke krátkému nárůstu ceny Bitcoinu na $60 000.
„Trhová akce je momentálně těžko předvídatelná vzhledem k přetrvávající nejistotě ohledně krátkodobých účinků snižování sazeb,“ vysvětlil de Wet .
Tato nejistota je navíc komplikována blížícími se volbami v USA v listopadu, které mohou mít výrazný dopad na sentiment investorů.
Výrazná volatilita
De Wet dále uvedl, že cena Bitcoinu by mohla dosáhnout minimálně $53 000, v případě, že bude přetrvávat současný sestupný trend. Také by se však mohla vyšplhat až na $65 000, pokud se podaří aktuální trend prolomit.
„Je obtížné předpovědět směřování, pokud se nepřiblížíme k volbám, ale podmínky podporující riziko by měly vést ke krátkodobému pozitivnímu sentimentu,“ dodal de Wet.
Fed a trh s kryptoměnami
Podle de Weta už samotné očekávání snížení sazeb o 50 bazických bodů významně ovlivnilo tržní sentiment.
Společnost Zerocap tak zastává názor, že Fed je připraven na ráznější krok v podobě snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, spíše než by je snížil jen o 25 bazických bodů.
„Stále více to vypadá jako začátek cyklu snižování sazeb, což by mělo do konce roku podpořit riziková aktiva,“ vysvětlil de Wet .
Nejnovější data z nástroje FedWatch od CME Group ukazují až 62% pravděpodobnost, že FED 18. září sníží sazby o 50 bazických bodů.
Rozdílné názory analytiků
Snižování sazeb již delší dobu rozděluje tržní analytiky. Mnoho z nich neumí přesně předpovědět, zda bude zbytek roku 2024 pro riziková aktiva, jako jsou kryptoměny, příznivý nebo nepříznivý.
Historicky bylo snižování úrokových sazeb považováno za příznivé pro riziková sektory, jelikož umožňuje investorům levnější půjčování kapitálu a hledání většího rizika kvůli nižším úrokům na dluhopisech.
Někteří analytici však poukazují na předchozí ekonomické cykly, konkrétně na roky 2001 a 2007, kdy snižování sazeb předcházelo recesím, obzvláště v dobách nepříznivých makroekonomických podmínek.
Politická nejistota a kryptoměny
De Wet také upozorňuje na to, že nejistota kolem nadcházejících amerických voleb vážně ovlivňuje trh s kryptoměnami.
Investorům totiž stále není zcela jasné, jako by případné vítězství Kamaly Harrisové, kandidátka na prezidenta USA za stranu Demokratů, mohlo ovlivnit kryptoměnový sektor v USA.
Harrisová vede v průzkumech a po nedávné debatě s Trumpem získala přesvědčivé vítězství. Pokud by se tyto šance opět začaly přiklánět k republikánům, tak v případě Trumpova vítězství očekáváme prudký nárůst v bankovním sektoru, v energetickém sektoru a na Bitcoinu,“ uzavřel de Wet.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com