Role burz a směnáren
Kryptoměnové burzy a směnárny jsou určeny především pro bezpečný nákup a prodej kryptoměn.
Burzy se následně od typických směnáren odlišují ještě tím, že nabízejí širší řadu služeb jako je například aktivní obchodování kryptoměn (trading), používání futures kontraktů, staking, platební karty nebo držba kryptoměn.
Jinak řečeno plánujete-li jen nákup respektive prodej kryptoměn, můžete sáhnout i po tradiční směnárně, zatímco burza bude pro vás vhodnější, pokud se zajímáte o širší portfolio služeb. V současnosti platí, že burzy většinou pokrývají vše, co nabízejí i směnárny.
Držet kryptoměny na burze?
Přestože většina kryptoměnových burz nabízí možnost, že vám bude vaše kryptoměny spravovat, upozorňujeme vás, že v takovém případě danou kryptoměnu nevlastníte, ale máte jen pohledávku na ni vůči dané burze.
Krach burzy FTX v roce 2022 či hack burzy Mt. Gox v roce 2014 vedly k obrovským ztrátám uživatelů, kteří drželi kryptoměny na těchto platformách.
Riziku ztráty kryptoměn v případě hacku nebo bankrotu burzy lze předejít pouhým výběrem kryptoměn po jejich koupi na vlastní privátní peněženky, a to ať už softwarové, nebo bezpečnější hardwarové. Jak na to, jsme popsali v našem návodu zde.
Doporučená směnárna
AnyCoin
Anycoin je velmi zajímavou českou směnárnou kryptoměn. Spolehlivě funguje již od roku 2019, kdy od té doby nabídlo množství zajímavých nových nástrojů pro změnu tradičních fiat měn do kryptoměn.
Pro české a slovenské uživatele se tak jedná o jednu z efektivních možností, jak nakoupit kryptoměny. A to přímo za eura nebo české koruny. Zároveň nabízí také úschovu nakoupených kryptoměn či možnost si je odeslat zpět na svou hardwarovou peněženku.
Tato směnárna je tak ideální zejména pro rychlou koupi kryptoměn za fiat (euro, české koruny) a naopak snadný prodej kryptoměn nazpět. Oproti tradičním burzám nabízí řadu speciálních nástrojů v této oblasti. Patří mezi ně například možnost jednoduchého pravidelného spoření do kryptoměn, či možnost využití Lightning Network (!!!) při bitcoinových transakcích ze směnárny i na ní.
Video: Jak koupit kryptoměny na Anycoin
RECENZE NAVŠTÍVIŤ
Další známé burzy a směnárny
Millionero
Kryptoměnová burza Millionero byla založena v roce 2021 a od té doby působí zejména v Evropě a Asii. Vzhledem ke svému krátkodobému působení v oblasti kryptoměn se tato kryptoburza zatím jeví jako nevýrazná, ale díky neustálým zlepšením směřuje ke svému jasnému cíli. Tým zakladatelů dělá svou práci zdá se velmi dobře, a pokud vytrvá ve svém rozmachu a bude neustále přinášet další uživatelská rozhraní, jako je například stávající program doporučení, nebude se muset v budoucnu výrazně obávat o svou pověst a autenticitu. Jelikož jde o poměrně novou burzu, neváhejte a přečtěte si naši recenzi.
RECENZE NAVŠTÍVIŤ
Binance
V případě centralizovaných burz doporučujeme používání burzy Binance jako nejlikvidnější burzy na světě.
Binance má kromě nejvyšší likvidity také nejširší nabídku kryptoměn (ve stovkách) a různých doprovodných služeb.
Řadíme sem možnost stakingu PoS kryptoměn, obchodování s futures kontrakty, NFT trh, možnost automatických investic (forma DCA modelu), nebo margin trading. Kromě toho poměrně výraznou adopci ve světě má i její platební karta Binance.
RECENZE NAVŠTÍVIT
Simplecoin
V rámci československé scény má léty ověřenou pověst především český SimpleCoin. Jedná se o směnárnu, což znamená, že její služby jsou omezeny především na prodej a koupi kryptoměn.
Na druhou stranu Simplecoin zvládá svůj úkol dlouhodobě na vysoké úrovni a pokud preferujete rychlý nákup respektive prodej se zapojením vaší privátní peněženky, může být pro vás ideální volbou.
Coinbase
Největší americkou kryptoburzou je Coinbase, která se zároveň stala vůbec první kryptoměnovou burzou obchodovanou na akciovém trhu Nasdaq.
Coinbase je populární širokou nabídkou obchodovatelných kryptoměn a významným hráčem na trhu je i díky službě Coinbase Custody, skrze kterou si bezpečně uschovává bitcoiny řada amerických institucí.
Kraken
Kraken je další přední americká kryptoměnová burza, která zažila, aniž by to otřáslo její pověstí, již několik „afér“ kryptoměnového trhu.
Považována je za seriózního hráče řídícího se regulacemi, který v prostoru nevyniká agresivní reklamní kampaní, ale naopak dobrou pověst si buduje dlouhodobě spolehlivými službami a dobrým renomé i mezi firmami a velkými institucemi.
Bitpanda
Bitpanda patří mezi největší evropské kryptoměnové burzy. Populární je díky jednoduchému způsobu nákupu a prodeje kryptoměn a poměrně širokou nabídkou těch, které podporuje.
Vznikla již v roce 2014 v metropoli Rakouska ve Vídni a zatím se úspěšně vyhýbá zprávám, které by mohly uškodit její pověsti. Přestože Bitpanda působí v zemi Evropské unie, podporuje také obchodování s britskou librou, dolarem či švýcarským frankem.
Huobi
Původem čínská burza (podobně jako Binance) Huobi se později přesunula do kryptoměnově přátelštějšího prostředí v Singapuru.
Častokrát je považována i za jakéhosi mladšího sourozence Binance, jelikož nabízí celou řadu obdobných služeb, ale kuriózní při tomto srovnání s Binance je, že vznikla mnohem dříve.
Burza Huobi je oblíbená především v Asii a dobré renomé má také díky dbání na bezpečnost a stabilitu systému i v době největšího náporu.
ByBit
ByBit patří mezi světově oblíbené crypto-to-crypto platformy, což znamená, že v rámci určitých limitů nevyžaduje od svých zákazníků absolvování procesu ověření totožnosti (KYC).
Burza je zároveň populární díky možnosti obchodování kryptoměn s vysokým pákovým efektem. Upozorňujeme však, že kryptoměny samy o sobě jsou rizikovým investičním assetem a při jejich vysoké volatilitě se použitím páky investiční riziko ještě více násobí.
Co číst dál?
Vybíráme pro vás z našich nejzajímavějších článků zaměřených na nováčky a méně pokročilé investory:
- Návod jak koupit kryptoměny poprvé a bez chyby
- Návod – Jak vybrat kryptoměny z burzy na privátní peněženku?
- Nejlepší hardwarové peněženky
- Nejlepší softwarové peněženky
- Bezpečné držení krypto na privátní peněžence (ochrana seedu)
- Toto jsou nejtypičtější podvody ve světě kryptoměn – dávejte si pozor!