24. října se stala obětí hackerského útoku adresa, která pravděpodobně patří vládě USA.
Z dat analytické společnosti Arkham Intelligence vyplývá, že tato adresa obsahovala kryptoměny zabavené v souvislosti s hackem burzy Bitfinex z roku 2016.
Zločinci se z ní podařilo odcizit kryptoměny v hodnotě přibližně 20 milionů USD.
Hacker následně převedl tyto prostředky na jinou adresu, která obsahovala různé kryptoměny, včetně USDC (USDC), Tether (USDT) a Ethereum (ETH).
Z dat také vyplývá, že útočník začal tyto stablecoiny měnit na ETH a následně je propírat přes adresy spojené se službami na praní peněz.
Hack Bitfinex a jeho důsledky
Útočník se dostal k finančním prostředkům, které byly zabaveny americkou vládou po hacku burzy Bitfinex z roku 2016.
Ilya Lichtenstein a jeho manželka Heather Morganová, kteří jsou zodpovědní za tento útok, čekají v listopadu na vynesení rozsudku.
Hack burzy Bitfinex vedl k odcizení 120 000 BTC, které by dnes měly hodnotu přibližně 8,2 miliardy USD.
Lichtenstein a Morganová byli zatčeni americkými orgány v roce 2022 a následně jim byly zabaveny jejich kryptomeny. Šlo o největší množství zabavených digitálních aktiv v historii USA.
Trestní řízení a přiznané viny
V červenci 2023 se obvinění v rámci dohody o vině a trestu přiznali k praní špinavých peněz. Lichtenstein původně přiznal jen praní peněz, později však přiznal i to, že byl hlavním hackerem.
Heather Morganová byla považována za méně významného účastníka plánu, protože nespravovala výrazné částky z ukradených kryptoměn.
V říjnu 2023 američtí prokurátoři požádali o mírnější trest pro Morganovou – navrhli 18 měsíců vězení vzhledem k její spolupráci s orgány činnými v trestním řízení.
Naopak, pro Lichtensteina státní zástupci původně navrhli až 20 let vězení. Později však zohlednily jeho spolupráci při vyšetřování a absenci předchozí kriminální historie, takže mu nakonec navrhli trest odnětí svobody na 5 let.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com