Když Čína v květnu 2021 zakázala těžbu kryptoměn, což přimělo množství čínských těžařů přesunout se do zahraničí, analytici se domnívali, že těžba Bitcoinu bude díky tomu decentralizovanější, ale i ekologičtější. Minimálně druhý faktor je však po publikaci nové studie více než sporný.
Nová zpráva s názvem „Revisiting Bitcoin’s carbon footprint“, kterou publikoval vědecký časopis Joules, totiž informuje, že podíl zelené těžby BTC po čínském zákazu překvapivě klesl o 17% z dříve uváděných 42% na přibližně 25%.
Čínští těžaři působící přímo na pevninské Číně měli v těžbě Bitcoinu až do května 2021 dominantní pozici, přičemž obecné odhady hovořily o jejich 60 až 65% podílu na celkovém hashratu (celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC). Když však čínská vláda těžbu zakázala bitcoinový hashrate se prudce propadl o zhruba polovinu. I díky tomu a skutečnosti, že čínští těžaři rychle migrovali jinam, si postupně USA, Kazachstán a Rusko vydobyly první tři příčky z pohledu generovaného hashrate.
#Joule's Research Report Claims Renewable Energy Use in #Bitcoin Mining Has Dropped from 42% to 25% @CellPressNews @Joule_CP #Crypto #Blockchain #Bitcoinmining https://t.co/TV8QVmhEQt
— Blocknity News (@Blocknitycom) February 28, 2022
Ztráta čínského podílu na těžbě Bitcoinu byla posloupností času vnímána velmi pozitivně, protože těžba BTC je v současnosti decentralizovanější a hashrate je opět na historických maximech. Zároveň se však předpokládalo, že bude i ekologičtější, protože podle předchozích reportů bylo naznačováno, že značná část těžby BTC v Číně byla poháněna energií z uhelných dolů.
Magazín Joules však tuto skutečnost vyvrací, čímž podkopává tvrzení, že těžba BTC je ekologičtější než v minulosti. S takovými závěry přišel například Bitcoin Mining Council (BMC), který zastřešuje největší západní těžaře Bitcoinu. Ten nedávno informoval, že podíl zelené těžby BTC převyšuje již 58 %, což je výrazný rozdíl oproti 25 %, které uvádí Joules.
Alex de Vries, který je jedním z autorů čerstvé zprávy, upozorňuje: ,,Studie obecně poukazuje na to, jak se těžba Bitcoinu stala ještě špinavější po čínském zákazu v loňském roce. Mnoho hydroenergetických horníků nyní nahradilo těžbu zemním plynem (v USA). Kromě toho je elektřina z uhlí v Kazachstánu špinavější než elektřina z čínského uhlí. Celkově to činí těžbu Proof-of-work kryptoměn ještě více uhlíkově náročnější než dříve.“
Zdroj:cointelegraph.com