Zatímco v případě Bitcoinu a Ethereum se představitelé Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) vícekrát shodli, že jde o komoditu, v případě XRP, tedy třetí největší kryptoměny podle tržní kapitalizace, je otázka na to zda jde o komoditu nebo cenný papír stále předmětem bouřlivé diskuse.
V první řadě je třeba konstatovat:
- za vývojem kryptoměny XRP stojí společnost Ripple
- Společnost Ripple stále drží více než polovinu všech existujících XRP v oběhu
- Ripple tvrdí, že XRP není cenný papír
- Pokud by XRP byl cenný papír, Ripple porušila zákon, protože před jeho emitováním ho jako cenný papír neregistrovala u SEC
Vůči společnosti Ripple bylo podáno již několik žalob ze strany investorů, kteří se soudí, že Ripple jim prodala neregistrovaný cenný papír. William Hinman, který je ředitelem divize korporátního financování SEC, uvedl několik argumentů, proč by to tak opravdu mohlo být.
Hinman konstatoval, že cenným papírem je takové aktivum, u kterého třetí strana řídí „očekávání návratnosti“ a také to, zda se toto aktivum (XRP) používá ke zvýšení hodnoty podniku (v tomto případě firmy Ripple). Zdá se, že XRP tyto podmínky splňuje.
Obchodní model společnosti Ripple je oficiálně postaven na tom, že prodává bankám svůj software pro realizaci levnějších a rychlejších mezinárodních transakcí. Avšak příjmy z prodeje tohoto softwaru zdaleka nedokáží ovlivnit hodnotu Ripple tak, jak jen malé cenové pohyby XRP správným směrem.
Většina příjmů Ripple se totiž generuje prodejem tokenů XRP na burzách a OTC marketech. XRP v hodnotě jednoho milionu dolarů bude vždy stát jeden milion dolarů. Ale čím je vyšší cena XRP, tím více peněz vydělává Ripple. Ve skutečnosti Ripple vzhledem k množství tokenů XRP, které vlastní, vydělává velké peníze i při malých pohybech hodnoty tokenu XRP směrem vzhůru a ve skutečnosti jde o mnohem více peněz, než jsou příjmy Ripple z prodeje jejich softwaru.
zdroj: cryptoslate.com