Burza Binance je opět na titulních stranách médií v nepříliš dobrém světle – valí se na ni totiž nová žaloba, ačkoli šance na její úspěch tentokrát zřejmě vysoké nejsou.
16. srpna podaly tři osoby u amerického soudu pro západní obvod státu Washington v Seattlu novou žalobu proti Binance a jejímu bývalému generálnímu řediteli Changpengu Zhaovi (CZ). V žalobě tyto osoby uvádějí, že se nedokážou dostat ke kryptoměnám, které jim ukradli a může za to právě burza Binance. Jako důvod uvedly selhání této burzy v předcházení boje praní špinavých peněz.
Problém Binance
Žalobci tvrdí, že kryptoměny, které jim dříve ukradly, byly odeslány zloději na burzu Binance, čímž se loupežníkům podařilo odstranit přímé spojení mezi blockchainem a těmito odcizenými digitálními aktivy.
Jednou z klíčových vlastností kryptoměnových transakcí je totiž trvalý záznam těchto transakcí na blockchainu, který je činí trvale a přesně sledovatelnými. Jenže když se dostanou na burzu, tyto kryptoměny se smíchají s ostatními a možnost jejich trackování „z venku“ směrem „dovnitř“ na burzu, je nemožná. V takových případech však může zasáhnout samotná burza, která je má pod kontrolou a teoreticky je umí zmrazit a vrátit majiteli. To se však na Binance nestalo.
„Pokud by neexistovalo místo jako Binance.com, kde by se daly kryptoměny proprat, zločinci by mohli být vystaveni riziku, že jejich autority nakonec vypátrají sledováním jejich kroků na blockchainu,“ uvedli žalobci, kteří si myslí, že jim měla Binance pomoci a ukradené kryptoměny zastavit.
Binance tak podle jejich žaloby sehrála klíčovou roli v procesu praní špinavých peněz, čímž porušila americký Zákon o organizovaném zločinu a korupčních organizacích.
Obvinění zřejmě nebudou platná
20. srpna zveřejnil Bill Hughes, poradce a ředitel pro globální regulační záležitosti ve společnosti Consensys, na sociální síti X (Twitter) příspěvek, týkající se těchto obvinění. V něm tvrdí, že žalobcům se pravděpodobně nepodaří tato obvinění vůči Binance dokázat.
Hughes uvedl, že nová hromadná žaloba je jen přirozenou a předvídatelnou reakcí na vládní trestní stíhání a žalobci se snaží těžit z této situace.
Zároveň však podotkl, že tento případ dostává Binance do poměrně složité situace a může mít významné důsledky pro celý kryptoměnový průmysl.
https://twitter.com/BillHughesDC/status/1825899465837834373
Historie soudního sporu
V listopadu 2023 se CZ přiznal k porušení amerických zákonů o praní špinavých peněz a v rámci dohody s úřady odstoupil z pozice generálního ředitele Binance. Binance zároveň souhlasila se zaplacením pokuty ve výši 4,3 miliardy USD.
V dubnu federální soudce odsoudil CZho na čtyři měsíce vězení a svůj trest si začal odpykávat v červnu 2024. Z vězení by měl být propuštěn již v září letošního roku.
Americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) také podala žalobu proti Binance, ve které obviňuje burzu a CZho z umělého nafukování objemů obchodování.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com