Koupit a obchodovat kryptoměny přes největší kryptoměnovou burzu Binance, obzvláště pokud k tomu použijete mobilní aplikaci „Binance Lite“ optimalizovanou pro potřeby nováčků, není žádný problém. V souvislosti s Binance se však občas objevuje kritika týkající se nepřehledného řešení výběru z burzy (withdrawals) na privátní peněženky. Právě tomuto tématu se věnujeme v tomto článku, protože pro nováčky je velmi důležitá.
Transakce pro nováčky ve zkratce
Podobně jako v roce 2017 tak v koncem roku 2020 a začátkem roku 2021 přibylo do tohoto trhu množství nováčků, kteří při prvotním kontaktu s kryptoměnami nerozumějí přesnému principu nakládání s kryptoměnovými transakcemi.
Úvodem je proto nutné zdůraznit základní podmínku úspěšné transakce – posílejte kryptoměny pouze v rámci sítě dané kryptoměny. Zjednodušeně řečeno to znamená, že Bitcoin můžete posílat pouze v rámci bitcoinového blockchainu, Ethereum pouze v rámci Ethereum blockchainu či Cardano pouze v rámci Cardano blockchainu a tak dále …
Ještě jednodušší:
- Při transakcí Bitcoinu (BTC) vyberete síť Bitcoin (BTC)
- Při transakcí Litecoinu (LTC) vyberete síť Litecoin (LTC)
- Při transakcí Cardano (ADA) vyberete síť Cardano (ADA)
- Při transakcí Ethereum (ETH) vyberete síť ERC-20. Počkat, cože? Jaké ERC-20?
Ethereum a Binance to komplikují
Ano … Ethereum to tak trochu komplikuje. A tak trochu to komplikuje i burza Binance.
Základní „problém“ je v tom, že Ethereum (ETH) ale také všechny ostatní tokeny, které fungují na tomto blockhainu, se posílají z burzy Binance přes síť s označením ERC-20. Čili v nabídce síti není žádné „ETH“, což by bylo pro nováčky minimálně v případě výběru ETH snadněji pochopitelné.
Vysvětlivka: Kryptoměna Ethereum je velký ekosystém, na kterém funguje množství jiných kryptoměn – říkáme jim ERC 20 tokeny. ERC-20 tokeny se tedy přesouvají v rámci Ethereum sítě.
Takže ještě jednou: Chcete-li přes Binance poslat Ethereum (ETH) na vaši peněženku, která je určena pro kryptoměnu Ethereum, tak prostě zvolte ERC-20 a vše bude v pořádku.
Obrovský problém nastane tehdy, když místo sítě ERC-20 zvolíte jinou síť – na výběr vám totiž Binance nabízí i sítě sítě BEP-2 a BEP-20. Pokud zvolíte při výběru síťě BEP-2 o vaše kryptoměny přijdete. Pokud zvolíte síť BEP-20, vaše peněženka musí podporovat Binance Smart Chain (takovému problému se ale chcete také zřejmě vyhnout, zvláště pokud jste úplný nováček a ani nevíte, co to ten Binance Smart Chain vlastně je).
Bohužel realita je taková, že mnoho nováčků už udělalo chybnou transakci. Sítě BEP-2 nebo BEP-20 si totiž chybně vybrali, aby ušetřili na transakčních poplatcích a to aniž by přitom věděli, že tato transakce se realizuje nesprávně. Učinili tak dokonce i přesto, že je před potvrzením transakce aplikace Binance ještě jednou upozornila, aby si ověřili, zda vědí, co dělají.
Pomocná infografika
Zastupitelstvo burzy Binance pro Slovensko a Českou republiku ze zmiňovaných důvodů zveřejnilo přehlednou infografiku, v rámci které vysvětluje, jak realizovat transakce v případě nejpoužívanějších kryptoměn Bitcoin, Ethereum, BNB, BUSD a USDT. Tato tabulka by měla dobře posloužit každému nováčkovi, který se v problematice ztrácí. Pozorně si ji proto nastudujte:
Pokud si nejste jisti …
Stále si nejste jisti? Tak udělejte zkušební transakci malé hodnoty, abyste si ověřili, že prostředky dorazí v pořádku. Při realizaci první transakce rozhodně nedoporučujeme provádět celou investici. Obzvláště pokud jde o částku, jejíž ztráta by vás velmi mrzela. Kryptoměny si třeba tak trochu „odzkoušet“ – stejně jako cokoliv jiného, v čem je člověk nový. Nebo se prostě raději ptejte zkušenější.
Binance je dobrá burza
Přestože uvedené informace naznačují nepřehlednost Binance, po ostatních stránkách vám ji rádi doporučujeme a dokonce ji označujeme za nejvhodnější burzu na nákup a obchodování kryptoměn. Z našeho pohledu jde o nejlepší volbu – a to i pro nováčky díky tomu, že její mobilní aplikace Binance Lite vše usnadňuje i těm nejméně zkušeným. Binance má totiž nejširší nabídku kryptoměn, vysokou likviditu a také dobré jméno napříč kryptokomunitou. Pokud byste na ní zvažovali registraci, určitě na to použijte náš registrační link s doživotní 20% slevou na poplatky za obchodování. Pokud váháte, naši rozsáhlou recenzi Binance, která poukazuje na plusy i mínusy, si můžete přečíst zde.
Jak používat Binance Lite
Chcete-li se seznámit s tím, jak aplikace Binance Lite funguje a jaké možnosti přináší a to ještě před tím, než se na burze zaregistrujete, podívejte se video z dílny partnerského YouTube kanálu Zaujalo ma: