Twitter kanál Whale Alert upozornil na podezřelý převod tří bitcoinů na adresu připisovanou podvodníkům zneužívajícím jméno CEO společnosti Microstrategy Michaela Saylora.
Michael Saylor stejně jako mnohé jiné známé postavy bitcoinového světa je častokrát zneužíván v rámci snad nejběžnějšího, ale stále oblíbeného kryptoměnového podvodu, který vyzývá nezkušené investory, aby poslali na jimi uvedenou adresu bitcoiny (nebo jinou kryptoměnu), za což prý dostanou okamžitě na oplátku dvojnásobný počet mincí. Neznalému člověku to vysvětlují tím, že takovou transakcí prý „ověří jeho adresu“.
Nezkušený investor, který podvodu naletěl, včera poslal na podvodnou adresu Michaela Saylora až 3 bitcoiny. Bohužel navždy o ně přišel a rozhodně se nemůže těšit, že zdvojnásobil počet svých bitcoinů. V době transakce byla tržní hodnota těchto 3BTC až 178 608 amerických dolarů.
🚔 🚔 🚔 A payment of 3.0 #BTC (178,608 USD) was just made to a confirmed Michael Saylor Giveaway scam!https://t.co/WOrqN3Htp3
— Whale Alert (@whale_alert) November 21, 2021
Dávejte na své investice pozor
Abyste se vyhnuli podobnému podvodu, nikdy se do podobných soutěží nezapojujte. Už ve své podstatě nemají absolutně žádnou logiku. Zeptejte se sebe samých, jestli byste někomu výměnou za 30 000 Kč dali na oplátku dvojnásobný počet – tedy 60 000 Kč. Předpokládáme, že ne. V rámci kryptosektoru však mnoho lidí je ochotno uvěřit podvodu kvůli kombinaci nevědomosti, chamtivosti a na první pohled důveryhodnému provedení celého scamu.
Seznam potenciálních podvodů sleduje například portál scam-alert.io. Obecně však platí, že pokud uvidíte stránku, která slibuje kryptoměny zdarma, jedná se o sofistikovaný podvod. Častokrát je spojen se známým jménem nebo společností. Velmi běžně se takové podvody objevují i ve spojitosti se jmény jako jsou Elon Musk, Bill Gates či Jeff Bezos a je jich prakticky celý internet – číhají na vás na Twitteru, YouTube ale i Facebooku. Nevyhnuly se jim však ani celebrity či lidé známí z kryptoměnového sektoru jako jsou Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Gavin Wood a další.
U kryptoměn vždy dbejte opatrnosti a pamatujte – nic, co zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravda na 99,9% nebude.
Zdroj: Autor, Twitter, WhaleAlert, scam-alert.io