Evropská centrální banka (ECB) se dostala do zhruba poloviny svého dvouletého projektu, v jehož rámci se snaží posoudit potenciální přínosy digitálního eura – čili CBDC. Ze zprávy, kterou zveřejnila 29. září, vyplývá několik zajímavých faktů.
ECB nejprve konstatovala, že největší přínos digitálního eura vidí v jeho využití ve fyzických obchodech a v online shopech, protože tyto obchodní platformy jsou v současnosti závislé na digitálních platebních řešeních nikoli evropského původu. Digitální euro by tak mohlo harmonizovat platební řešení a posílit evropskou strategickou autonomii v souladu s politickými cíli členských zemí.
,,Digitální euro by zachovalo roli veřejných peněz jako kotvy platebního systému v digitálním věku. Zajistilo by bezproblémovou koexistenci, konvertibilitu a komplementárnost různých forem, které peníze nabývají,” konstatuje zpráva.
Z dokumentu dále vyplývá, že digitální euro nebude moci být zcela anonymní, protože taková jeho verze by nebyla v souladu se zákony týkajícími se boje proti praní špinavých peněz (AML). Ve zprávě se však uvádí, že by mělo mít ustanovení týkající se ochrany soukromí na podobné úrovni jako u současných digitálních plateb, přičemž při nižších platbách (transakcích s nižší hodnotou) by mohla být úroveň soukromí ještě vyšší.
Vizí ECB je prozatím používat digitální euro spíše pro menší účely, s tím, že CBDC eura by nemohlo být používáno jako investiční nástroj z důvodu finanční stability. Rada guvernérů předestřela plán, v jehož rámci by fungoval jakýsi „vodopádový mechanismus“, při kterém by se digitální eura (CBDC), které by byly nad určitý limit, převáděly na účty v komerční bance.
Dříve než v roce 2026 zřejmě nebude
Pokud jde o časový harmonogram, ECB navrhne zavedení digitálního eura v Q1 2023. Rada guvernérů následně v říjnu 2023 rozhodne, zda přistoupí k jeho vývoji a testování. Tato fáze může trvat přibližně tři roky, což znamená, že digitální euro pravděpodobně nepřijde dříve, než v roce 2026.
Vše výše zmíněné by se mělo týkat především digitálního eura pro retail, tedy pro běžné lidi. Výkonný člen rady ECB Fabio Panetta nedávno navrhl, aby se ECB zabývala i CBDC pro instituce, které by fungovalo ve vztahu mezi bankami a firmami.
Zdroj:cointelegraph.com