Objemy transakcí nejpoužívanějšího a nejznámějšího stablecoinu Tether (USDT) dosáhly v průběhu posledních 30 dnů nových rekordních čísel. Podle on-chain analytické platformy Glassnode dosáhl Tether kumulativního objemu transakcí v rámci tohoto časového úseku hodnoty 600 miliard dolarů, což je přibližně 20% nárůst oproti předešlému měsíci.
Nutné je poznamenat, že jde o kumulativní údaj a ne o denní objem transakcí, který se podle údajů Coingecko a Coinmarketcap blíží v případě Tetheru k 35 miliardám dolarů. Jen pro ilustraci, stejné zdroje uvádějí, že denní objemy transakcí Bitcoinu v dolarovém vyjádření jsou mezi 20 až 25 miliardami dolarů, což znamená, že Tether má vyšší volume, než největší kryptoměna.
Kapitalizace stablecoinu Tether narostla od úvodu roku, kdy činila 4 miliardy dolarů, už o 300%. Podle Tether Transparency je toto číslo v současnosti již těsně pod úrovní 16 miliard dolarů. Většina stávajících Tetherů jsou stále ERC-20 tokeny (65%) postavené na blockchainu Ethereum.
Zajímavým faktem je i to, jakým způsobem ovlivnil Tether obchodování na burzách v porovnání s rokem 2017, kdy vrcholil předchozí bullrun. V té době tvořil pouze zlomek celkových objemů, přičemž Bitcoin jako hlavní obchodní pár měl na trhu více než 50% podíl. V roce 2020 je situace velmi odlišná. Až 70% devizových obchodů je denominovaných v párech s USDT.
Agentura Bloomberg tento týden uvedla, že Tether by mohl do roku 2022 předběhnout v kapitalizaci dvojku na trhu Ethereum. V současnosti tvoří jeho kapitalizace zhruba 38% celkové hodnoty ETH.
Popularitě Tetheru zdá se neuškodila ani kritika. Ta nejčastěji souvisí s tím, že firma neumožnila nezávislý audit, který by potvrdil, že všechny USDT v oběhu jsou reálně kryté americkým dolarem nebo minimálně jiným podkladovým aktivem, které kryje zmíněnou hodnotu v token. Technický ředitel Paolo Ardoino jen pár dní dozadu uvedl, že Tether si získá pověst jednoho z nejdůvěryhodnějších aktiv v kryptosektoru.
zdroj: cointelegraph.com