Obtížnost těžby Bitcoinu (mining difficulty) se po několika měsících poprvé propadla – konkrétně o 1,49%. Naposledy došlo k oslabení tohoto ukazatele v listopadu 2021.
Mining difficulty se upravuje zhruba jednou za 2 týdny (vždy po vytěžení 2016 bloků) podle aktuálního hashrate, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu Bitcoinu. Pokud hashrate roste, obtížnost se zvyšuje a naopak. Cílem tohoto procesu je zajistit, aby se bitcoiny těžily v přibližně stejném tempu a tedy ne rychleji nebo pomaleji, než to stanovil záhadný tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto.
Průměrný hashrate za předchozí dva týdny byl 197.19 exaheshů za sekundu (EH/s), což bylo o něco méně, než ve dvou týdnech předtím, a proto mining difficulty klesla o 1,49%. V následujících dvou týdnech tak bude pro těžaře BTC „o něco snazší“ vytěžit další bitcoiny.
Bitcoin just had its first downward difficulty adjustment of 2022.
Will it be the only downward adjustment of the year?
Experts still calling for 300eh+ average by December.Fun times. pic.twitter.com/l3x8hNevaU
— 🏔Adam O🏔 (@denverbitcoin) March 3, 2022
Nejedná se o žádný velký propad
Pokles mining difficulty o přibližně 1,5% nelze vyhodnocovat jako negativní fundament, jelikož dlouhodobým trendem je, že těžba Bitcoinu což je stále populárnější a hashrate vytváří stále nová maxima. Twitter kanál Denver Bitcoin odhaduje, že koncem roku by mohl být průměrný hashrate až na úrovni kolem 300 EH/s. Nasvědčuje tomu skutečnost, že do těžby Bitcoinu investuje stále více společností a současní těžební giganti investují další stovky milionů dolarů do budování jejich infrastruktury.
Další zlem v těžbě Bitcoinu mohou přinést také nové čipy od významné americké společnosti Intel specializované na těžbu BTC, které si již předobjednala například i firma Jacka Dorseyho Block (bývalý Square). Skutečnost, že Intel jako jeden z nejvýznamnějších výrobců polovodičů na světě vstupuje do tohoto sektoru, působí jako dlouhodobě býčí signál.
Zdroj:cointelegraph.com