Mining difficulty Bitcoinu, čili obtížnost jeho těžby, od historických maxim dosažených v květnu na úrovni 31,251 bilionů pokračuje v poklesu, protože klesá i hashrate, který ji ovlivňuje.
Mining difficulty je nástroj, který zajišťuje, aby inflace Bitcoinu byla neměnná (v souladu se základním nastavením). Aktualizuje se jednou za zhruba dva týdny na základě aktuálního hashrate, čili celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu bitcoinu v daném čase. Pokud hashrate stoupá, znamená to, že obtížnost se upraví směrem nahoru , aby se bitcoiny netěžili rychleji, než je naplánováno. Naopak pokud hashrate klesá, čili zájem o těžbu BTC je nižší, obtížnost se také sníží , aby se bitcoiny netěžili pomaleji, než je plánováno.
Tento systém navrhl Satoshi Nakamoto anonymní zakladatel bitcoinu. Bez existence mining difficulty by bitcoin přišel o jeden ze svých základních fundamentů , který z něj činí potenciální inflační hedge , jelikož na rozdíl od fiatových peněz díky mining difficulty v kombinaci s halvingy přesně víme, že počet nových bitcoinů bude postupem času čím dál tím nižší.
Hashrate, který ovlivňuje mining diffitulty, dosáhl historického maxima na úrovni 231 EH/s v době, kdy v červnu 2022 stál BTC 25 000 USD. Od té doby však klesal, což vedlo k zatím třem úpravám mining diffitulty směrem dolů – konkrétně nejprve o 2,35%, následně o 1,41% a tentokrát naposledy ve čtvrtek 21. července o 5,01%.
Hashrate v posledních dnech však začal opět posilovat, což naznačuje, že při nejbližší úpravě (za necelé dva týdny ) by se obtížnost těžby mohla tentokrát zvýšit.
Tématu těžby bitcoinu, její stoupající efektivity a rostoucího podílu využívání obnovitelných zdrojů energie na těžbu BTC jsme se věnovali v článku, který vypovídal o čerstvých datech aliance Bitcoin Mining Council. Přečíst si ho můžete zde.
Zdroj: cointelegraph.com