Po sérii čtyř negativních úprav obtížnosti těžby Bitcoinu (mininig difficulty) se udála druhá v řadě ve směru pozitivního trendu. Naznačuje to, že těžba nejznámější kryptoměny na trhu se dostává opět do „normálu“.
Mining difficulty, respektive obtížnost těžby, se automaticky upravuje jednou za 2016 vytěžených bloků s cílem, aby průměrná doba pro vytěžení jednoho bloku trvala 10 minut (vytěžit 2016 bloků díky tomu trvá průměrně 2 týdny). Úprava obtížnosti zohledňuje aktuální hashrate neboli celkovou výpočetní sílu vynaloženou při těžbě Bitcoinu. Pokud hashrate v daném období rostl, obtížnost se zvýší a naopak.
Obtížnost těžby nejprve dosáhla rekordního maxima v květnu, kdy se zvýšila v rámci jedné jediné úpravy až o 21,53%. Šlo o období, kdy cena Bitcoinu prudce rostla na úrovně historických maxim a úsilí těžařů o vytěžení nových Bitcoinů gradovalo.
Následně však došlo ke čtyřem negativním úpravám v řadě v důsledku prudkého propadu hashrate (-16%, -5%, -28%, -5%). Ten způsobily zprávy o zákazu těžby Bitcoinu v Číně, která měla v tomto segmentu dosud dominantní postavení, jelikož se podílela na více než 50% celkového BTC hashrate.
K první úpravě mining difficulty směrem nahoru došlo cca před 2 týdny – 31. července, kdy se zvýšila obtížnost těžby o +6%. S tou nejnovější úpravou z 13. srpna (+ 7,31%) Jde o nárůst obtížnosti o více než 13% od éry prudkých propadů hashrate souvisejících s ukončením těžby Bitcoinu v Číně. Portál BTC.com zároveň odhaduje, že při současném tempu těžby (hashrate) dojde zhruba za týden a půl k další plusové úpravě, v jejímž rámci se obtížnost zvýší o další 4 procenta.
Pozitivní trend povzbuzuje trh
Mining difficulty a hashrate jsou ukazatele, které v nemalé míře vypovídají o důvěře těžařů v růst ceny Bitcoinu za současných tržních podmínek. Prudký propad hashrate Bitcoinu v květnu však nebyl způsoben ochladnutím zájmu o těžbu BTC, ale legislativními kroky čínské vlády.
Současný trend opětovného růstu hashrate a následně i mining difficulty potvrzuje, že zájem o těžbu Bitcoinu opět graduje, což je dobrý signál pro celý trh. Růst hashrate souvisí s více aspekty, ale zejména s tím, že čínští těžaři, kteří opustili svou „vlast“ už postupně zapojují svůj těžební hardware v jiných zemích – především v Kazachstánu, Kanadě, USA či Rusku.
Generální ředitel krypto společnosti Foundry Mike Coyler, jehož citoval portál Contelegraph, k tomuto tématu doplnil, že hashrate Bitcoinu (a následně i mining difificulty) bude s největší pravděpodobností nadále růst, až se dočkáme překonání historických maxim z května 2021. Nebude to však díky návratu čínských těžařů do hry, ale i díky tomu, že nový těžební hardware je efektivnější na těžbu a při stejné spotřebě elektřiny dokáže vygenerovat vyšší výpočetní výkon.
zdroj: cointelegraph.com