Obtížnost těžby Bitcoinu (mining difficulty) se poprvé od května po sérii čtyř negativních úprav v řadě zvýšila. Podle portálu BTC.com došlo ke změně obtížnosti o + 6%. Průběžné odhady přitom hovořily o dvou až čtyřech procentech.
Mining difficulty se upravuje zhruba jednou za 2 týdny po vytěžení 2016 bloků Bitcoinu. Cílem této úpravy je zachovat průměrný čas pro vytěžení jednoho bloku na 10 minut. Pokud hashrate neboli celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC roste, obtížnost se zvyšuje a naopak.
Obtížnost těžby dosáhla historických maxim v květnu, kdy se zvýšila o dalších 21,53% na své dosavadní rekordní maximum. Následně se však čtyřikrát v řadě snížila – v jednom případě dokonce o rekordních 28%, jelikož čínští těžaři museli ukončit svou těžbu Bitcoinu na pevninské Číně, což vedlo k výraznému propadu hashrate.
Zvýšení mining difficulty lze vnímat jako pozitivní fundament naznačující, že těžba Bitcoinu se pomalu dostává z nejhoršího po ukončení čínské těžby. Někteří významní čínští těžaři totiž už stihli přesunout své stroje do jiných zemí (zejména Kazachstánu) a zároveň roste zájem o těžbu BTC v Severní Americe, Evropě a některých zemích Asie.
Edward Evenson ze společnosti Braiins provozující Slush Pool tento týden odhadl, že hashrate by se mohl dostat na svá maxima před exodu čínských těžařů v průběhu roku 2022.
zdroj: decrypt.co