Dalo se předpokládat, že po ruské invazi na Ukrajinu začnou sílit hlasy odpůrců kryptoměn tvrdící, že decentralizovaná digitální aktiva mohou sloužit režimu Vladimíra Putina k obcházení přísných sankcí, které na něj uvalila Evropská unie, USA či Velká Británie.
Odborníci na kryptoměny však tvrdí, že takové tvrzení politiků a odpůrců kryptoměn jsou v současnosti „zcela nepodložené“, přičemž se shodují v tom, že současný kryptotrh jednak není dostatečně velký a likvidní na to, aby dokázal podpořit objemy financí, které Rusko potřebuje a že zároveň ruská infrastruktura pro digitální aktiva je minimální.
Před využitím kryptoměn k obcházení sankcí od úvodních útoků Ruska na Ukrajinu varovalo již několik politiků. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová volá po rychlých regulacích kryptoměn na půdě EU a v podobném duchu se v USA vyjádřily i bývalá ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová či demokratická senátorka Elizaberth Warrenová.
Chervinsky si nemyslí, že je to reálné
Z řad odborníků na kryptoměny se k tomuto tématu vyjádřil zřejmě nejdetailněji známý advokát specializující se na kryptoměny Jake Chervinsky, který od konce loňského roku působí v americké Blockchain Association. Chervinsky 2. března zveřejnil na Twitteru delší vlákno, ve kterém vysvětlil jak „Rusko nemůže a nebude používat kryptoměny k obcházení sankcí.“
1/ Russia can't & won't use crypto to evade sanctions.
Concerns about crypto's use for sanctions evasion are totally unfounded. They fundamentally misunderstand:
– how sanctions work
– how crypto markets work
– how Putin is actually trying to mitigate sanctionsI'll explain 🧵
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) March 1, 2022
Chervinsky uvedl především tři důvody, proč je nepravděpodobné, aby se o to Rusko vůbec jen pokusilo.
Prvním důvodem je skutečnost, že nastolené sankce vůči Rusku se netýkají jen amerického dolaru ale i jiných měn. ,,Nezáleží na tom zda používají dolary, zlato, mořské mušle nebo bitcoiny,“ vysvětlil.
Druhý faktor je, že finanční potřeby národa jako je Rusko daleko přesahují současné možnosti kryptotrhu, který má kapitalizaci kolem 2 bilionů dolarů. Chervinsky ho označil za příliš malý, nákladný a velmi transparentní na to, aby mohl být pro ruskou ekonomiku užitečný. ,,I kdyby Rusko mělo přístup k dostatečné likviditě, i tak by nemohly své transakce na takovém trhu skrývat (pro jeho transparentnost),“ tvrdí.
Chervinsky následně vysvětlil, že Rusko jako takové nemá vůbec dokončený vlastní zákony týkající se regulace kryptoměn. Chybí mu k tomu jasná a smysluplná infrastruktura. Tomuto tématu se přitom Rusko před útokem na Ukrajinu věnovalo. Několikrát jsme psali o tom, jak ruská centrální banka chce kryptoměny i s pomocí tajné služby FSB zakázat, zatímco Putin a Ministerstvo financí spíše prosazovaly jejich přísnou regulaci.
Jake Chervinsky si myslí, že kryptoměny součástí Putinova plánu jak obejít západní sankce nejsou. ,,Jeho strategie zahrnovala diverzifikaci ruských rezerv na juany a zlato (ne krypto), přesun obchodu do Asie (ne na blockchain) a přesunutí výroby na jejich pevninu,“ dodal.
Souhlasí i další odborníci
K tématu možného využití kryptoměn k obejití sankcí se vyjádřili i jiní odborníci. Ari Redbord, který vede oddělení právních a vládních záležitosti v TRM Labs, řekl, že transparentnost kryptoměn by to Rusku velmi ztížila. ,,Rusko nemůže použít kryptoměny k nahrazení stovek miliard dolarů, které by mohly být stejně potenciálně zablokovány nebo zmraženy,“ uvedl naznačující, že kryptoburzy by díky sledování transakcí mohly mnohé tyto převody zastavit.
Roman Bieda z platformy Coinfirm sice 1. března uvedl, že kryptoměny se k obcházení sankcí využívají, přičemž zmínil Severní Koreu, Írán či Venezuelu, ale sankce a zejména jejich rozsah, které byly uvaleny na Rusko, jsou mnohem rozsáhlejší.
Suma sumárum Rusko se může pokusit využít kryptoměny k obcházení sankcí, ale podle odborníků zdaleka ne v takovém rozsahu, aby to dokázalo tuto zemi, která se kroky jejího prezidenta izolovala od většiny světa, vyjmout z dosahu západních sankcí.
To však neznamená, že politici a kritici kryptoměn nevyužijí současné okolnosti k tomu, aby prosadili resp. se pokusili prosadit vůči kryptoměnám přísné regulace. Zároveň to neznamená, že kryptoměny se nepokusí na záchranu vlastních majetků využít běžní Rusové či ruští oligarchové.
Zdroj:cointelegraph.com