Ukazatel poklesu hashrate Bitcoinu (Network True Hashrate Drawdown) – metrika, která měří poklesy relativní výpočetní síly sítě Bitcoin (BTC), klesl na nejnižší úrovně od prosince 2022.
Končí tlak na cenu?
Z dat CryptoQuant vyplývá, že pokles hashrate je v současnosti na úrovni -7,6 %, což může naznačovat také potenciální dno ceny Bitcoinu.
Potenciální dno ceny Bitcoinu naznačují také metriky jako Bitcoin Exchange Reserve, Miners Position Index (MPI) a Bitcoin Miner Reserve. Všechny zmíněné totiž naznačují nízký tlak na prodej BTC.
Příležitost pro nákup?
V posledních týdnech několik ukazatelů naznačovalo, že těžaři začínají kapitulovat, což by mohlo signalizovat potenciální příležitosti k nákupu Bitcoinu.
Začátkem června Charles Edwards, zakladatel kryptoměnového hedgeového fondu Capriole, upozornil na indikátor Bitcoin Hash Ribbons. Ten tehdy naznačoval relativní pokles hashrate, což byl podle Edwardse jasný signál pro výhodný nákup Bitcoinu.
Hash Ribbons měří hashrate sítě porovnáním 60-denního klouzavého průměru hashrate Bitcoinu s 30-denním klouzavým průměrem. Když 30denní průměr klesne pod 60denní průměr, naznačuje to relativní pokles hashrate.
Tržní analytik Willy Woo zopakoval Edwardsova tvrzení s vysvětlením, že trh nedosáhne nových maxim, dokud slabší těžaři nebudou nuceni zavřít své provozy. Podle něj jde totiž o jev, který se tradičně vyskytuje v období po halvingu.
Těžaři v ohrožení?
Těžaři pravděpodobně ještě nemají úplně vyhráno. Ze zprávy společnosti Cantor Fitzgerald totiž vyplývá, že až 11 těžebních společností, včetně Marathon Digital, Hut8 a Argo Blockchain může být potenciálně v ohrožení.
Ve zprávě společnost uvedla, že tito těžaři se mohou stát nerentabilními kvůli vysokým nákladům na těžbu a nižším odměnám způsobeným halvingem.
Ze zprávy také vyplývá, že pokud cena Bitcoinu klesne na $40 000, některé z největších těžebních společností na světě budou nuceny kapitulovat.
Zdroj: cointelegraph.com