Stále populárnější projekty decentralizovaného financování (DeFi), které se provozují na blockchainu Ethereum mohou potenciálně ohrozit bezpečnost a decentralizaci dlouhoočekávaného spouštěním nové éry Ethereum 2.0 na Proof of Stake konsensu.
Na to, aby byl konsensus Proof of Stake bezpečný, je třeba, aby se do stakingu na této síti zapojilo co nejvíce uživatelů, kteří drží alespoň 32 ETH (minimální množství potřebné pro zapojení do stakingu).
Problémem stakingu však je, že bude spuštěn dříve než bude hotová celá nová éra Ethereum 2.0. Uživatelé, kteří se do něj zapojí, tedy budou muset uzamknout své mince skrz depozitní smlouvu, přičemž znepokojující je to, že zatím nevědí na jak dlouhou dobu. Podle všeho budou muset počkat pro následný výběr těchto ETH až do spuštění fáze s označením „1.5“, jejíž dodání může trvat podle Cointegraphu ještě minimálně rok.
Možnost zapojit se do stakingu samozřejmě nabízí výhodu v tom, že se uzamčené ether budou úročit. Avšak díky DeFi projektům, z nichž je možné uzamčené ETH vybrat kdykoliv, nemusí být staking aktuálně až tak atraktivní, protože DeFi projekty samy o sobě přinášejí zajímavé možnosti výdělku.
,,Není nerozumné obávat se, že držitelé ETH budou v tom lepším případě alespoň čekat na to, aby si porovnali vkladové výnosy ze stakingu s výnosy z DeFi, nebo v horším případě se rozhodnou, že uzamčení mincí ve stakingu nebudou vůbec riskovat dokud se nespustí fáze 1.5 pro případ, že by došlo k dalšímu podbanému býčímu běhu (u DeFi),“ uvedla k této problematice společnost ConsenSys.
zdroj: cointelegraph.com