Onchain analytická firma Glassnode ve své čerstvé analýze Bitcoinu poukázala na moment, který by mohl být předzvěstí potvrzení nového býčího trhu.
Glassnode nejprve poukázala na graf Supply Profitability Cycle, který znázorňuje tři tržní podmínky:
- Zelenou barvou jsou znázorněna období, kdy probíhá býčí trh a v profitu je více než 80% BTC (bitcoiny, které realizovaly poslední onchain transakci v době, kdy byla cena BTC nižší, než současná)
- Červenou barvou jsou zvýrazněna období, kdy je v plusu méně než 55% bitcoinů – jde o nejhlubší fázi medvědího trhu
- Oranžovou barvou jsou zvýrazněna období, kdy počet BTC v profitu je mezi 55 až 80%.
V současnosti je při ceně bitcoinu 20 700 USD graf v oranžové barvě, protože v plusu je 56% bitcoinů.
Glassnode se zmiňovaných 56% bitcoinů v plusu následně snaží porovnat s tím, jak jsou na tom dlouhodobí držitelé bitcoinu (LTH), kteří jsou definováni jako ti, kteří drží BTC déle než 155 dní. Nejprve uveďme, že pokud jde LTH, tak z této části držitelů BTC je v plusu 60%, tedy o 4% více, než v případě celého trhu.
Dlouhodobí držitelé BTC jsou v zóně „stresu“
Na grafu LTH-Cost-Basis & Behavior nejprve můžete vidět, že dlouhodobí držitelé bitcoinu (LTH) jsou v současnosti v zóně kapitulace/stresu (červená), protože jejich průměrná realizovaná tržní cena za BTC je 23 400 USD, zatímco průměrná realizovaná cena BTC v rámci celého trhu je 21 100 BTC.
Poznámka: Realizovaná cena BTC je průměr vypočítaný na základě ceny každého jednoho vytěženého bitcoinu v době jeho poslední on-chain transakce.
Glassnode zároveň poukázal na fakt, že v této fázi stresu (kdy je jejich realizovaná nákupní cena vyšší, než realizovaná tržní cena celého trhu) je zatím výrazně kratší, než v předešlých medvědích trzích (3,5 měsíce), kdy to bylo 17 měsíců resp. 8 měsíců. To naznačuje, že bearmarket může ještě nějakou dobu trvat, kdyby se historie opakovala.
Druhým zajímavým konstatováním je připomenutí, že 60% dlouhodobých dřižitelů BTC (LTH) je stále v plusu ve srovnání s 56% celého trhu. Na následujícím grafu proto Glassnode znázorňuje, že moment, kdy dochází k výměně, tzn. že celý trh bude z většího procentuálního podílu v plusu, než dlouhodobí držitelé BTC, byl v předchozích okamžicích potvrzením začátku býčího trhu. Zvýrazněno je to na grafu níže zelenou barvou, přičemž šlo o období brzkého bullrunu v letech 2015-2016 a v roce 2019.
Jednoduchým možným vysvětlením, proč právě v tomto momentě nastal v minulosti začátek nového býčího trhu je to, že do trhu začalo proudit více krátkodobých (včetně zcela nových) investorů, kteří se následně díky pokračujícímu růstu ceny BTC dostali do plusu a byli schopni držet bitcoiny v nerealizovaném zisku.
Upozornění
Onchain analýzu nelze vnímat jako investiční radu. Slouží pouze k poskytnutí doplňujících informací o tom, jak se chovají investoři v rámci on-chain transakcí na bitcoinovém blockchainu. Za současných tržních okolností je další vývoj ceny BTC obzvlášť obtížné odhadovat, jelikož poprvé v historii Bitcoinu na něj mají vliv i makroekonomické tlaky v souvislosti se špatnou náladou na globálních trzích, které jsou také v medvědím trhu s velmi pravděpodobným příchodem recese do USA a Evropy. O aktuálních informacích z globálních trhů vás pravidelně informujeme na webu FTNews.sk.
Zdroj:insights.glassnode.com