Několik on-chain dat Bitcoinu naznačuje, že velcí investoři, mezi které můžeme řadit i instituce, v současnosti BTC ve velkém akumulují nebo do něj investují skrz derivátové smlouvy.
Rezervy na derivátových burzách klesají
Podle analytických dat společnosti CryptoQuant jsou aktuální bitcoinové rezervy na derivátových burzách na podobných hodnotách jako koncem roku 2020, tedy před obdobím počátku nejstrmější růstu ceny Bitcoinu. K úterý šlo o 1,256 milionu BTC – tedy nejnižší hodnotu od 11. května.
,,Bilance na směnárnách, včetně derivátových platforem, jsou důkazem, že se opakuje trend, jehož jsme byli svědky na konci roku 2020. I během nejintenzivnější fáze růstu ceny Bitcoinu derivátové zůstatky rostly – klesající zůstatek byl charakteristický jen na začátku samotného běhu k ceně 64 500 dolarů,“ konstatoval k bilanci na derivátových platformách portál Cointelegraph.
Velryby akumulují další BTC
On-chain analytik William Clemente III zas poukázal na to, že výrazně roste počet Bitcoinů, které mají pod kontrolou velryby držící 10 000 BTC až 100 000 BTC. Ty naakumulovaly od 19. května dalších 269 450 BTC, což je zhruba 12 miliard dolarů. ,,Tyto entity mají v Bitcoinu mezi 450 miliony až 4,5 miliardami dolarů,“ ilustroval přibližnou dolarovou hodnotu adres těchto hráčů.
Graf: Akumulace BTC ze strany velryb (10 000 BTC až 100 000 BTC)
Někteří však mohou říci, že do kategorie velryb s 10 000 BTC až 100 000 BTC lze řadit i burzy. William Clemente III proto doplnil i informaci o pohybech Bitcoinu na adresách od 1000 BTC do 100 000 BTC (které tedy zahrnují všechny velryby).
https://twitter.com/WClementeIII/status/1425569864295632904
Na nich od 19. května přibylo 356 036 BTC, což je zhruba 16,3 miliardy dolarů (při současné ceně BTC). Důležité je upozornit, že podle Clementeho tato čísla nezahrnují směnárny, Purpose ETF, QBTC a další adresy, které se týkají kryptofondů a bitconových ETF v Kanadě.
Počet BTC klesá i na spotových burzách
Velkou pozornost si tradičně žádá i graf počtu Bitcoinu na spotových burzách. Ten totiž dobře ilustruje dlouhodobější náladu investorů. Pokud totiž Bitcoin míří na burzy, investoři zvažují možný prodej. Jestliže naopak z burz odcházejí, je to zřejmý náznak, že Bitcoiny odcházejí na soukromé peněženky, čili jejich držení je plánováno na delší dobu.
Bilance na spotových burzách se vyvíjí také pozitivním směrem, neboť klesla na tříměsíční minimum. Podle dat CryptoQuant je na burzách aktuálně jen kolem 2,44 milionu BTC a podle dat konkurenčního Glassnode 2,478 milionu BTC.
Graf: Trend velkého odlivu BTC z burz se obnovil
Mimochodem trend odlivu BTC z burz potvrzují i dnešní čerstvá data, podle nichž došlo za předešlých 24 hodin k odlivu BTC z burz v hodnotě přes 700 milionů dolarů.
https://twitter.com/glassnodealerts/status/1425683464226025472
Příliv nových uživatelů
Další známý tržní analytik Willy Woo také ukázal graf, který vlévá naději, že bullrun Bitcoinu opravdu pokračuje. Podle onchain dat totiž rychlým tempem roste počet nových uživatelů v bitcoinové síti.
,,1.2 milionu uživatelů přibylo během posledních 30 dnů (entity podle onchain dat). Nezahrnuje to ještě uživatele na směnárnách, kterých je typicky trojnásobně více. Toto co vidíme je ekvivalent příjezdu celé populace země jako je El Salvador každé dva měsíce,“ upozornil.
Users on the Bitcoin network is now growing at its fastest rate ever.
1.2m users were added in the last 30 days.
Does not include off-chain users on exchanges which typically sees up to 3x this number. pic.twitter.com/pcTf2gWWfb
— Willy Woo (@woonomic) August 11, 2021
Odraz mrtvé kočky? Snad ne
Někteří investoři se při současném růstu ceny Bitcoinu obávají opakování scénáře z první poloviny roku 2018, kdy Bitcoin také výrazněji posílil po předešlém obrovském pádu z historických maxim z 17. prosince 2017. Takovému jevu se říká „dead cat bounce“ (odraz mrtvé kočky), která následně po odrazu ceny nahoru opět padá dolů a ještě dokonce níže, než byla před odrazem.
Onchain data Glassnode z úvodu tohoto týdne však naznačují, že Bitcoin je aktuálně ve výrazně jiné situaci, než byl v první polovině roku 2018, kdy se „dead cat bounce“ skutečně udál.
V onom období totiž dlouhodobí držitelé Bitcoinu využili růst ceny na další velké prodeje vlastněných BTC. Jinak řečeno růst ceny využili k tomu, aby se zbavili bitocinů, které předtím nestihli výhodně prodat, protože je překvapil prudký pád ceny (na grafu vlevo – období první půl rok 2018).
Unlike the 2017 dead cat bounce, long-term holders are not looking for exit liquidity to abandon ship. They're sitting long and strong. https://t.co/mHkaTOHETy
— Will (@WClementeIII) August 9, 2021
V současnosti se však dlouhodobí držitelé Bitcoinu podle onchain dat chovají výrazně odlišně – víceméně čekají a své Bitcoiny nepřesouvají (na grafu vpravo dole). Vypadá to tedy tak, že důvěra v růst ceny BTC ze strany dlouhodobých držitelů Bitcoinu je v současnosti na mnohem vyšší úrovni, než byla v prvním pololetí 2018. To naznačuje, že scénář „dead cat bounce“ se tentokrát nemusí opakovat.
,,Na rozdíl od odrazu mrtvé kočky v roce 2017, dlouhodobí držitelé nehledají prostor pro prodej a útěk z potápějící se lodi. Své Bitcoiny pevně drží,“ okomentoval situaci zmiňovaný William Clemente.
Co ještě vynořuje otazníky?
Ačkoli zmiňované grafy a čísla vlévají naději, že Bitcoin je z nejhoršího venku a čeká nás pokračování býčího cyklu, některá data ještě s tímto konstatováním neladí. Rostoucí zájem institucí zatím nesignalizují Grayscale Bitcoin Trust (obchoduje se stále ve výrazné slevě vůči NAV ceně) a ani týdenní reporty o investicích do kryptofondů (psali jsme o tom zde).
Potvrzení bullrunu by také slušelo, kdyby začaly vznikat nové BTC velryby (adresy, které mají alespoň 1000 BTC), podobně jako tomu bylo v roce 2020. Počet BTC na adresách se 1000 BTC (a více) totiž výrazně roste, ale jejich celkový počet se po předchozí prudké korekci víceméně nemění (jde do strany).
Zdroj: Twitter, Kryptonovinky, cointelegraph.com