Analytická platforma Glassnode zveřejnila v pondělí svůj tradiční týdenní onchain report k aktuální situaci na bitcoinové síti. Nejzajímavější poznatky jsme se pokusili zpracovat do našeho článku.
Bearish: Klesající aktivita na síti
- Graf “New Address Momentum” porovnává krátkodobé (červená) versus dlouhodobé (modrá) tempo vytváření nových adres na bitcoinovém blockchainu. Když v listopadu 2018 došlo k selhání měsíčního průměru oproti ročnímu, cena BTC se propadla z 6 000 USD na 3 200 USD. Když se aktivita v lednu 2019 opět zvýšila, došlo v dalších měsících k výraznému odrazu ceny nahoru až k 14 000 USD. Současné okolnosti však spíše připomínají listopad 2018.
- Zajímavý je také pohled na graf znázorňující tempo vytváření adres, na kterých je nenulový zůstatek. V současnosti ukazuje, že ačkoli počet adres s nenulovým zůstatkem je na historických maximech, tempo vytváření takových adres od srpna stagnuje. Něco podobného se dělo i před poklesem ceny BTC v listopadu 2018 před zmiňovaným pádem z $6 000 na $3 200.
- Objemy onchain transakcí v posledním období výrazně klesly k minimům tohoto cyklu na úrovni 19,2 miliardy dolarů denně. Naznačuje to, že v BTC síti je velká apatie, což naznačuje nezájem o využívání sítě a ukazuje na chabý současný růst uživatelské základny. Nižší objemy jsme po předchozím bullrunu viděli jen mezi květnem a červencem 2021 po pádu ceny BTC ze 64 000 USD na 29 000 USD.
Bearish: Komplikovaná situace těžařů BTC
Hashrate a mining difficulty jsou na nových historických maximech, což činí sice BTC nejbezpečnější v historii, ale zároveň těžbu BTC nejnákladnější v historii. Při současné obrovské slevě oproti historickým maximům 69 000 USD to není pro těžaře moc pozitivní zpráva.
- Model regrese obtížnosti odhaduje celkové průměrně výrobní náklady, které jsou blízko současné tržní ceny BTC kolem 19 300 USD. Cena BTC byla blízko úrovni regresního modelu naposledy v polovině roku 2018, po čemž následovala významná kapitulace mnoha bitcoinových těžařů, která trvala několik měsíců.
- Odměna pro těžaře za jeden vyprodukovaný Exahash je v současnosti nejnižší v historii v podobě 66 500 USD. Cena za exahash je v současnosti dokonce nižší, než v období po posledním halvingu (květen 2020) a to navzdory tomu, že cena BTC je 2x vyšší, než tehdy. To ukazuje, jaká je v současnosti v těžbě BTC obrovská konkurence.
- Pokud jde o těžaře, které Glassnode dokáže identifikovat (uvádí, že se jedná o 94% producentů hashrate), ti podle platformy vlastní v současnosti dohromady kolem 78 200 BTC, což je při ceně 19 300 USD kolem 1,5 miliardy dolarů. Na grafu níže můžete vidět nejdominantnější minery podle počtu držených BTC s BinancePoolem v čele s 31 800 BTC. Glassnode upozorňuje, že u všech znázorněných velkých těžařů BTC je vidět, že v roce 2022 začaly jejich BTC bilance stagnovat nebo klesat, což ukazuje, že jsou pod cenovým stresem. 78 200 BTC na peněženkách známých těžařů při kombinaci výše uvedených faktorů vytváří riziko jejich dalšího možného prodeje, pokud se těžaři ocitnou v ještě horší pozici, než jsou dnes.
Bullish faktory
- Pozitivně vypadá pohled na počet BTC na burzách – ten totiž pokračuje ve výrazném poklesu. V průběhu října klesla bilance BTC na burzách na minima z ledna 2018, tedy za více než 4 roky. V říjnu odešlo z burz 123 500 BTC, což je přibližně 0,86% celkové bitcoinové nabídky.
- Z burzy Coinbase odešlo v minulém týdnu 41 600 BTC, čímž se bilance BTC na největší americké burze snížila o 48 % oproti březnu 2020. Glassnode odhaduje, že tyto odlivy jsou kombinací odlivu BTC na institucionální peněženky v custody službách a na privátní peněženky. Neprotínají se však s žádnými jinými známými peněženkami burz, což naznačuje, že tyto výběry signalizují skutečnou poptávku po BTC.
- Pozitivně může být vnímán i pohled na graf srovnávající proudění BTC a ETH na burzy v kombinaci s prouděním stablecoinů na burzy. Za poslední měsíc jsme viděli výrazně odlivy BTC z burz a zároveň příliv stablecoinů na burzy v hodnotě kolem 3 miliard dolarů. Stablecoiny jsou kupní silou (lze za ně na burze nakoupit BTC, ETH a jiné kryptoměny), zatímco odlivy BTC a ETH z burz ukazují, že jejich majitelé nemají zájem tato aktiva v daném čase prodávat. Když je graf v zelené barvě, znamená to, že celková hodnota stablecoinů směřující na burzy je vyšší, než dolarová hodnota BTC a ETH, která také odešla na burzy.
- Nadále býčí vypadá chování dlouhodobých držitelů BTC (adresy, které drží BTC déle než 155 dní). Ti aktuálně drží 72% všech BTC, což je celkem 13,82 milionu BTC. Jejich akumulační chování se nemění ani navzdory poklesu ceny BTC a přetrvávajícímu nepříznivému makroprostředí. Dokonce došlo k další výrazné akumulaci BTC po krachu (Terra) LUNA, což také naznačuje jejich silnou dlouhodobou důvěru v BTC. Tato kategorie držitelů BTC může být velmi důležitá při hledání dna BTC, neboť se jedná o investory, kteří jsou zjevně ochotni akceptovat dlouhodobý pokles ceny BTC, aniž by přistoupili k prodeji tohoto aktiva.
Závěr
Medvědí scénář poukazuje na rizika spojená s výrazným poklesem aktivity na síti a špatnou situací těžařů BTC, kteří jsou pod velkým stresem vedle toho, jak drží bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů.
Býčí scénář poukazuje na přetrvávající odlivy BTC z burz a silně přesvědčených dlouhodobých držitelů BTC, kteří mají zjevně nadále akumulační choutky a nejsou ochotni při těchto cenách BTC prodávat.
Poznámka na konec
Situaci na trhu s kryptoměnami do zjevné míry ovlivňuje globální nálada na trzích. Akciové trhy jsou pro vysokou inflaci a riziko příchodu recese v USA a Evropě pod velkým stresem. Centrální banky přitom nadále zvyšují úrokové sazby nemluvě o dalších negativních fundamentech, jako je zero-covid politika v Číně, válka na Ukrajině a obecná energetická krize. Jedná se o faktory, které ovlivňují i na trh s kryptoměnami. Doporučujeme vám proto číst i náš partnerský portál FTnews.sk, kde vás o všech těchto důležitých fundamentech průběžně každý den informujeme.
Zdroj:insights.glassnode.com