Některá on-chain data naznačují, že Bitcoin by mohl být v cenové oblasti, kde najde své dno. Patří sem pozitivní údaje o vývoji počtu BTC na spotových burzách, a čísla, která reflektují, že dochází k akumulaci BTC ze strany velkých hráčů.
Počet BTC na burzách začal mírně klesat
Od března 2020 až do poloviny dubna 2021 jsme viděli výrazný úbytek počtu BTC na burzách, což bylo doprovázeno i růstem ceny Bitcoinu. Od 19. dubna však jejich počet na směnárnách začal podle on-chain dat Glassnode výrazně stoupat, což se krátce na to projevilo i na prudkém propadu ceny. Analytik William Clemente III tento jev zvýraznil i na přiloženém grafu, ke kterému doplnil konstatování, že podle nejnovějších dat začal v posledních týdnech počet BTC na burzách opět klesat.
Zatím je sice na burzách o zhruba 115 000 BTC více, než v období nejnižší bilance v dubnu, ale pokud by se současný rýsující trend klesajícího počtu BTC na burzách udržel, byl by to silný býčí signál. Důvod je prostý – BTC z burz vybírají investoři v momentech, kdy neplánují jejich brzký prodej – chtějí je mít na bezpečnějším místě na privátních peněženkách. Naopak když Bitcoin proudí na burzy je to signál, že rostou jejich obavy a jsou připraveni prodávat.
Exchange Balance flows turned highly bearish in May, but since then have been trending back down. pic.twitter.com/bUDe8XWUaL
— Will (@WClementeIII) July 5, 2021
Klesá počet BTC na OTC trzích
Mimoburzovní trhy (OTC) jsou dalšími ostře sledovanými trhy, které mohou naznačovat akumulaci Bitcoinu ze strany smart money respektive institucí. Stejně jako v případě spotových burz na nich v období před velkým cenovým propadem v květnu počet bitocinů stoupal, ale tento trend se rychle otočil.
Spoluzakladatelé Glassnode Jan & Yann konstatovali, že proces akumulace BTC ze strany velkých hráčů je podle těchto údajů zřejmý. OTC jsou tržiště, kde se obchodují Bitcoiny přímo mezi kupujícími a prodávajícími bez zprostředkovatele. Je možné na nich koupit i větší množství BTC aniž by došlo k ovlivnění ceny. Proto jsou tyto trhy oblíbené u institucí a velkých hráčů, kteří se chtějí vyhnout tomu, že při výraznějších nákupech sami sobě zvednou nákupní cenu.
#Bitcoin balance on OTC desks continues to decline as bigger players continue to accumulate at these lower levels.https://t.co/7q63SMp574 pic.twitter.com/yHimkIJY4d
— 𝗡𝗲𝗴𝗲𝗻𝘁𝗿𝗼𝗽𝗶𝗰 (@Negentropic_) July 5, 2021
SSR hlásí nákupní signál
Častokrát zmiňovaným indikátorem je SSR – tzv. Stablecoin supply ratio. Jde o metriku, která vyjadřuje kupní sílu stávajících stablecoinů vůči aktuální ceně Bitcoinu. Jinak řečeno to, kolik si lze koupit Bitcoinů za stablecoiny v oběhu. Metrika se v minulosti ukázala jako dobrý indikátor výhodných příležitostí pro investici. Čímžje totiž ukazatel nižší, tím je možné za stablecoiny získat více BTC – tedy i výrazněji ovlivnit jeho cenu.
Analytik William Clemete III upozornil, že SSR je nyní na hodnotách, které jsme viděli naposledy během velkého propadu v roce 2018, ve velkém „korona-propadu“ v březnu 2020 a naposledy v září 2020. Jak můžete vyčíst z grafu, ve všech případech platilo , že cena se v následujícím období šplhala poměrně výrazně nahoru.
Another BTC bottom signal.
SSR has only dipped below the lower band during: 2018 capitulation, March 2020 crash, September 2020, & now. pic.twitter.com/uURhcJUq9f
— Will (@WClementeIII) July 5, 2021
Velryby začaly opět akumulovat?
Velkou pozornost si také žádá chování bitcoinových velryb – tedy adres, na kterých se nachází více než 1000 BTC. Ty totiž od úvodu roku 2020 do 8. února 2021 výrazně akumulovaly Bitcoin, ale od onoho momentu se jich postupně začaly zbavovat (v úvodu května klesl počet jimi držených BTC až o 8% z 4,54 milionu na 4,17 milionu BTC), což se zpětně ukazuje jako dobrý indikátor blížící se výrazné cenové korekce.
Naděje do obnovení bullrunu proto vlévá jejich poslední činnost, jelikož počet BTC na jejich adresách se v posledních dnech výrazně zvýšil – 3. července dokonce o více než 64 137 BTC.
According to @glassnode data
Whales added 64,137 #Bitcoin to their holdings yesterday🚀. pic.twitter.com/b0Q4VsHjc1— Naeem804 (@NaeemaliPTI) July 4, 2021
Na druhou stranu je nutné upozornit, že zatím stále nevidíme výraznější růst počtu samotných bitcoinových velryb, jechž od rekordních únorových hodnot také výrazně ubylo (z počtu 2488 dne 8. února na počet 2137 k 30. červnu). To naznačuje, že akumulace bitcoinovými velrybami probíhá, ale hlavně ze strany těch, které již v trhu jsou. Jinak řečeno zřejmě zatím nepřicházejí do trhu noví velcí hráči.
Graf: Vývoj počtu BTC velryb za posledních 12 měsíců
Závěr
Uvedená onchain data vlévají do dalšího období optimismus, ale je důležité, aby se jejich trend udržel. Obzvláště kombinace klesajícího počtu bitcoinů na burzách a pokračující trend akumulace BTC ze strany velryb jsou metriky, které budou vzbuzovat velkou pozornost při vyhodnocování toho, zda je trh stále v bullmarketu, nebo ne. Určitě by pomohlo i to, kdyby začal růst počet velryb, nejen počet BTC, které mají pod kontrolou.