Blockchainová analytická platforma Glassnode vždy v úvodu týdne zveřejňuje svůj tradiční týdenní report informující o tom, co se událo v případě bitcoinu (BTC) z pohledu onchain dat. Ten nejnovější naznačuje, že BTC by se mohl dostat do závěrečné fáze své kapitulace.
NUPL ještě k zóně kapitulace něco chybí
Naznačovat by to mohl například známý induktor NUPL (Net Untrealized Profit/Loss), který graficky znázorňuje období nálad na trhu a vyjadřuje vztah mezi čistými nerealizovanými profity a ztrátami vůči celkové kapitalizaci. ,,NUPL je tedy možné použít jako kompas pro posouzení prahové hodnoty bolesti na trhu,“ vysvětluje platforma.
Od začátku května se NUPL nachází v rozmezí od 18,6% do 25%, což naznačuje, že méně než 25% tržní kapitalizace je drženo v nerealizovaném zisku. ,,To se podobá tržní struktuře, která je podobná fázím před kapitulací během předchozích medvědích trhů. V případě kapitulace se NUPL obvykle obchoduje dolů na nerealizované ztrátě až do -25% násobku tržní kapitalizace,“ konstatuje Glassnode, která tvrdí, že by tomu při scénáři plné kapitulace odpovídala cena BTC mezi 23 600 USD až 20 560 USD.
,,Stojí za zmínku, že minima cyklů NUPL postupně stoupají v důsledku jak ztracených tak dlouhodobě držených BTC. Tento dopad může být posílen i zavedením derivátů, které umožňují zajištění rizika bez prodeje spotové expozice,“ uvádí report, který tím naznačuje, že „dno“ tohoto indikátoru může být v tomto medvědím cyklu nakonec vyšší, než v předchozích případech.
Mayer Multiple naznačuje pozdější fázi medvědího trhu
Metrika, která by mohla pomoci identifikovat dno bitcoinu, je Mayer Multiple, oscilátor, který sleduje poměr mezi cenou BTC a 200denním klouzavým průměrem. Mayer Multiple představuje odchylku od této dlouhodobé průměrné ceny jako nástroj pro měření podmínek překoupenosti nebo přeprodanosti BTC.
Během předchozích medvědích trhů se podle Glassnode stal BTC „přeprodaný nebo podhodnocený“, když na Mayer Multiple klesl do zón mezi 0,6 až 0,8 bodu.
Podle Glassnode se v posledních 4 medvědích cyklech dostal BTC do tohoto rozmezí ve dvou případech:
Fáze A– na začátku bearmarketu, protože počáteční výprodej od ATH vyvolal paniku u investorů
Fáze B– pozdní fáze medvědího trhu, kdy trh vstoupil do formace dna a kapitulace
V současnosti se BTC nachází v tomto rozmezí od 5. května (cena mezi 25 200 až 33 700 USD), což se podle Glassnode více podobá fázi B, čili formování dna a pozdější fázi bearmarketu.
,,Z pravděpodobnostního pohledu ceny bitcoinu uzavřel BTC pod úrovní Mayer Multiple na hodnotě 0,8 jen 7,9% obchodních dnů,“ doplňuje platforma.
Vyplatí se sledovat realizovanou tržní cenu BTC?
Zajímavý je i pohled na realizovanou tržní cenu BTC, která představuje obchodovanou průměrnou cenu BTC všech vytěžených bitcoinů – jde vlastně o zprůměrování ceny každého jednoho BTC, který dosud vznikl, podle jeho ceny v době jeho poslední transakce.
Aktuální průměrná realizovaná cena BTC je na úrovni 23 600 USD, přičemž Glassnode poznamenává, že odraz ceny BTC od této úrovně častokrát signalizoval nastolení minima daného cyklu. ,,V 84,9% dnů obchodování bitcoinu uzavřel BTC nad touto úrovní. Jinými slovy jen 15,1% obchodních dní byl BTC pod realizovanou cenou, což poskytuje podobný souběh s Mayerovým násobkem 0,8.“
Krátkodobí vs. dlouhodobí držitelé BTC
Mezi výjimečné vlastnosti medvědího trhu patří i klesající podíl krátkodobých držitelů BTC na trhu (STH – short term holders), protože jsou z trhu „vypláchnuti“. Výsledkem je, že mají pod kontrolou malé množství mincí, zatímco dlouhodobí držitelé BTC své bitcoiny hromadí a ovládají většinu nabídky. Tento trend je výsledkem dvou událostí specifických medvědímu trhu:
Fáze A– krátkodobí držitelé, kteří nakoupili bitcoiny blízko vrcholu (ATH), se ocitnou rychle ve ztrátě, což automaticky snižuje počet jejich BTC, které jsou v zisku
Fáze B– dlouhodobá akumulace dlouhodobých držitelů přetrvává během medvědího trhu, přestože klesající cena přeměňuje jejich nerealizované zisky na nerealizované ztráty
V současnosti je podle onchain dat přibližně 58% bitcoinů v držení dlouhodobých držitelů BTC v nerealizovaném zisku, zatímco v předchozích medvědích trzích tato metrika klesla pod 50%. Pokud jde o krátkodobé držitele (STH) – jen 2,2% jejich držených BTC je v zisku, což znamená, že téměř všechny bitcoiny, které drží, jsou v nerealizované ztrátě.
Pokud jde o dlouhodobé držitele, jejich podíl držených bitcoinů v zisku klesl za zhruba rok z 68,5% na dnešních 55,7%, což naznačuje, že již značná část jejich bitcoinů je v nerealizované ztrátě.
Glassnode následně doplnila, že období, která jsou specifická tím, že více než 90% nerealizovaných zisků mají pod kontrolou dlouhodobí držitelé a krátkodobí držitelé drží méně než 10% zisků, jsou specifická pro pozdější fáze medvědího trhu, tedy období, kdy byl BTC blízko svého dna. Na grafu lze vidět, že se tak stalo v letech 2015 i 2019.
Těžaři se aktuálně zbavují bitcoinů
Zajímavou skutečností je i klesající počet BTC, které mají pod kontrolou těžaři BTC – jinak řečeno bitcoiny nyní prodávají ve zvýšené míře – důkazem toho je odliv zhruba 10 000 BTC z jejich identifikovaných adres od momentu, jak Luna Foundation Guard prodala 80 000 BTC, aby se pokusila zajistit fixaci algoritmického stablecoinu UST k americkému dolaru (což se nezdařilo).
Chování těžařů BTC ilustrují následující dva grafy:
Souhrn
- Mayer Multiple a realizovaná tržní cena BTC jsou blízko úrovní, které byly zaznamenány po dobu méně než 15% všech obchodních dnů bitcoinu
- Nerealizované ztráty se pohybují v oblastech, které jsou specifické pozdním fázím medvědího trhu, avšak ještě nenazančují úplnou kapitulaci. Prakticky všichni kupující od úvodu roku 2022 jsou v nerealizované ztrátě.
- Těžaři aktuálně prodávají, což naznačuje, že jsou pod stresem – důvodem může být nutnost financování jejich infrastruktury v kombinaci s nižší odměnou za vytěpžení BTC (kvůli nižší ceně BTC).
Zdroj:insights.glassnode.com