Decentralizované blockchainy přinášejí příležitosti pro tvůrce konceptů, které mají u tradičních centralizovaných řešení problémy s cenzurou. Čerstvým příkladem může být projekt OnlyFans, který měl existenční problémy po tom, jak se s ním rozhodli ukončit spolupráci bankovní instituce.
OnlyFans je populární platforma pro tvůrce placeného obsahu. Rychle se díky tomu stala mekkou zejména pro tvůrce erotického materiálu, čímž přímo začala konkurovat celému pornografickému průmyslu. Vzhledem k převážně „lechtivé povaze obsahu“ této platformy se zároveň znelíbila bankovním institucím, které byly dotlačeny k záznamům o ukončení spolupráce s OnlyFans, na což tvůrci OnlyFans reagovali tím, že dočasně zrušili možnost uploadu erotického obsahu, aby se samotné existence tomuto roblému vyhnuli. Mezitím se tyto problémy zdá se (zřejmě jen dočasně) vyřešily a na OnlyFans erotický obsah zůstal. Celá kauza však vyvolala bouřlivou diskusi o cenzuře na internetu.
Řešení cenzury vidí v decentralizovnom webu 3.0
Kromě bank totiž OnlyFans nebo jiné podobné projekty, které někomu „leží v žaludku“, mohly být cenzurovány i tradičními IT službami, jako jsou cloudové služby či datové centrály, které provozují giganti typu Amazon Web Services. Naznačil to zakladatel firmy Dfinity Dominic Williams.
Williams proto vidí budoucnost internetu ve využívání decentralizovaných platforem Web 3.0, jakým je Internet Computer (ICP). Jeho cílem má být nahrazení centralizovaných datových služeb od Amazonu či Googlu decentralizovaným řešením, u kterého bude nemožné obsah cíleně cenzurovat.
,,Jedním z klíčových způsobů, jak mohou blockchainy přinést přidanou hodnotu, je spuštění inteligentního smluvního kódu, který nelze zastavit, a poskytuje způsob vytváření systémů, které jsou odolnější vůči cenzuře třetích stran,“ řekl pro Cointelegraph.
Williams proto vyzval tvůrce projektů, které jsou podobné OnlyFans, aby budovaly jejich decentralizované verze na blockchainu Internet Computer (ICP). Firma Dfinity na to vyčlenila grantový program ve výši 250 milionů dolarů. Je navržen tak, aby podpořil financování 80 různých projektů.
Na Internet Computer (ICP) podle jeho informací aktuálně staví více než 500 vývojářů. Populární se stává například služba Open Chat, která má již několik desítek tisíc uživatelů.
Chcete vědět co je to Internet Computer (ICP)? Přečtěte si náš článek!
Očekává spolupráci s Ethereum
Williams si nemyslí, že ICP bude „Ethereum killer“. Za mnohem pravděpodobnější považuje scénář přímé integrace s Ethereum, aby mohli vývojáři a uživatelé blockchainu Ethereum využívat benefity, které pro Web 3.0 přináší Internet Computer. ,,Ethereum neudělalo Bitcoin zastaralým. Z podobných důvodů je nepravděpodobné, že by ICP udělalo zastaralým Ethereum. To však nelze říci o takzvaných „ETH-killers“, protože jejich přínosu inovací a autenticity chybí podstata,“ dodal.
zdroj: cointelegraph.com