Analytická platforma Dune upozornila, že poplatky za mintování (vytváření) NFT Ordinals na Bitcoinu stouply meziměsíčně o 700 %. Takové procento platí při porovnání transakčních poplatků zaplacených za vytváření bitcoinových nezaměnitelných tokenů (NFT) známých jako Ordinals mezi 20. dubnem a 20. květnem.
Podle Dune Analytics tvůrci těchto NFTs zaplatili za jejich vytvoření v poplatcích (fees) dosud již celkem 1 456 BTC, což je v přepočtu téměř 40 milionů dolarů.
Bitcoinové Ordinals jsou, jak vysvětluje BitKeep, „systém číslování, který přiřazuje jedinečné číslo každému jednomu SAT (nejmenší jednotka BTC), což umožňuje sledování této jednotky a jejího přenosu. V kombinaci s procesem zápisu, který přidává další vrstvu dat ke každému satoshi (sat), lze uživatelům razit jedinečná digitální aktiva na blockchainu BTC.”
BTC Ordinals se od tradičních NFT známých z Ethereum či Solana odlišují také v tom, že na rozdíl od smart kontraktů, které jsou hostovány na řešeních jako jsou InterPlanetary FileSystem, Ordinals jsou výlučně na bitcoinovém blockchainu a nevyžadují boční řetězec nebo samostatný token.
Po příchodu Bitcoin Ordinals, které začaly růst na popularitě od úvodu roku, se objevily také tzv. bitcoin Ordinals. BRC-20 tokeny, standard, který umožňuje na bitcoinu vytvářet nejen nezaměnitelné “NFT-čka”, ale také zaměnitelné tokeny, které poněkud připomínají ERC-20 tokeny na Ethereum.
Tržní kapitalizaci BRC-20 tokenů lze sledovat na webu brc-20.io a aktuálně činí částku 468 milionů dolarů. Nejcennějším BRC-20 tokenem je aktuálně Ordi, za kterým následuje token B20. Jejich kapitalizace je 197 respektive 73 milionů dolarů.
Ordi je už dokonce tokenem, který je obchodován i na burze OKX, která jej zalistovala na nabídky 20. května.
V případě Ordinals i BRC-20 tokenů musíme upozornit, že jde o mimořádně riziková investiční aktiva, která neřeší žádný ekonomický či technologický problém. Jejich pohyby cen jsou ovlivňovány výhradně spekulativními důvody.
Zdroj: cointelegraph.com, dune.com