Ahoj Dušane. Už za necelé dva měsíce se bude konat druh ročník kryptoměnové konference CryptoByte 2023, kterou pořádáš. Vraťme se prosím nejprve do minulosti. Můžeš s odstupem času shrnout první ročník? Dopadl podle tvých představ? V jakých věcech jsi vnímal největší nedostatky?
Musím celkem neskromně říct, že první ročník dopadl nad všechna má očekávání a pochval jsem kolem sebe slyšel více, než by bylo zdrávo. Když člověk dělá něco poprvé, tak ale samozřejmě ne vše dopadne na sto procent. Co se týče programu, tak některým účastníkům vadilo, že nemohli být současně na dvou zajímavých přednáškách, které probíhaly ve stejný čas. To byl ale v podstatě záměr, abychom předešli návalům v jedné aule a prázdné druhé aule. K tomu, aby všichni viděli co chtěli jsme pořizovali audiovizualní záznamy všech přednášek. Takže toto mohl každý „dohnat“ požději z pohodlí svého domova. Ještě tam byly nějaké výtky ohledně stravování. Měli jsme například nějaké bagety vegetariánské, ale ne veganské. Pro letošní rok jsem se také poučil při dramaturgii afterparty.
Jaké byly tvé předchozí měsíce, pokud jde o tvé zapojení do dění ve světě kryptoměn? Všiml jsem si například tvé angažovanosti v souvislosti s dokumentem Cryptopia: bitcoin, blockchainy a budoucnost internetu.
Na loňském ročníku jsem chtěl program oživit i prostorem, který jsem nazval Kryptokino a promítat tam filmy s krypto tématikou. Při hledání, co by bylo vhodné k promítání jsem narazil na zmíněný film. V té době byl jen v angličtině a tak jsem se domluvil s režisérem a producentem tohto myslím zajímavého dokumentu, Torstenem Hoffmannem na poskytnutí práv pro promítání v ČR a na Slovensku s tím, že zajistím český dabing. Nakonec se ale z důvodů delší produkce lokalizované verze v Kryptokině nepromítal a zvolili jsme mnohým už asi známý slovensko-český dokument Libertas. Tady bych ještě dodal dvě poznámky na okraj. Jednu, že kryptokino nebyl dobrý nápad pro takovýto typ akce. Přesněji řečeno, za celý den tam v podstatě nebyla ani noha. Druhou je pak poznání toho, že když člověk začne něco dělat, že se dostane i k dalším zajímavým aktivitám.
Kdo by se chtěl na Cryptopia podívat, tak může zdarma na mém YouTube kanálu.
Uskuteční se druhý ročník CryptoByte opět v prostorách Technické univerzity? Byla ve hře i jiná možnost? Budou přednášky opět probíhat ve dvou sálech?
Jsem rád, že jsme nemuseli hledat a uvažovat o jiných prostorech. Jsem rád, že nám i letos Technická univerzita v Liberci umožnila pronájem stejných prostor a na tomto místě za to musím veřejně poděkovat. Jak jsem zaznamenal na sociálních sítích, tak ne každá univerzita v Čechách či na Slovensku má k akcím tohoto typu stejně přátelský postoj. Při tom, kdo jiný než univerzity by měly dávat prostor novým trendům, novým fenoménům, novým odvětvím.
Loni se celý program odehrával ve dvou aulách – přednáškových sálech a dvou workshopových učebnách. Ve hře je letos ještě prostor loňského kryptokina. Je to taková naše kapacitní rezerva. Zachováme asi stejný koncept, ale pokud bude na konci dubna bitcoin za 100 tisíc USD, tak předpokladám daleko větší zájem. Teď trochu přeháním, ale alternativa tří přednáškových míst tu stále je.
V jaké fázi jsou jednání s účinkujícími? Kteří speakři budou podle tebe lídry letošního ročníku? Rýsuje se ti už program jednotlivých přednášek? Můžeš něco prozradit?
Myslím, že každý, kdo se trochu pohybuje v našem slovensko-českém kryptoprostoru a podívá se naše stránky, tak bude alespoň tušit. O anonymitě a osobní svobodě určitě uslyšíme od Juraja Bednára a Lei Petrášové z Vexlu. O různých buzzwordech a samoúčelných řešeních se něco víc dozvíme od našeho oblíbeného skeptika Kicoma. Něco napovídá už název jeho přednášky „Na to nepotřebuješ blockchain, bro!“. Velký prostor letos dostane také téma Lightning Network a otázka přicházejících evropských regulací kryptoprůmyslu.
Minulý rok jsem na CryptoBytu moderoval dvě zajímavé panelové diskuse. Chystáš něco podobného i letos? Koho bys v nich rád viděl, pokud jde o hosty?
Program se nám pomalu, ale jistě rýsuje. Nechceme ale tlačit několik měsíců předem na pozvané speakery, aby nám již oznámili témata jejich přednášek. Důvodem je to, že bychom rádi, a myslím i speakeři, aby jejich vystoupení byla pokud možno aktuální a tím i zajímavá. Takže finální program, kde se zájemci dočtou kdo, kdy a o čem bude mluvit bude na webu k dispozici přibližne 2 – 4 týdny před termínem konference.
Panelové diskuze plánujeme dvě a minimálně u jedné s tebou také počítám. Jako nejpravděpodobnější se rýsují dvě témata. V jednom „panelu“ bude hlavním tématem bitcoin. Jeho robusnost, bezpečnost versus Lightning Network a NFTéčka (Ordinals). Druhým tématem by mělo být KYC a to, zda je to opravdu takové zlo v porovnání s tím, kde, jak a kdo používá / zneužívá uživatelská data. Tady mě ale prosím neber za slovo. Třeba se ještě do začátku akce něco zásadního stane a některé téma bude jiné.
Můžeš prozradit, kdo bude moderovat CryptoByte letos?
Hlavní “stage” bude moderovat Libor Flössler z Investoky. Tady je ještě ve hře formát česko-slovenské moderátorské dvojice, takže pokud bys měl tip na slovenskou moderátorku, tak mi dej určitě vědět. Druhou “stage” pak bude moderovat novinář Petr Lukáč, který má svůj podcastový pořad Kryptospace.
Dočkají se nějakého zajímavého obsahu i fanoušci altcoinů, nebo půjde o typickou BTC konferenci podobnou Chaincamp?
Dobrá otázka. V tomto bodě se asi CryptoByte nejvíc odlišuje od Chaincampu. Jako organizátor konference chci, aby bez ohledu na moje vlastní preference, dostaly prostor i altcoinové projekty. Fanoušci Etherea si mohou přijít poslechnout zakladatele Gwei.cz komunity, treeho nebo Radka Švarze, který má zkušenosti i se vznikajícími web3 projekty. I letos přijede Vláďa Vencálek z projektu Callisto.
Když ti teď trochu uhnu z tvojí otázky, tak zajímavého obsahu bude víc. Určitě musím zájemce o CryptoByte nalákat na připravované překvapení pro všechny účastníky od směnárny Simplecoin, která je hlávním, tzv. Best partnerem konference a v neposlední řadě se chystají hned tři autogramiády nových knih od Braiins Publishing. Autoři Josef Tětek, Michal Novák a Kamil Bouška všem zájemcům na místě svoje knihy rádi podepíší. To že si je budou moci všichni koupit na místě na stánku Braiins asi není třeba zdůrazňovat.
Bitcoin v těchto dnech zajímavě posiluje. Odráží se to i na prodejích vstupenek? Překoná druhý ročník v tomto směru ten úvodní?
Prodej vstupenek je víceméně stabilní a postupný. Bearmarket se na rychlosti prodeje vstupenek projevuje, to říkám upřímně. Už teď ale mohu řící, že počet účastníků bude letos určitě minimálně stejný jako loni, t.j. cca 450 osob. To, kolik jsme prodali vstupenek loni za týden, jsme prodávali letos skoro dva měsíce. Ambice na vyšší počet účastníků ale stále máme a strop je někde kolem počtu 700 účastníků. Jak už jsem se zmínil, nejlepší formou reklamy pro CryptoByte je cena Bitcoinu. Na prodeji by se to ale projevilo, až když by poskočila cena opravdu výrazně.
No a na závěr, jak to vidíš s Bitcoinem letos? Jsi optimista, že může uzavřít kalendářní rok výše, než je dnes (cca $28 000), navzdory všem těm překážkám, které souvisejí zejména se situací na globálních trzích?
Dej mi křišťálovou kouli a řeknu ti to přesně. Už jsem v kryptu skoro čtyři roky a tak už vím, že je všechno možné. Závěr našeho rozhovoru bude z mé strany znít možná poněkud distopicky, ale myslím, že bitcoin poletí vzhůru až v okamžiku, kdy budou současné státní finanční systémy padat jako domečky z karet. Že se to stane do konce roku, tak to se, doufám, nestane. Ne kvůli tomu, že bych nechtěl bitcoin za milion USD, ale proto, že to nebudou obecně veselé časy. Obecně ale rozhodně vsázím na růst ceny bitcoinu a bez nějaké hlubší společenské změny se letos může klidně na nějakých 50 až 90 tisíc USD podívat.