Paraguajský kongresman Carlos Reja předloží příští měsíc před paraguayský parlament návrh zákona, který by mohl do země přilákat bitcoinové těžaře a mnohé kryptoměnové společnosti hledající své útočiště v Latinské Americe.
Carlos Reja, který je 36-letým úspěšným podnikatelem, začal poprvé koketovat s Bitcoinem v roce 2017 a aktivně ho začal obchodovat v roce 2019. V současnosti je členem nezávislé strany Hagamos jejímž jménem předloží zákon, který by měl přispět k tomu, aby se Paraguay stal jakousi mekkou kryptosektoru v Jižní Americe. Zákon má mimo jiné podpořit těžbu kryptoměn v zemi, umožnit financovat operace v zemi kryptoměnami, vyplácet dividendy do zahraničí a kapitalizovat zisky z kryptoměn v místních bankách.
Reja poznamenal, že pokud jeho návrh zákona uspěje a bude schválen, je připraven jít ještě dál a po vzoru El Salvador představí návrh zákona, který by legalizoval Bitcoin jako zákonné platidlo.
doporučujeme: El Salvador schválil zákon o Bitcoinu. Zde jsou jeho detaily
Paraguay má mnoho zelené energie
,,Nejprve chceme dát Paraguayi status přátelské země k technologii blockchain,“ uvedl. Jedním z hlavních úkolů je přilákat těžaře Bitcoinu díky levným zdrojem energie, která se pohybuje kolem 0,05 USD za kilowatthodinu a je nejnižší v regionu. Důležité je poznamenat, že téměř 100% produkce této energie pochází z vodních zdrojů. ,,je to obnovitelná energie, která neznečišťuje, což je pro těžaře Bitcoinu velmi důležité,“ zdůraznil.
Paraguay aktuálně nedokáže využít veškerou energii, kterou produkuje. Jako příklad uvedl hydroelektrárnu, kterou sdílejí s Brazílií. V současnosti její zdroje využívají pouze na 26% z 6067 megawattů, na které mají nárok.
,,Máme množství energie, kterou prodáváme do Argentiny a Brazílie téměř zdarma, protože ji můžeme prodávat jen našim sousedům,“ doplnil Juanjo Benitey Rickamann, který je globálním ředitelem místní těžařské společnosti Bitcoin.com.py.
Rickmann byl i na bitcoinové konferenci v Miami, kde se setkal i s provozovateli těžebních poolů z Číny, kteří aktuálně kvůli nepříznivé situaci v jejich zemi (vláda chce zakázat těžbu BTC nebo ji výrazně omezit) hledají nove útočiště pro svůj byznys. Rickamann uvedl, že tito těžaři vyžadují přístup k přibližně 100 megawattům. ,,Možná je toto naše velká příležitost zapojit je a rozvíjet se,“ uvedl.
Podpora je zatím sporná
Rejalův zákon, který by měl vytvořit pro těžaře a kryptopodniky v Paraguayi ještě výhodnější prostředí, nejprve potřebuje získat minimálně 41 hlasů v poslanecké sněmovně. Pak půjde do Senátu a pokud ho schválí i on, musí ho ještě odsouhlasit paraguayský prezident. Ten má právo veta.
Osud zákona je tedy v současnosti nejasný, ale země Jižní Ameriky se stavějí k tématům souvisejícím s Bitcoinem méně konzervativní, než Evropa či Severní Amerika. Jeho prosazení proto nemusí být naprostou utopií obzvláště v případě, když pro Paraguay to může být ekonomicky výhodné.
zdroj: coindesk.com