Americký platební gigant PayPal tento týden spouští krypto služby pro britské zákazníky. Spojené království je prvním trhem, který dostává tuto možnost po počátečním zavedení v USA v říjnu loňského roku.
Krok PayPalu směrem ke kryptu se setkal se smíšenou reakcí. Na jedné straně byli někteří překvapeni, že se firma zapojuje do dění v kryptoměnách. Potom zase jiní považovali za problematickou centralizaci a neschopnost přenášet tokeny dovnitř nebo ven z platformy.
Vědom si této kritiky, letos v květnu generální ředitel pro blockchain, krypto a digitální měny v PayPalu, Jose Fernandez da Ponte, oznámil, že pracují na povolení převodů do peněženek třetích stran.
Pokud jde o regulace, britský Úřad pro finanční chování (FCA) stále více zasahuje do fungování kryptoměnových burz, které nesplňují jeho registrační požadavky. Britské operace Binance byly zavřeny už dříve v létě poté, co FCA varoval burzu, že v zemi nemá povolení nabízet regulované obchodní aktivity.
Da Ponte uvedl, že jeho společnost „se zavázala pokračovat v úzké spolupráci s regulačními orgány ve Velké Británii i po celém světě“ při zavádění jejich krypto nabídky.
Jestli je však zapojení PayPalu do kryptoměn dobré, či nikoli, zůstává i nadále tématem pro intenzivní diskuse.
PayPal přináší kryptoměny masám veřejnosti
CEO PayPalu Dan Schulman během diskuse o výsledcích firmy s analytiky na konci minulého měsíce potvrdil, že hodlají přinést obchodování s kryptoměnami na britský trh.
V souladu s jeho tvrzením, Schulmanův časový rámec na spuštění britské služby v srpnu se zdá být na správné cestě pro jeho splnění.
Co se týká toho, jak USA reagovaly na vpád PayPalu do světa kryptoměn, da Ponte uvedl, že služba funguje doposud dobře. Díky tomu také očekává, že Spojené království bude na službu reagovat podobně.
Služba PayPalu umožní britským uživatelům nakupovat, prodávat a držet kryptoměny pomocí jejich platformy v aplikaci i na webu. Ale stejně jako v USA, budou v nabídce jen čtyři kryptoměny: Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash.
Da Ponte řekl, že předností jejich nabídky je zjednodušení kryptoměn pro běžné lidi. K tomu dodal, že to bude „opravdu dobrý vstupní bod“ pro nezasvěcené.
„Žetony a mince jsou tu už nějakou dobu, ale museli jste být relativně sofistikovaným uživatelem, abyste byli schopni k nim mít přístup. Poskytnout ho na platformě, jako je ta naše, je opravdu dobrým vstupním bodem.“
Da Ponte navíc dodal, že poptávka po kryptoměnách je zde kvůli změnám způsobeným pandemií.
„Pandemie urychlila digitální změny a inovace ve všech aspektech našeho života, včetně digitalizace peněz a většího přijetí digitálních finančních služeb spotřebiteli.“
Společnost také sleduje vývoj v oblasti decentralizovaných financí neboli DeFi, což je možná předzvěst budoucích plánů pro integraci dalších funkcí.
Komunita zůstává skeptická
Není pochyb o tom, že větší přístupnost, uživatelská přívětivost a možná ještě důležitější výhoda v podobě jistoty specializovaného týmu zákaznických služeb – to vše otevře krypto více lidem. Nicméně, jak již bylo zmíněno, neschopnost přenosu krypta dovnitř nebo ven představuje skutečný problém.
V loňském roce obhájce Bitcoinu Andreas Antonopoulos řekl, že nákup Bitcoinu na PayPalu není jako nákup skutečného Bitcoinu.
„Pokud jste si koupili Bitcoin na PayPalu, nekoupili jste Bitcoin. To, co jste si koupili, je vystavení ceně Bitcoinu zprostředkované správcem, který, jak doufáte, provozuje dobré postupy při řízení rizik. U něhož ale nemůžete zkontrolovat jeho skutečnou existenci rezerv.“
PayPal navíc uplatňuje drahou odstupňovanou strukturu poplatků. Počínaje paušálním poplatkem £0,50 za nákup a prodej částek mezi £1 a £24,99. Může jít ale až o 2,3 % při nákupu a prodeji mezi £25 a £100.
Naproti tomu obchodní poplatky na Binance se pohybují od 0,02 % do 0,10 %.
Jak řekl da Ponte, PayPal se zaměřuje na začínající uživatele, kteří se chtějí ponořit do kryptoměn. I když někteří mohou ohnout nos nad tím, co je v nabídce, stále pro tuto službu existuje místo na trhu.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. coinpage.com, 3. dailyhodl.com