Pokud sledujete trh pozorněji, zřejmě vám již neunikla zpráva o tom, že PayPal oficiálně potvrdil vstup do trhu s kryptoměnami. Již v roce 2021 zahájí masovou podporu plateb digitálními měnami skrz jeho platformu. V tomto článku si shrneme základní informace týkající se této novinky, ale uvedeme i několik dalších poznámek s tím souvisejících.
Více o tomto tématu také ve videu:
Společnost PayPal uvedla, že její zákazníci budou moci již v příštím roce využívat jejich platformu na koupi, prodej a platbu kryptoměnami. PayPal se tedy vlastně stane konkurencí pro BitPay, který takové služby nabízí již déle, ale nemá takový dosah na prodejce jako PayPal. Nejdůležitější je tedy snad poznamenat, že pokud zaplatíte přes PayPal v nějakém obchodě kryptoměnami, k prodejci se nedostanou vaše kryptoměny, ale fiatové peníze. O konverzi z kryptoměn například na euro se postará právě tato služba.
Paypal bude na začátku podporovat kryptoměny Bitcoin, Etheruem, Bitcoin Cash a litecoin, ale co je horší, tyto kryptoměny si na PayPal nepošlete a ani si je z PayPalu nevyberete. Celý proces bude probíhat v uzavřeném systému, ze kterého jediná forma výstupu bude ve fiatové měně. Jednoduše řečeno pokud budete chtít přes PayPal platit kryptoměnami, musíte si je nejprve na PayPal koupit. Také pokud budete chtít finance z PayPal vybrat, budete musíte své krypto prodat například za euro a vybrat euro (čili krypto nevyberete). Také zapomeňte na privátní klíče (což již vyplývá z předchozího zmíněného). Krypto bude za vás držet PayPal, podobně tedy jako to dělá například Revolt či eToro. Toto jsou skutečnosti, které nadšení z této novinky po hlubší analýze dost negují.
Každopádně tato novinka má pochopitelně i světlé stránky (kromě toho, že podpořila současný růst ceny BTC) zejména v tom, že zviditelní kryptoměny. PayPal má více než 346 milionů aktivních účtů a v druhém čtvrtletí 2020 realizoval transakce v objemu 222 miliard dolarů. Rovněž je třeba zdůraznit, že na světě existuje až 26 milionů prodejců, kteří přijímají platby skrz PayPal. To znamená, že každý z těchto prodejců od nyní může nabízet skrz tuto platformu i možnost zaplatit kryptoměnami (prodejce však vždy dostane fiat).
Aby PayPal mohl začít podporovat kryptoměny, musel získat licenci BitLicense od New York Department of Financial Services (NYDFS), kterou regulátor vydal jen minule léto a je relativně obtížné se k ní dostat. Bez této licence ve státě New York není možné nabízet služby související s digitálními aktivy. Držitel licence zároveň podléhá zvýšenému dohledu ze strany regulátora. Vyplatí se zmínit i to, že PayPal zatím získal jen podmíněnou licenci, o kterou může po dvou letech přijít a proto zatím musí úzce spolupracovat s držitelem plné licence firmou PAXOS.
Dalším skrytým negativem, které může ovlivnit tento kryptotrh, je skutečnost, že Paypal bude od každého uživatele, který bude používat jeho kryptopeněženku, požadovat kompletní údaje KYC, čili „poznej svého klienta“. Jinak řečeno nevyhnete se tomu, že poskytnete při používání kryptoměn přes PayPal osobní údaje.
Ačkoliv v současnosti si můžete na margo toho říci, že PayPalu se jednoduše z tohoto důvodu vyhnete, je nutné připomenout, že regulátoři si pohrávají s myšlenkou, podle které by začaly vznikat jakési „bílé listiny“ ověřených peněženek, ke kterým jsou přiděleny jména jejich držitelů . Dá se očekávat, že v budoucnu budou vznikat iniciativy vedoucí nejen k tomu, že burzy musí od vás žádat osobní údaje, ale dokonce až směrem ke transakcím, u kterých bude nutné kromě adresy peněženky uvést i jejího majitele. PayPal s jeho kryptopeněženkou bez privátních klíčů úzce vázanou na profil uživatele tedy může být jen začátkem tohoto procesu.
Problémem mohou být i daně. Například v USA je Bitcoin z pohledu Finančního úřadu (IRS) vnímán jako majetek a ne jména. To znamená, že každá jeho záměna za dolary podléhá zdanění, kde hraje roli to, zda byl dříve Bitcoin koupen výhodněji než například v době, kdy s ním bylo zaplaceno zboží skrz tuto platformu. Mnozí zákazníci Paypalu v závislosti na daňových zákonech v daných jurisdikcích tak mohou mít ze zákona vyplývající povinnost přiznat tuto daňovou povinnost, což může být jednoduše vážný odrazující faktor od toho, aby použili jako platební prostředek právě kryptoměny.
Chcete vědět do jakých akcií investuje Warren Buffett? Viz video:
zdroj: cointelegraph.com