Nejdříve se podíváme na celkový index Cryptoindex.com 100 (CIX100), který sleduje 100 nejvýkonnějších kryptoměn. Z něj pochopitelně vyplývá, že většina top coinů si v roce 2022 díky bear marketu nevedla příliš dobře, protože od začátku roku klesl o 67 %.
Z níže uvedeného seznamu jsou vynechány stablecoiny a také coiny sledující hodnotu zlata a podobná aktiva. Na druhou stranu jsou v něm ponechány decentralizvané měny, smart kontrakt tokeny, tokeny burz apd.
Pět nejlepších kryptoměn roku 2022
1. GMX (GMX)
Návratnost od začátku roku (YTD): 87 %
Sektor: Decentralizovaná burza
Tržní kapitalizace: $347 milionů
Decentralizovaná burza GMX patří mezi nejpopulárnější DEX burzy na trhu, předně díky svým službám a možností spot i perpetual obchodování. Její token GMX funguje jako utility a governance token, díky čemuž se stal nejvýkonnějším aktivem mezi top 100 coiny.
Cenový vývoj během roku 2022 popadnul nejvíc svůj dech po událostech zhroucení burzy FTX a zalistování tokenu na velkých burzách jako Binance nebo Huobi Global. Výrazného růstu se GMX dočkal na konci listopadu, kdy v denních poplatcích za obchodování překonal i svého DEX konkurenta Uniswap.
2. Trust Wallet Token (TWT)
Návratnost od začátku roku: 86 %
Sektor: Platební platforma
Tržní kapitalizace: $556 milionů
Další utility a governance token na seznamu Trust Wallet Token (TWT), tentokrát jako součást ekosystému Trust Wallet. Po většinu času se token společně se zbytkem kryptotrhu pohyboval v nízkých hodnotách, ale podobně jako GMX se během kolapsu burzy FTX v listopadu vydal směrem vzhůru. To mohlo být zapříčiněno zvýšenou obecnou nedůvěrou v centralizované burzy, což povzbudilo mnoho investorů, aby si přesunuli své prostředky do svých vlastních peněženek.
3. Unus Sed Leo (LEO)
Návratnost od začátku roku: -7,9 %
Sektor: Centralizovaná burza
Tržní kapitalizace: $3,44 miliardy
V rámci iFinex ekosystému funguje token Unus Sed Leo (LEO), který v roce 2022 utrpěl ztráty ve výši -7,9 %, což je oproti ostatním velkým kryptoměnám stále vynikající výsledek.
Růst tokenu podpořil závazek iFinexu k odkoupení 985,24 milionů jednotek z oběhu. Nejlepšího výsledku LEO dosáhl v únoru, kdy jeho cena vyšplhala na $8,15, pak však klesl o 57 %. Přesto jde o jeden z nejlepších letošních výsledků.
4. OKB (OKB)
Návratnost od začátku roku: -15,5 %
Sektor: Centralizovaná burza
Tržní kapitalizace: $1,38 miliardy
OKB jako nativní token burzy OKX uživatelům poskytuje slevy na poplatky za obchodování, přístup k OKX platformě pro prvotní směnu (IEO) a hlasovací práva pro tokeny, které mají být uvedeny na burze.
Token se během roku 2022 vyvíjel společně s celým kryptotrhem, včetně jeho 150% zotavení poté, co v červnu dosáhl dna kolem $9,50. Spekulanti však u OKX odstartovali býčí retracement navzdory absenci nějaké významnější události.
5. The Open network (TON)
Návratnost od začátku roku: -43,5 %
Sektor: Smart kontrakty
Tržní kapitalizace: $2,55 miliardy
Layer-1 ekosystém blockchainu, Open Network, od zakladatelů Telegramu Nikolaje Durova a Pavla Durova. Nativní token TON se vyvíjel v souladu se zbytkem kryptotrhu, ale před koncem roku podal překvapivý výkon.
Jeho zotavení podpořily říjnové zprávy o aukci uživatelských jmen na Open Network a v listopadu spuštění bota, který uživatelům Telegramu umožňuje obchodování s kryptoměnami.
Pět nejhorších kryptoměn roku 2022
1. Terra (LUNA)
Výkon od začátku roku: -99,68 %
Sektor: Smart kontrakty
Tržní kapitalizace: $159 milionů
Terra (LUNA) se stala jedním z největších propadáků kryptoprůmyslu, když se v květnu propadla o 99,99 %. Vše začalo zhroucením jejího algoritmického stablecoinu TeRRaUSD (UST).
Události donutily zakladatele projektu Do Kwona, aby uskutečnil fork, čímž se nakonec blockchain rozdělil na na původní Terra Classic a nový Terra 2.0. Luna Classic (LUNC) vyskočil po spuštění v květnu o téměř 100 %, zatímco LUNA (LUNA2) se propadla o 40 %.
2. FTX Token (FTT)
Výkon od začátku roku: -97.8 %
Sektor: Centralizovaná burza
Tržní kapitalizace: $277 milionů
Následky krachu burzy FTX ještě stále doznívají. Její token FTT čelil v listopadu krizi likvidity, následkem čehož se zhroutil. Na několika burzách se ještě stále obchoduje, ale vzhledem k zaniklému stavu FTX je už prakticky mrtvý.
3. Solana (SOL)
Výkon od začátku roku: -94,22 %
Sektor: Smart kontrakty
Tržní kapitalizace: $3,61 miliardy
Solana patřila ještě v roce 2021 mezi jedny z nejpopulárnějších layer-1 blockchainových protokolů, ale během roku 2022 se zhroutila o jedním z, blockchainový protokol vrstvy 1, se zhroutil o -94,22 % kvůli celé řadě špatných zpráv. Mezi ně patří šest výpadků sítě v daném roce, hacknutí peněženky vystavěné na Solaně lana za $200 milionů a spojení Solany s FTX. To vše zapříčinilo jeden z nejhorších výkonů v tomto roce.
4. Axie Infinity (AXS)
Výkon od začátku roku: -93,62 %
Sektor: hry/metaverse
Tržní kapitalizace: $775 milionů
Axie Infinity je jedna z nejpopulárnějších play-to-earn (P2E) her běžících na blockchainu. Axie Infinity Shard (AXS) je governence token v jejím ekosystému, kde může být využíván také pro nákup herních NFT.
Hlavními přičinami trvalého poklesu ceny AXS jsou nedostatečný zájem hráčů (navzdory předešlé popularitě), hacknutí blockchainu Ronin za $650 milionů a obavy ohledně uvolnění 8% nabídky v říjnu.
5. The Sandbox (SAND)
Výkon od začátku roku: -93,32 %
Sektor: hry/metaverde
Tržní kapitalizace: $690 milionů
The Sandbox je velmi podobný případ jako Axie Infinity. Jde o virtuální platformu, kde mohou hráči zpeněžit jejich hráčské dovednosti pomocí NFT a utility tokenu The Sandbox (SAND). A také tady má platforma nyní problémy se zájmem hráčů – podle údajů z DappRadaru hru v současnosti hraje méně než 500 unikátních uživatelů. Kvůli tomu klesla také poptávka po SAND, jehož cena spadla od začátku roku o 93,50 %.
Mezi další příklady tokenů, jejichž cena se snížila o více než 90 %, jsou Fantom (FTM), Avalanche (AVAX), Algorand (ALGO), Decentraland (MANA), BitTorrent (BTT) a další.
Zdroje: cointelegraph.com