Jak daleko se posunul Polkadot (DOT) za posledních 12 měsíců? Co se dozvíme o ekosystému této kryptoměny a také jejího „ostrého testnetu“ Kusama během akce DOTBrno, která se uskuteční již tento čtvrtek v Brně? Právě o tom jsem si povídal v dnešním rozhovoru s Petrem Menšíkem.
Rozhovor
Ahoj Petr, ve čtvrtek v Brně pořádáte akci s názvem DOTBrno, která je side eventem větší akce ETHbrno (od 11. do 13. listopadu). Kde se akce uskuteční a jak vnímáte dosavadní zájem návštěvníků?
Čau Martine, moc díky za pozvání k tomuto rozhovoru. DOTBrno je akce pro všechny příznivce kryptoměn a Web3 technologií, událost se bude konat od 11.00 do 19.00 a součástí bude spousta zajímavých přednášek z Polkadot ekosystému, diskusní panel o parachain technologii a na závěr samozřejmě pořádná párty (úsměv). Místo konání je Industra, jak už název napovídá, bývalá industriální oblast kousek od centra Brna, takže se návštěvnící můžou těšit na zajímavou lokalitu.
Konference je zajímavá hlavně tím, že se nám na ni podařilo dostat spoustu zahraničních hostů z vlajkových projektů na Polkadotu jako je například Kilt (digitální identita) nebo Interlay (BTC bridge). Proto bude program patřičně našlapaný a účastníci budou mít možnost poznat opravdu zajimavé osobnosti z Polkadot ekosystému.
Co se týče návštěvnické odezvy, tak musím přiznat, že jsme s ní trochu bojovali – přece jen máme bear market a všichni víme, že zájem o kryptoměny (či obecně o investování) má v tu chvíli tendenci klesat. Ale nakonec se vše povedlo a vypadá to na slušnou účast. Pro zájemce máme stále ještě místo, stačí se zaregistrovat na našem eventbrite.
Podle webových stránek bude mít akci 8 přednášejících, kteří jsou blízcí ekosystémům Polkadot a Kusama. Dovedeš je představit a říct nám o čem budou jejich přednášky?
Abych tady nejmenoval všechny, tak si představme 3 projekty, které považuji já osobně za nejzajímavějsí.
Danilo Pereira – Interlay – „Bitcoin Finance Unbanked“ – Interlay je vskutku revoluční projekt, protože je to první skutečně decentralizovaný BTC bridge na světě. Narozdíl od renBTC či wBTC se nejedná o žádný multisig a zároveň se svým řešením plánují expandovat i mimo Polkadot ekosystém.
Todd Norton – Manta Network – „SNARKs, ZKPs, and other things the NSA doesn’t want you to know about“ – Opět extrémně zajímavý projekt, jedná se v podstate o takové Monero na Polkadotu, ovšem s tím, že Manta Network buduje i privátní decentralizovanou burzu, která se tak stane první svého druhu na světě.
Tino Rusch – KILT Protocol – „Identity and user data“ – Kilt je jeden z největších projektů na Polkadotu a jeho hlavním zaměřením je decentralizovaná identita. Kilt už má za sebou několik úspěšných produktů, například SocialKYC (přihlašování k sociálním sítím) nebo DIDSign (decentralizovaná alternativu k DocuSign – online podepisování dokumentů).
Ale samozřejmě máme v rukávu i další zajímavé přednášející a projekty, takže se můžete těšit na mnnohem víc 🙂
Jsme v hlubokém bearmaretu a předpokládám, že mnoho lidí tak trochu pozapomnělo na intenzivní sledování altcoinové scény. Kam se od úvodu roku posunuly Polkadot a Kusama? Mohl bys změnit do nejpodstatnější?
Polkadot je ekosystém, který se vyvíjí extrémně rychle a to i díky svému systému řízení protokolu (governance) a častým upgradům. Za sebe zmíním několik novinek, které přišly v posledních měsících:
- Vydání governance v2 – Eliminuje centralizované prvky jako je council (volená rada) a předává správu blockchainu plně do rukou komunity
- Spuštění nomination pools – díky tomuto upgrade je nyní limit pro staking pouze 1 DOT
- Talisman – konečně pořádná Web3 peněženka, všem doporučuji vyzkoušet!
- Celkový posun k větší decentralizaci – odstoupení Gavin Woodu z role CEO, spuštění light clientů (Polkadot je nyní jediný blockchain, kde už nepotřebujete žádné prostředníky pro posílání transakcí) a další změny
- A samozřejmě spousta novinek ve vývoji a spouštění parachainů jako takových
V příštích měsících se pak můžeme na další technické novinky jako je snížení blocktime parachainů na 6 sekund, spuštění parathreadů a další výkonostní zlepšení.
Jaké jsou ambice obou ekosystémů směrem do roku 2023?
Ambice jsou celkem jasné, stát se nejvíce decentralizovaným blockchainem (a to nejen na úrovni validátorů nebo governance), který nyní máme, přinášet další technická zlepšení a samozřejmě co nejvíc “umetat cestu” parachainům pro jejich snadný vývoj.
Co se týče parachainů samotných, tak se můžeme těšit na několik zajímavých událostí jako je spuštění projektu HydraDX, provázání institucionálních hráčů s Acalou nebo plné spuštění decentralizované sítě zařízení Nodle. Osobně jsem co se týče vývoje v příštím roce dost natěšený a doufám, že DOTBrno jasně ukáže proč.
Bude se podle tebe opakovat tradiční čtyřletý cyklus kryptoměn a altcoiny se dočkají v následujících letech další významné rally? Budou podle tvého názoru toho součástí i Polakdot a Kusama, respektive co se musí splnit, aby pro to byl předpoklad?
Osobně jsem nikdy nebyl velkým příznivcem teorie cyklů, na to má za sebou krypto moc krátkou historii a zároveň je zde neustále velké korelace s akciovými a dalšími trhy, která jakýkoliv cyklus může kdykoliv narušit. Ale nejsem trader, takže takovéto spekulace nechám povolanějším, můžu pouze doufat, že tento bear market bude trvat kratší dobu než další dva roky (usměv).
Co se týče Polkadotu, tak na začátku příštího roku se chystá spuštění Snowbridge – prvního skutečně decentralizovaného mostu do Ethereum sítě, který nejenem, že dokáže přenášet tokeny mezi Polkadot a Etherem, ale dokonce umožní i “používat” smart contracty z Ethereum sítě. To z mého pohledu může být velký katalyzátor, protože konečně dovolí naplno využit likviditu, která je zatím uzamčená v Ethereum síti a odemknout tím spoustě DeFi projektům na Polkadotu jejich plný potenciál.
Petr děkuji, že si expresně rychle reagoval na mé dnešní otázky a přeji fanouškům Polkadot povedenou akci. Posílám pozdravy do Brna.
Díky za rozhovor Martine!