Psal se konec listopadu 2017, kdy se Bitcoin dokázal poprvé dostat nad 8000 dolarů a následně v průběhu pokračujícího bullmarketu došel až k historickému maximu 20 000 USD. Nyní, 18 měsíců od tohoto momentu, je Bitcoin opět nad touto hranicí, ale podmínky trhu se výrazně změnily.
Když se Bitcoin 25. listopadu 2017 dostal nad 8000 dolarů, jeho dominance na celém trhu činila 52%. Nyní je jeho dominance 57%.
Mírný nárůst lze evidovat i u počtu denních potvrzených transakcí. 25. Listopadu 2017 jich bylo 337 000 mezi 670 000 unikátními adresami. O 18 měsíců později, 25. května 2019, jich bylo 390 tisíc mezi 600 tisíc adresami. Mnozí analytici se však domnívají, že počet denních transakcí ne zcela správně prezentuje množství ekonomické aktivity v síti blockchainu.
Důležitou metrikou, která poskytuje lepší přehled o počtu ekonomických transakcí na denní bázi je počet výstupů (outputu). Někteří velcí hráči, například burzy, se totiž snaží snížit poplatky procesem, který je známý jako dávkování (batching).
Před rokem a půl byl počet denních výstupů okolo 865 000, což bylo přibližně 2,9 milionu BTC (v té době 2,4 miliardy dolarů). Nyní však máme o přibližně 128 tisíc výstupů více, ačkoli se provádí méně BTC (1,7 milionu BTC s hodnotou okolo 1,7 miliardy dolarů).
Aby se bitcoinová transakce uzavřela, musí být nejprve verifikována všemi nodmi (uzly). Potvrzené transakce jsou následně přidány minerálů (těžaři) do dalšího bloku. Čekající transakce se shromažďují v zóně známé jako „Mempool“. Čím je výše poplatku za transakci vyšší, tím je pravděpodobnější, že těžař tuto transakci z Mempoolu vybere a zařadí ji do dalšího bloku.
Během bullrunu v roce 2017 množství transakcí narostlo rapidním způsobem, čímž se zahlcoval Mempool. Transakční poplatky proto raketově stoupaly. 25. listopadu 2017 byla celková velikost Mempoolu 58 milionů bajtů.
Od té doby množství on-chain a off-chain řešení (v řetězci a mimo řetězce) podstatně zvýšilo kapacitu transakci Bitcoinu. Přestože 25.května 2019 bylo ve srovnání s rokem 2017 více potvrzených transakcí, velikost Mempoolu byla pouze 7,7 milionu bajtů, čili o 87% nižší.
Díky čemu je na tom Bitcoin lépe?
Bitcoinu od roku 2017 po dnešek pomohli zejména tři technologie, které přispěly ke snížení poplatků a zvýšily jeho kapacitu. Jde o batching (dávkování), SegWit a Lightning Network.
Batching, neboli dávkování, snížilo celkový počet transakcí uskutečněných na blockchainu Bitcoinu a zároveň umožňuje uskutečnit větší počet ekonomických transakcí. Přijetí dávkování velkými burzami a zpracovateli plateb výrazně snížilo přetížení sítě.
SegWit, resp. Segregated Witness, byl integrován v rámci softforku Bitcoinu v srpnu 2017. Jeho účelem bylo odstranit podpisové data, které představovaly 65% prostoru dané transakce, což umožňuje, že do bloku se jich vejde víc. V důsledku toho se poplatky snížily, protože více transakcí může proudit přes síť.
Lightning Network (LN) je řešení druhé vrstvy, které využívá mikroplatební kanály na škálování transakčních schopností Bitcoinu. Umožňuje malým transakcím, aby se konaly mimo hlavního Bitcoin blockchainu a za minimální náklady. Lightning Network byl poprvé navržen v roce 2016 a je stále ve vývoji. Tato technologie umožňuje lidem vytvářet transakční kanály, kde se finanční prostředky mohou přenášet neomezeně, aniž by se informace posílali do bloku a to až do vyrovnání zůstatku. Tento proces může v budoucnu drasticky urychlit bitconové transakce, protože nemusí být schválen všemi uzly v rámci blockchainu.
Před 18 měsíci byl odhadovaný poplatek za každou potvrzenou transakci mezi 147 až 230 satoshi za bajt, což bylo mezi 3,11 USD až 4.87 USD. Celková hodnota vyplacených transakčních poplatků zaplacených minerem byla 196 BTC, respektive 1,6 milionu dolarů. V době historických maxim dokonce stouplo toto číslo na 1120 BTC, respektive 50 dolarů za transakci.
V současnosti jsou poplatky mezi 44 až 87 satoshi za bajt, což je mezi 0,82 USD až 1,6 USD. Mineři si přijdou na v průměru 112 BTC resp. 896 tisíc dolarů – což je o 43% méně, než v listopadu 2017.
Na základě těchto údajů se zdá, že Bitcoin se stává rychlejší, levnější a pravděpodobně i bezpečnější než byl před rokem a půl.
zdroj: cryptoslate.com